Search
Asset 2

استرالیا هیچ برنامه‌ای برای ممنوعیت تیک‌تاک ندارد

با وجود افزایش نگرانی‌های امنیتی درخصوص اپلیکیشن محبوب رسانه‌های اجتماعی تیک‌تاک، بعید به نظر می‌رسد که استرالیا در ممنوعیت آن از آمریکا تبعیت کند.
لوگوی TikTok در خارج از دفتر این شرکت در کالیفرنیا در ۱۶ مارس ۲۰۲۳ نمایش داده می‌شود. (Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)

با وجود افزایش نگرانی‌های امنیتی درخصوص اپلیکیشن محبوب رسانه‌های اجتماعی تیک‌تاک، بعید به نظر می‌رسد که استرالیا در ممنوعیت آن از آمریکا تبعیت کند.

این اپلیکیشن ویدئویی کوتاه، که به شرکت چینی بایت‌دانس تعلق دارد، یکی از روبه‌رشدترین پلتفرم‌های حال حاضر جهان است که بیش از ۱۷۰ میلیون کاربر در آمریکا و ۸.۵ میلیون کاربر در استرالیا دارد.

با این‌حال، نگرانی‌های امنیت ملی باعث شد مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع لایحه‌ای را در ۱۳ مارس به تصویب برساند که براساس آن بایت‌دانس موظف است تیک‌تاک را ظرف شش ماه به یک شرکت غیرچینی بفروشد. این لایحه هنوز به تصویب سنا نرسیده است.

اگر تیک‌تاک تبعیت نکند، این اپلیکیشن در سراسر آمریکا در فروشگاه اپ‌استور اپل و گوگل‌پلی ممنوع خواهد شد.

نگرانی‌هایی درخصوص شیوه‌های گردآوری داده‌های تیک‌تاک ۱۷۰ میلیون کاربر آمریکایی به وجود آمده و کارشناسان امنیتی نگران هستند که پکن از این داده‌ها برای نظارت و تجمیع اطلاعاتی استفاده کند.

با این‌حال، نخست‌وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیزی، در ۱۴ مارس اعلام کرد که دولت هیچ برنامه‌ای برای تبعیت از رویکرد آمریکا ندارد.

او در مصاحبه با ای‌بی‌سی گفت: «ما توصیه‌های امنیتی را جدی می‌گیریم. خودمان تصمیم‌گیرنده هستیم اما هیچ برنامه‌ای نداریم.»

«فکر می‌کنم باید خیلی محتاط باشیم و نگرانی‌های امنیت ملی را همیشه در اولویت قرار دهیم. با این‌حال، باید قبول کنیم که تیک‌تاک برای بسیاری از مردم یک راه ارتباطی است. از این‌رو، در این مرحله صلاح نمی‌دانیم دست به چنین کاری بزنیم.»

نصب تیک‌تاک روی دستگاه‌های دولتی در استرالیا ممنوع است و دولت کارمندان خود را از نصب این اپلیکیشن روی تلفن‌های کاری خود منع کرده است؛ ابتکاری که به‌عنوان «رویکردی مناسب برای اجرا» به تأیید نخست‌وزیر رسیده است.

این اپلیکیشن به نقطه کانونی نگرانی‌های امنیتی در سطح جهان تبدیل و سبب شده که بریتانیا، اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا نیز نصب این اپلیکیشن را به دلایل امنیتی در دستگاه‌های دولتی ممنوع کنند. در سال ۲۰۲۰، مقامات هند اپلیکیشن تیک‌تاک و همچنین ۵۰ اپلیکیشن دیگر چینی را به‌طور کامل ممنوع کردند.

طالبان در افغانستان نیز سال گذشته این اپلیکیشن را به دلیل فریب نسل جوان ممنوع کردند.

شو زی چو، مدیر عامل تیک‌تاک (Wikidata)

مدیر عامل تیک‌تاک از این لایحه مأیوس شده است

مدیر عامل تیک‌تاک، شو زی چو، اظهار داشت که از جولای ۲۰۲۲، بیش از ۱.۵ میلیارد دلار روی حفظ امنیت داده‌ها از طریق «پروژه تگزاس» سرمایه‌گذاری کرده است. او افزود که ۱۵۰۰ کارمند تمام‌وقت استخدام شده و شرکت او برای ذخیره داده‌های کاربران آمریکایی تیک‌تاک با اورکل کورپوریشن همکاری داشته است.

آقای چو گفت که تیک‌تاک بیش از دو سال تلاش کرده تا با راه‌اندازی یک فایروال از «اطلاعات حساس کاربران آمریکایی در برابر دسترسی غیرمجاز خارجی» محافظت کند. نتیجه این‌که داده‌های آمریکایی در خاک آمریکا و توسط یک شرکت آمریکایی ذخیره شده و تحت نظارت کارمندان آمریکایی قرار دارند.»

مدیرعامل تیک‌تاک اظهار داشت که تصویب این لایحه مأیوس‌کننده است و از قصد خود برای احقاق «حقوق قانونی» شرکت گفت.

«این لایحه میلیاردها دلار سرمایه را از جیب خلق‌کننده‌ها و کسب‌و‌کارهای کوچک برمی‌دارد و بیش از ۳۰۰ هزار کسب‌و‌کار آمریکایی را به مخاطره می‌اندازد.»

تصویب این لایحه در مجلس آمریکا تنها یک روز پس از آن رخ داد که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و شرکای آن به این لایحه ایراد قانون اساسی گرفتند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در نامه‌ای به مجلس از نمایندگان خواست که این لایحه را رد کنند، زیرا گمان می‌کنند که تصویب آن ناقض حقوق متمم اول آمریکایی‌هایی خواهد بود که از تیک‌تاک برای دریافت اطلاعات، ایجاد ارتباط، کنشگری و سرگرمی استفاده می‌کنند.

به دنبال تصویب این لایحه، ایالت مونتانای آمریکا حکم به عدم ممنوعیت تیک‌تاک داد، چرا که آن را ناقض متمم اول می‌دانست.

(natmac stock/Shutterstock)

ادعا می‌شود که شبکه‌های اجتماعی آمریکا امن‌تر نیستند

اندرو تان، وکیل سنگاپوری، از کشورهایی که تیک‌تاک را ممنوع کرده‌اند انتقاد کرده و اقدام آن‌ها را نادرست خوانده است.

«باید توضیح دهم که تیک‌تاک چه چیزی نیست. تیک‌تاک یک اپلیکیشن بانکی یا امنیتی نیست، بلکه پلتفرمی برای نمایش حرکات رقص، نقد و بررسی غذا و آموزش نکات آرایشی است. داده‌های تیک‌تاک چندان به کار قدرت‌های خارجی نمی‌آیند.»

او افزود که شبکه‌های اجتماعی آمریکایی در زمینه مدیریت حریم خصوصی داده‌ها و امنیت کاربران عملکرد ضعیفی داشته‌اند و از فیسبوک و کمبریج آنالیتیکا مثال آورد.

فیسبوک در سال ۲۰۲۲ در رابطه با رسوایی کمبریج آنالیتیکا تن به مصالحه داد، چراکه به این شرکت اجازه داد بود به داده‌های خصوصی میلیون‌ها کاربر دسترسی پیدا کند.

در همین‌حال، سرنوشت تیک‌تاک اکنون در دست سناتورهای آمریکایی است که قانون مصوب مجلس با ۳۵۲ رأی موافق در برابر ۶۵ رأی مخالف را بررسی خواهند کرد.

تیک‌تاک در سال ۲۰۲۰ در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، از ممنوعیت کامل اپلیکیشن خود در آمریکا جلوگیری کرده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی