Search
Asset 2

آذربایجان از شهروندانش خواست به ایران سفر نکنند

(OZAN KOSE/AFP via Getty Images)
(OZAN KOSE/AFP via Getty Images)

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در مورد حضور شهروندان خود در ایران «هشدار سفر» صادر کرد و از آنان خواست به ایران سفر نکنند.

وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه خود با اشاره به حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران عنوان کرد که وضعیت ایران ناپایدار است و به همین دلیل به اتباع خود توصیه کرد تا در صورت لزوم از سفر به ایران خودداری کنند.

جمهوری آذربایجان همچنین از شهروندانی که به ایران سفر کردهاند خواست تا «نهایت احتیاط» و «ایمنی» را به خرج دهند.

این بیانیه در حالی منتشر شده که دو روز پیش سفارت جمهوری آذربایجان در تهران تعطیل شد و تمام دیپلماتهای این مرکز دیپلماتیک به باکو بازگشتند.

هرچند روابط دیپلماتیک تهران و باکو به طور کامل قطع نشده و کنسولگری آذربایجان در تبریز همچنان خدمات کنسولی ارائه میدهد، اما در حال حاضر روابط دو کشور در سردترین حالت خود طی سالهای اخیر است.

صبح روز جمعه هفتم بهمن، سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هدف حملهای مسلحانه قرار گرفت که بر اثر آن رئیس تیم حفاظت این سفارتخانه که یک شهروند جمهوری آذربایجان بود کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

درحالیکه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از دستگیری فرد مهاجم خبر داد و انگیزه این حمله را «شخصی» اعلام کرد؛ اما الهام علیاف، رئیسجمهور آذربایجان گفت که این حمله «یک اقدام تروریستی» بوده است.

همچنین رسانههای این کشور مدعی شدند که شبهاتی درباره ارتباط فرد مهاجم با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی وجود دارد.

طی چند سال گذشته جمهوری آذربایجان و ایران درگیر جنگی لفظی کمسابقهای شدهاند. روابط دو کشور همواره با افت و خیزهایی همراه بوده و مقامات رسمی و غیررسمی دو کشور، به لحن خصمانه خود نسبت بهطرف مقابل را مدام شدت بخشیدهاند.

مهرماه سال ۱۴۰۰ کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، جمهوری آذربایجان را به زمینهسازی برای جنگ متهم کرد و ارتش ایران هم در نزدیکی مرز یک مانور نظامی برگزار کرد.

در مقابل الهام علیاف، رئیسجمهوری آذربایجان نیز در چندین نوبت به شدت از ایران و سیاستهایش انتقاد کرد و رسانههای کشورش هم که معمولا در قبال ایران «خویشتن داری» نشانمیدادند بر آتش اختلاف ها دمیدند.

یکی از دلایل افزایش انتقاد مقامهای جمهوری آذربایجان، رویکرد ایران در قبال ارمنستان و تغییر احتمالی در مرزهای منطقه بوده است.

موضوع دیگر روابط آذربایجان با اسرائیل است. گسترش روابط باکو و تلآویو از سوی جمهوری اسلامی به حضور اسرائیل در پشت مرزهای ایران تعبیر میشود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی