logo_eet

وعده کمک باکو به اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران

الهام علی‌اف (رئیس جمهور آذربایجان) و بنیامین نتانیاهو ( نخست وزیر اسرائیل)
الهام علی‌اف (رئیس جمهور آذربایجان) و بنیامین نتانیاهو ( نخست وزیر اسرائیل) (WIKIMEDIA)

رسانه‌های اسرائیل از گسترش همکاری‌های نظامی باکو و تل‌آویو خبر داده و مدعی شدند که مقامات آذربایجان به اسرائیل وعده داده‌اند که در صورت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران می‌توانند از فرودگاه‌های این کشور استفاده کنند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتس با انتشار گزارشی به این اشاره کرد که در هفت سال گذشته، دستکم ۹۲ هواپیمای باری جمهوری آذربایجان از پایگاه نیروی هوایی اسرائیل (عوودا) به سوی باکو پرواز کرده و تجهیزات نظامی برای جمهوری آذربایجان برده‌اند.

این روزنامه می‌افزاید، اسرائیل در طول دو دهه گذشته یک اتحاد استراتژیک با آذربایجان داشته است و به این کشور با اکثریت جمعیت شیعه، تسلیحات به ارزش میلیاردها دلار فروخته است و آذربایجان در ازای آن، منابع نفتی اسرائیل را تأمین می‌کند و دسترسی این کشور به ایران را می‌دهد.

بر اساس این گزارش، هر بار که درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان پیش‌آمده، شمار پروازها بین اسرائیل و آذربایجان نیز بیشتر شده است.

در ادامه گزارش آمده است که در برابر ارسال سلاح از اسرائیل به آذربایجان، باکو نیز به موساد اجازه داده تجهیزات شنود و رهگیری در آن کشور نصب‌کرده و فعالیت‌های ایران را زیر نظر بگیرد.

هاآرتس گزارش داد که همچنین جمهوری آذربایجان به اسرائیل وعده داده که درصورتی‌که بخواهد به تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی حمله کند، اجازه استفاده از فرودگاه‌های جمهوری آذربایجان را خواهد داشت.

این گزارش می‌افزاید که اسناد آرشیو اتمی ایران که موساد از تهران ربود، از طریق جمهوری آذربایجان به اسرائیل منتقل شد.

در اردیبهشت ۱۳۹۷ نیز روزنامه الجریده کویت در گزارشی در مورد چگونگی دستیابی جاسوسان اسرائیلی به اسناد و مدارک مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نوشته است که «قاچاقچیان ایرانی در رساندن محموله سرقت‌شده به خاک جمهوری آذربایجان شرکت داشته‌اند.»

اخبار مرتبط