Search
Asset 2

یک روز پس از گزارش بی‌بی‌سی درباره جزئیات قتل نیکا شاکرمی

با گذشت یک روز از گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی درباره جزئیات تجاوز و به قتل رساندن نیکا شاکرمی، واکنش‌ها به این گزارش ادامه دارد.
نیکا شاکرمی (AFP via Getty Images)

با گذشت یک روز از گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی درباره جزئیات تجاوز و به قتل رساندن نیکا شاکرمی، واکنش‌ها به این گزارش ادامه دارد.  

گزارشی که بی‌بی‌سی به آن دست یافته دارای مهر «بسیار محرمانه» و حاوی خلاصه جلسه رسیدگی به پرونده نیکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. در این گزارش آمده است که نیکا شاکرمی در یک خودرو ابتدا مورد تجاوز تعدادی از ماموران جمهوری اسلامی قرار گرفته و بعد به قتل رسیده است.

بی‌بی‌سی گزارش داده است اسنادی که بدست آورده عنوان «بسیار محرمانه» دارد و خلاصه‌ای از جلسه رسیدگی به پرونده نیکا شاکرمی توسط سپاه پاسداران را روایت می‌کند.

این رسانه تاکید کرده است که بررسی‌های زیادی انجام داده است تا مشخص شود که این اسناد جعلی نیست و حتی برای تایید صحت و سقم این اسناد، یکی از ماموران سابق اطلاعات که صدها سند دیگر را بررسی کرده بود، از طریق تماس با آرشیو سپاه پاسداران توانسته است، درستی این سند را تایید کند.

فراخوان شاهزاده رضا پهلوی

برخی از هواداران شاهزاده رضا پهلوی نیز با انتشار ویدیویی از این چهره سیاسی می‌گویند که سند درز کرده از نهاد اطلاعاتی جمهوری اسلامی، یکی از پیامدهای فراخوان شاهزاده رضا پهلوی به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است.

چندی پیش شاهزاده رضا پهلوی با انتشار ویدیویی گفت: ‌«پیامی دارم برای آن دسته از نیروهای کشوری و لشکری که هر چند دلشان با مردم است اما نمی‌توانند ان را علنی کنند و به مردم اعلام کنند شما می‌توانید از درون سیستم با مردم و معترضان کمک کنید، به طور مثال شما می‌توانید با رعایت اصول ایمنی، اطلاعات مهم و مفیدی را که به درد معترضان و مخالفان می‌خورد، مستند و منتشر کنید. درباره شیوه‌های سرکوب و اسامی سرکوبگران افشاگری کنید. در ماشین سرکوب رژیم اختلال ایجاد کنید نیروهای همسو با خودتان را که کم هم نیستند، شناسایی کنید تا در زمان مناسب بتوانید پیوستن به ملت را به شکل علنی اعلام کنید.»

او در صفحات مجازی خود گفته است که مرتکبان جنایت علیه نیکا شاکرمی و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهد شد.

این چهره سیاسی، تجاوز به زنان معترض را «سازمان‌یافته» خواند و مشارکت‌کنندگان در تجاوز به زنان را «دشمن» نامید و افزود: «آن‌ها که به دفاع از زنان ایران برمی‌خیزند، پا جای پای سلسله بلندی از جاویدنامان در درازنای تاریخ پرشکوه‌مان می‌گذارند؛ دلاورانی که در برابر متجاوزان ایستادند، گارد جاویدان ایران بودند تا خاک و نام ایران جاویدان بماند.»

همایون نادری‌فر، فعال سیاسی با انتشار ویدیویی از فراخوان شاهزاده رضا پهلوی از نیروهای مسلح درصفحه ایکس خود و در واکنش به انتشار اسناد محرمانه درباره قتل نیکا شاکرمی نوشته است که این ویدیو نشان داد که ریزش و همکاری نیروهای ناراضی و مخالفت رژیم در درون سیستم جمهوری اسلامی غیرممکن نیست.»

مهدی جامی، روزنامه‌نگار نیز در این‌باره نوشته است: «فارغ از اصل گزارش اشاره به اینکه کسی از افسران سابق اطلاعات ایران با بی‌بی‌سی همکاری کرده و این کسی است که هنوز به شناسه روزانه افسران اطلاعاتی دسترسی دارد، نوعی هشدار دادن به جمهوری اسلامی است.»

واکنش رسانه‌های داخل ایران

تعدادی از رسانه‌های داخل ایران نیز ادعا کرده‌اند که گزارش اخیر درباره جزئیات قتل نیکا شاکرمی جعلی است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز گزارش بی‌بی‌سی را «جعلی» خواند و اعلام کرده است که دادستانی تهران در همین رابطه علیه تعدادی از فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران اعلام جرم کرده است.

احسان بداغی، روزنامه‌نگار در این‌باره نوشته است که دادستانی تهران علیه سه روزنامه‌نگار و فعالان رسانه‌ای به نام‌های مرضیه محمودی، عسل داداشلو و محمد پارسی که مطالبی درباره این گزارش بی‌بی‌سی منتشر کردند، اعلام جرم کرده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه قدس در مطلبی، درستی گزارش بی‌بی‌سی را رد کرده است و آن را پر از «تناقض» خوانده است.

روزنامه همشهری، رسانه شهرداری تهران نیز در مطلبی نوشته است که فونت‌های استفاده شده در نامه‌های منتشر شده توسط بی‌بی‌سی، متفاوت از فونت نامه‌های مکاتبات در جمهوری اسلامی است. این روزنامه مدعی شده است که نامه‌ها از طریق فتوشاپ تنظیم شده است.

این روزنامه نیز صحت و سقم این گزارش و ساعات وقایع روز قتل نیکا شاکرمی را در گزارش بی‌بی‌سی زیر سوال برده است.

تعدادی از هواداران جمهوری اسلامی نیز در صفحه ایکس خود، تصاویر و ویدیوهایی از اعتراضات دختران در دانشگاه‌های آمریکا برای حمایت از حماس و دستگیری توسط پلیس این کشور را منتشر کرده‌اند و به کنایه افزوده‌اند که این‌ها نیکا شاکرمی هستند.

شکنجه و تعرض

یلدا معیری، عکاس خبرنگار نیز در صفحه ایکس خود در این‌باره نوشته است: «گیرم گزارش بی‌بی‌سی از نیکا شاکرمی موثق نیست! کتک زدن‌های بی‌امانتون رو که خودمون دیدیم! موقع دستگیری خودم که بودم! وقتی با روسریم داشتین خفه‌ام می‌کردین که حضور داشتم! وقتی به من که یه زن ۴۳ ساله بودم تعرض جنسی کردید که دیدم!»

رضا تقی‌زاده از نزدیکان شاهزاده رضا پهلوی نیز با اشاره به آزادی و عفو بابک زنجانی از زندان و انتشار گزارش قتل نیکا نوشته است که این دو ماجرا به طور «خطی و ساده» مفهوم «عدالت و مکافات» را در جمهوری اسلامی روایت می‌کند.

مسیح علی‌نژاد نیز در واکنش، تجاوز به زنان را سازماندهی شده خواند و افزود که قاتلان و متجاوزان به نیکا و نیکاها را باید شناسایی و معرفی کرد تا همه بدانند که «مردم ایران در برابر قاتلان و متجاوزان سکوت نخواهند کرد.»

حامد اسماعیلیون نیز در این‌باره نوشته است: «نیکای عزیز، نه بخششی در کار است نه فراموشی. قاتلین بی‌رحم و جنایتکار تو مجازات خواهند شد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی