Search
Asset 2

دولت بایدن ارتش اسرائیل را به «نقض فاحش حقوق بشر» قبل از ۷ اکتبر متهم کرد

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن دست‌کم پنج واحد نیروی دفاعی اسرائیل را مسئول نقض فاحش حقوق بشر قبل از حملات ۷ اکتبر حماس می‌داند.
کاخ سفید در واشنگتن در ۲۵ مارس ۲۰۲۴. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن دست‌کم پنج واحد نیروی دفاعی اسرائیل را مسئول نقض فاحش حقوق بشر قبل از حملات ۷ اکتبر حماس می‌داند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در نشست مطبوعاتی خود در ۲۹ آوریل فاش کرد که تمام تخلفات ادعایی در کرانه باختری رخ داده و زمان آن به قبل از جنگ جاری در غزه بازمی‌گردد.

او گفت: «پس از بررسی‌های دقیق متوجه شدیم که پنج واحد نظامی اسرائیل در نقض فاحش حقوق بشر دست داشته‌اند… چهار واحد از این واحدها به‌طور مؤثر با تخلفات برخورد کردند که این همان چیزی است که ما از شرکای خود انتظار داریم. در مورد دیگر واحدها همچنان در حال رایزنی و تعامل با دولت اسرائیل هستیم. آن‌ها اطلاعات تکمیلی مربوط به واحدها را در اختیار ما گذاشته‌اند.»

به گفته آقای پاتل، «استاندارد برخورد با تخلفات خدشه‌ناپذیر بوده و برای همه کشورها یکسان است.»

وزارت امور خارجه آمریکا همچنان در حال بررسی اطلاعات ارسالی دولت اسرائیل درخصوص واحد پنجم نظامی این کشور است. آقای پاتل گفت این بررسی‌ها روی اقدامات احتمالی دولت بایدن تأثیر می‌گذارند.

او افزود: «وقتی قرار است درباره اقداماتی که تحت پوشش قانون کمک‌های خارجی هستند تصمیم بگیریم، لازم می‌دانیم که با مقامات دولت اسرائیل مشورت کنیم.»

«و این فرایندی ادامه‌دار است. ما در قالب یک فرایند با آن‌ها تعامل می‌کنیم و هرموقع که این فرایند به پایان برسد، تصمیم نهایی خود را درباره آن واحد اعلام خواهیم کرد.»

آقای پاتل افزود: «اگر در هر مقطعی متوجه رفتاری شویم که با استانداردهای ما سازگار نباشد،  کمک‌های احتمالی آمریکا با محدودیت مواجه خواهد شد.»

قانون لیهی قابل استناد است

یکی از محدودیت‌های احتمالی می‌تواند به قانون لیهی مربوط باشد. این قانون دو ماده‌ای، دولت آمریکا را از به‌کارگیری بودجه کشور برای کمک به نیروهای امنیتی خارجی که براساس اطلاعات موثق ناقض حقوق بشر بوده‌اند، منع می‌کند.

دولت فدرال در سال‌های اخیر از قانون لیهی علیه صدها واحد خارجی، از جمله واحدهای نظامی مکزیک، کلمبیا و کامبوج که مشخص شد قوانین حقوق بشر را زیر پا گذاشته‌اند، استفاده کرده است.

به گفته آقای پاتل، دولت آمریکا در این مورد تابع قانون است و پس از تکمیل بررسی‌ها تحریم‌های خود را اعلام خواهد کرد.

او گفت: «وقتی پای اجرای قانون لیهی به میان می‌آید، با فرایندی دقیق و سنجیده سروکار داریم.»

«حرفی را که تا این‌جا از من و دیگران شنیده‌اید، تکرار می‌کنم. وقتی پای اجرای قانون لیهی به میان می‌آید، استانداردهای اجرایی این قانون در مورد همه کشورهایی که مشمول کمک‌های امنیتی آمریکا هستند، اعمال می‌شود.»

سازمان خبری پروپابلیکا به نقل از مقامات ناشناس مدعی شده که هیئت ویژه وزارت امور خارجه آمریکا به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور، توصیه کرده که چندین واحد نظامی و پلیس اسرائیل را پس از بررسی اتهامات مربوط به نقض فاحش حقوق بشر از دریافت کمک‌های آمریکا محروم کند. آقای بلینکن هنوز در رابطه با این اتهامات اظهار نظر نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید چندی پیش بر حمایت خود از اسرائیل در جنگ علیه حماس تأکید کرد و افزود که دیوان کیفری بین‌المللی فاقد صلاحیت لازم برای رسیدگی به جنگ اسرائیل و حماس است. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که مقامات بلندپایه اسرائیلی درباره بازداشت خود به اتهام نقض حقوق بشر ابراز نگرانی کردند. دیوان کیفری بین‌المللی لاهه بیش از ۲۰ سال پیش تأسیس شد. با این‌حال، آمریکا و اسرائیل نقش فعالی در این دیوان ندارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی