Search
Asset 2

بایدن نطق سالانه را با سخنرانی کارزار انتخاباتی درهم آمیخت

جو بایدن ضمن ایراد یک سخنرانی هیجانی درخصوص وضعیت کشور، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، و جمهوری‌خواهان را مقصر دانست.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، ۷ مارس ۲۰۲۴ در کنگره آمریکا سخنرانی ‌می‌کند. (Chip Somodevilla/Getty Images)

جو بایدن با توجه به عوامل مختلفی که شانس او را در انتخابات ۲۰۲۴ تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، در نطق ۷ مارس با کنگره‌ای بشدت غیرمنسجم مواجه شد و ضمن ایراد یک سخنرانی هیجانی درخصوص وضعیت کشور، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، و جمهوری‌خواهان را به خاطر مجموعه‌ای از بحران‌های جاری کشور مقصر دانست و روی رکوردهای خود از زمان تصدی پست ریاست‌جمهوری تأکید کرد.

بایدن در این سخنرانی تقریباً یک‌ساعته به موضوعات مهم کارزار انتخاباتی خود پرداخت: بحران مرز جنوبی، تورم چسبنده، جنگ اوکراین و خاورمیانه و دسترسی به سقط جنین.

نطق سالانه درخصوص وضعیت کشور که در سال آخر اولین دوره ریاست‌جمهوری انجام می‌گیرد، معمولاً به‌عنوان شروع کارزار انتخاباتی رئیس‌جمهور در نظر گرفته می‌شود. این سخنرانی فرصتی حیاتی برای رئیس‌جمهور فعلی محسوب می‌شد، چراکه سعی کرد با تأکید روی دستاوردهای خود در سه سال اخیر محبوبیت خود را در انتخابات ماه نوامبر افزایش دهد.

بایدن به نام ترامپ اشاره نکرد اما بیش از ده مرتبه از عبارت «قبلیِ من» استفاده کرد.

قبلیِ من

بایدن تقریباً در مورد هر موضوع مهمی که در این نطق به آن پرداخت، به رئیس‌جمهور قبل از خود و رقیب کنونی خود در انتخابات، دونالد ترامپ، حمله کرد.

بایدن از ترامپ در مورد اوکراین انتقاد کرد و به نقل از رئیس‌جمهور سابق گفت که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به کشورهایی که سهم خود را به ناتو نمی‌پردازند حمله کند، مشکلی با آن نخواهد داشت.

مناقشات مرزی

بایدن از جمهوری‌خواهان به دلیل ممانعت از تصویب لایحه امنیت مرزی دوحزبی در سنا انتقاد کرد. این موضوع ریشخند جمهوری‌خواهان حاضر در کنگره را به دنبال داشت.

او گفت: «تیم من در ماه نوامبر مذاکرات مهمی را با جمعی از سناتورهای دو حزب آغاز کرد. مذاکرات به تهیه یک لایحه دوحزبی با سخت‌گیرانه‌ترین اصلاحات امنیت مرزی در تاریخ کشور ختم شد.»

جمهوری‌خواهان این لایحه را ناکافی خواندند.

بایدن گفت: «به بنده اطلاع دادند که قبلی من با جمهوری‌خواهان کنگره تماس گرفت و از آن‌ها خواست که جلوی این لایحه را بگیرند.»

فشار بر جمهوری‌خواهان در مسئله اوکراین

جو بایدن، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دونالد ترامپ را در مسائل مربوط به سیاست خارجی از جمله جنگ جاری در اوکراین مورد سرزنش قرار داد.

بایدن به رهبری مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه اشاره کرد که ظاهراً لایحه‌ای را که برای اعطای کمک‌های امنیتی به اوکراین تهیه شده بود، به‌رغم تصویب سنا، از دستور کار خارج کرد.

بایدن همچنین از تعهد ادامه‌دار به ائتلاف نظامی دفاعی ناتو دفاع کرد و به مواضع رئیس‌جمهور سابق در قبال اوکراین و عیب‌جویی‌های ادامه‌دار او درخصوص جنگ جاری در اروپا حمله کرد. ترامپ وعده داده بود که ظرف «۲۴ ساعت» به جنگ اوکراین خاتمه خواهد داد.

«بایدنومیک»

بایدن درحالی در نطق سالانه خود از رکوردهای اقتصادی دولت می‌گفت که بسیاری از آمریکایی‌ها از نحوه مدیریت او در حوزه اقتصاد ناراضی هستند.

او گفت: «من اقتصادی را تحویل گرفتم که در لبه پرتگاه بود. اکنون دنیا به اقتصاد ما غبطه می‌خورد!»

بایدن در نطق خود به تکرار برخی از داده‌های اقتصادی، از جمله کاهش شکاف ثروت نژادی، کم‌ترین نرخ بیکاری در ۵۰ سال اخیر و راه‌اندازی ۱۶ میلیون کسب‌وکار کوچک توسط آمریکایی‌ها پرداخت.

با این‌حال، ادعای رئیس‌جمهور مبنی بر این‌که تورم آمریکا «پایین‌ترین نرخ را در سطح جهان دارد»، نادرست بود.

نطقی پرشور اما نامفهوم و پر از تلفظ نادرست

جو بایدن مسائل زیادی داشت که باید در نطق خود به آن‌ها رسیدگی می‌کرد اما برخی از قانون‌گذاران و رأی‌دهندگان، به‌طور مشابه، بر این باور بودند که القای اعتماد به توانایی او برای رهبری، به‌رغم شرایط سنی و سلامتی، یکی از مهم‌ترین مسائل بود.

به‌رغم شور و هیجانی که بایدن در بخش عمده سخنرانی‌اش از خود نشان داد، چندین‌بار در تلفظ دچار اشتباه شد و کلمات نامفهوم به زبان آورد، بویژه وقتی‌که می‌خواست به نام دانشجوی پرستاری دانشگاه جورجیا که چندی پیش به قتل رسید اشاره کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی