Search
Asset 2

بایدن لایحه دو حزبی ممنوعیت واردات اورانیوم از روسیه را امضا کرد

در تازه‌ترین تلاش‌های واشنگتن برای اعمال فشار بیشتر بر روسیه، جو بایدن یک لایحه را امضا کرد که بر اساس آن واردات اورانیوم غنی‌شده از روسیه ممنوع می‌شود.
نیروگاه هسته‌ای پنسیلوانیا در ۲۶ مارس ۲۰۱۹. (ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

در تازه‌ترین تلاش‌های واشنگتن برای اعمال فشار بیشتر بر روسیه به دلیل حمله به اوکراین، جو بایدن یک لایحه دو حزبی را امضا کرد که بر اساس آن واردات اورانیوم غنی‌شده از روسیه ممنوع می‌شود.

به گزارش روزنامه گاردین، روسیه بزرگ‏ترین تامین‌کننده اورانیوم غنی‌شده در جهان است و حدود ۲۴ درصد اورانیوم مورد استفاده نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا از این کشور تامین می‌شود.

ممنوعیت واردات سوخت برای نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا حدود ۹۰ روز دیگر آغاز می‌شود، اگرچه به وزارت انرژی ایالات متحده این اجازه داده می‌شود که در صورت نگرانی‌ها درباره عرضه، تا سال ۲۰۲۸ معافیت‌هایی صادر کند.

بر اساس این گزارش، تأخیر در اعمال این ممنوعیت تا حدی ناشی از اتکای ایالات متحده به واردات اورانیوم از روسیه و ترس از مختل شدن فعالیت ۹۳ رآکتور هسته‌ای این کشور به دلیل کمبود سوخت بوده است.

به نوشته گاردین، در گزارش مجلس نمایندگان آمریکا درباره قانون جدید آمده است که در حالی که ایالات متحده بزرگترین بازار برای سوخت هسته‌ای است، ظرفیت فعلی غنی‌سازی داخلی آن می‌تواند تنها ۳۰ درصد از سوخت مورد نیاز ده‌ها راکتور خود را تامین کند.

این گزارش بر اتکای ایالات متحده به «شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه Rosatom و شرکت تابعه آن Tenex» تاکید می‌کند.

کاترین هاف، دستیار وزیر انرژی آمریکا در امور هسته‌ای، هفته گذشته گفته است که ایالات متحده از سال ۲۰۲۲ با تلاش برای تقویت ظرفیت داخلی فرآوری سوخت اورانیوم برای احتمال توقف فروش اورانیوم توسط روسیه آماده شده است.

هاف تاکید کرد که کشورهایی از جمله کانادا، فرانسه و ژاپن درباره موضوع جایگزینی اورانیوم روسیه به آمریکا کمک خواهند کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در بیانیه‌ای درباره قانون ممنوعیت واردات اورانیوم از روسیه گفته است که این قانون با کاهش و در نهایت از بین بردن اتکای آمریکا به روسیه برای انرژی هسته‌ای غیرنظامی، امنیت انرژی و اقتصادی آمریکا را تقویت خواهد کرد.

به نوشته گاردین، شرکت حقوقی مورگان لوئیس که به صاحبان رآکتورهای هسته‌ای در مورد تامین سوخت و مسائل نظارتی مشاوره می‌دهد، گفته است که «باید هرگونه تأثیر مهم این ممنوعیت بر صنعت هسته‌ای ایالات متحده کاهش داده شود از جمله با جایگزینی سایر منابع اورانیوم و خدمات غنی‌سازی، همراه با بازسازی صنعت چرخه سوخت داخلی».

گاردین نوشته است که قانون ممنوعیت اورانیوم روسیه همچنین حدود ۲/۷ میلیارد دلار بودجه برای افزایش ظرفیت صنعت سوخت اورانیوم ایالات متحده فراهم می‌آورد.

کاخ سفید در هفته‌های پس از تهاجم روسیه به اوکراین، واردات نفت و گاز روسیه را به منظور قطع منابع درآمد خارجی روسیه ممنوع کرد.

از آن زمان تاکنون آمریکا و متحدانش تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه و صنعت انرژی عظیم آن وضع کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی