Search
Asset 2

نظر متفاوت جمهوری‌خواهان درباره طرح بایدن برای ترکیب کمک‌های اسرائیل و اوکراین 

مخالفت جمهوری خواهان به پیشنهاد جو بایدن برای ارائه کمک‌های دفاعی به اسرائیل و اوکراین
(Public Domain/Epochtimes)

شمار فزاینده‌ای از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده مخالفت خود را با پیشنهاد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای ارائه کمک‌های دفاعی به اسرائیل و اوکراین در یک بسته مشترک ۱۰۵ میلیارد دلاری اعلام کرده‌اند. 

پس از حمله گسترده حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی شد، جو بایدن درخواست اختصاص بودجه تکمیلی دفاعی ۱۴ میلیارد دلاری برای تقویت امنیت اسرائیل را مطرح کرد و البته این پیشنهاد را همراه با اعطای ۶۱ میلیارد دلار بسته حمایتی نظامی بیشتر به اوکراین ارائه داد. 

پس از آن که تروریست‌های حماس در ۷ اکتبر صدها غیرنظامی را در جنوب اسرائیل کشتند، درخواست‌ها برای تقویت دفاع اسرائیل مورد حمایت گسترده دو حزب آمریکا قرار گرفت. از سوی دیگر جمهوری‌خواهان به طور فزاینده‌ای بر سر تلاش‌های مستمر جهت حمایت از ارتش اوکراین در جنگ خود با روسیه اختلاف نظر دارند. 

بایرون دونالدز عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به این دو کمک مالی که در قالب یک پیشنهاد ارائه شده به شبکه تلویزیونیNTD  گفت: «نباید آنها را ترکیب کنیم؟ آنها باید از هم جدا باشند چرا که دو موضوع کاملاً متفاوت هستند.» 

او ادامه داد: «بدون شک اسرائیل بهترین متحد ما در منطقه و نزدیک‌ترین دوست ما در جهان است؛ بنابراین ابتدا باید مراقبت از آن‌ها را انجام دهیم. اما در مورد اوکراین، مسائل مهمی مطرح است. دامنه و برنامه آمریکا برای این کمک‌ها چگونه است و دیدگاه جو بایدن در مورد مدت زمانی که می‌خواهیم این کمک‌ها را ارائه دهیم چیست؟» 

بت ون دوین، نماینده دیگر جمهوری‌خواه مجلس آمریکا نیز حمایت از اسرائیل و اوکراین را دو موضوع جداگانه خواند و عنوان کرد که پس از حمایت‌های پیشین ایالات متحده از اوکراین، پشتیبانی بیشتر از این کشور باید مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد. 

خانم ون دوین به NTD  گفت: «من فکر می‌کنم آنها دو جنگ کاملاً متفاوت هستند که دو بودجه کاملاً متفاوت نیاز دارند. ما قبلاً دلارهای قابل توجهی را به اوکراین فرستاده‌ایم که دوست داریم بدانیم که این پول‌ها چگونه خرج شده است؟» 

چهار سناتور جمهوری‌خواه روز گذشته لایحه‌ای را به کنگره ارائه کردند که بر اساس آن کمک نظامی ایالات متحده به اسرائیل از بسته کمک نظامی ۱۰۵ میلیارد دلاری که جو بایدن برای کمک به اوکراین و اسرائیل مطرح کرده بود، جدا شود. 

از سوی دیگر، همه جمهوری‌خواهان مخالف بودجه جدید برای اوکراین نیستند و هیچ نگرانی در مورد طرح رئیس جمهور برای گره‌زدن این موضوع به جنگ اخیر در اسرائیل ندارند. 

در همین رابطه ماریا سالازار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا به NTD  گفت که جنگ در اوکراین و درگیری جدید اسرائیل و حماس هر دو موضوعاتی هستند که توجه ایالات متحده را می‌طلبد و او هیچ مشکلی را در ترکیب آنها نمی‌بیند. 

او گفت: «کمک به این دو کشور چه جداگانه یا به صورت ترکیبی باید انجام شود. ما نمی‌توانیم اوکراین را رها کنیم، زیرا این پیام بسیار شرورانه و خطرناکی را به ولادیمیر پوتین می‌فرستد که ما کنار کشیده‌ایماینها جنگ‌های منطقه‌ای هستند که ما باید به آنها کمک کنیم. در غیر این صورت، می‌تواند به یک درگیری بزرگ‌تر تبدیل شوند.» 

همچنین میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا یکشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس عنوان کرد که تصویب کمک به اسرائیل جدا از کمک‌های مربوط به اوکراین «اشتباه» است. 

حمایت ایالات متحده از جنگ در اوکراین باعث اختلاف شدید جمهوری‌خواهان شده است. ماه گذشته، ۱۱۷ جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به بسته کمک ۳۰۰ میلیون دلاری اوکراین رای منفی دادند، در حالی که ۱۰۱ جمهوری‌خواه مجلس به این لایحه رای مثبت دادند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی