bo_xilai

جاسوسی بو‌‌‌‌‌‏شیلای از رهبران رژیم، خشم مقامات ارشد را بر افروخت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۱/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۱/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

گزارشاتی که اخیراًمنتشر گردیده نشان می‌‌‌‌‌‏دهد بو‌‌‌‌‌‏ شیلای، دبیر سابق اخراج شده حزب کمونیست در چونگ‌‌‌‌‌‏چینگ و دوست قدرتمندش ژو یونگ‌‌‌‌‌‏کانگ، دستورجاسوسی و افشای اسرار رهبران حزب کمونیست چین را به مقامات پایین‌‌‌‌‌‏تر صادر کرده‌اند.

بنا به گزارش آخرین نسخه نشریه آسیا ویک‌لی، هنگامی‌‌‌‌‌‏که رهبران حزب کمونیست، از جمله شی‌ جین‌‌‌‌‌‏پینگ، هی گوآچیانگ، لی یوآن‌‌‌‌‌‏چائو، وو بنگ‌‌‌‌‌‏گوئو و برخی دیگر، بازدیدی از چونگ‌‌‌‌‌‏چینگ داشتند، وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون ترتیبات لازم جهت نصب یک سیستم استراق سمع را داده‌است.

به گزارش رادیوی بین‌‌‌‌‌‏الملل فرانسه (آر‌‌‌‌‌‏اِف‌‌‌‌‌‏آی)، وانگ پنگ‌‌‌‌‌‏فِی، نائب رییس وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون، این سیستم استراق سمع را کارگذاشته‌است. براساس گزارش‌های رسانه‌ی کای‌‌‌‌‌‏شین، وانگ پنگ‎فی، به منظور بازجویی‌‌‌‌‌‏های بعدی بازداشت شده است.

دستگیری وانگ پنگ‎فی توسط گزارشگر رسانه‌ی کای‌‌‌‌‌‏شین افشا گردید. این افشاگری پس از مصاحبه با سه افسر پلیس در اداره پلیس ناحیه یو‌‌‌‌‌‏بی، مکانی که وانگ، سمت نائب رییس را داشت، انجام شد. گفته می‌‌‌‌‌‏شود اتومبیلی که وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون برای فرار به کنسولگری آمریکا در چِنگ‌‌‌‌‌‏دو استفاده کرد را وانگ پنگ‎فی در اختیار وی قرار داده‌بود.

بنا به گزارش آر‌‌‌‌‌‏اف‌‌‌‌‌‏آی، وانگ پنگ‎فی مطمئن‌‌‌‌‌‏ترین همدست وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون بوده و مدت‌‌‌‌‌‏ها در کار تحقیقات جنایی و جاسوسی فعالیت داشته است. افسران پلیس تیلینگ از استان لیائو نینگ به رسانه‌ی کای‌‌‌‌‌‏شی اعلام کردند که وقتی وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون رییس پلیس تیلینگ بود، وانگ پنگ‎فی به مقام معاونت ترفیع یافت. زمانی‌‌‌‌‌‏که وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون به شهر جین‌‌‌‌‌‏شو منتقل گردید، وانگ پنگ‎فی نیز به آن جا منتقل شد و معاون پلیس جین‌‌‌‌‌‏شو گردید. سپس هنگامی‌‌‌‌‌‏که وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون در اواخر سال ۲۰۱۰ به چونگ‌چین رفت، وانگ پنگ‎فی نیزبه تبعیت از وی به آنجا رفت.

برای بو ‌‌‌‌‌‏شیلای، دستور تحت نظر داشتن افسران ارشد، موضوع تازه‌ای نبود. جیانگ وی‌‌‌‌‌‏پینگ، رییس سابق اداره شمال شرقی روزنامه وِن‌‌‌‌‌‏وِی‌‌‌‌‌‏پو، روزنامه‌ای که موافق منافع چین است، خطاب به اپُک تایمز گفت: “زمانی‌‌‌‌‌‏که جیانگ زِمین در اوت ۱۹۹۹، از شهر دالیان، واقع در شمال شرقی چین بازدید کرد، تمام مکالماتش ضبط شد. برای گوش کردن به مکالمات جیانگ با دیگران، بو ‌‌‌‌‌‏شیلای به اداره امنیت ملی در دالیان اعلام کرد که تجهیزات جاسوسی جدیدی ازآلمان غربی تهیه کنند.”

محتمل است که افشای استراق سمع‌ها از رهبران در نقش عاملی برای عزل بو‌‌‌‌‌‏ شیلای عمل کرده‌باشد.

محتمل است که افشای استراق سمع‌ها از رهبران در نقش عاملی برای عزل بو‌‌‌‌‌‏ شیلای عمل کرده‌باشد. امکان دارد رهبران حزب کمونیست از شنیدن خبر جاسوسی بو ‌‌‌‌‌‏شیلای از فعالیت‌‌‌‌‌‏ها و مکالمات خصوصی‌خود، عصبانی شده باشند. همانطور‌‌‌‌‌‏که به‌‌‌‌‌‏طور پیوسته مدارک مربوط به تاکتیک‌‌‌‌‌‏ها و تدابیر بو آشکار می‌‌‌‌‌‏شود، زیر دستان سابق وی همانند مهره‌‌‌‌‌‏های بازی دومینو در حال افتادن می‌‌‌‌‌‏باشند.

وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون اولین مهره بود. وی پلیس ارشد چونگ‌‌‌‌‌‏چینگ و دست راست بو محسوب می‌‌‌‌‌‏شد. اما زمانی‌‌‌‌‌‏که بو در دوم فوریه، وی را از مقامش عزل کرد، وضعیت تغییر کرد. در ششم فوریه، وانگ از کنسولگری ایالات متحده در نزدیکی چنگ‌‌‌‌‌‏دو سر بر آورد. میزان اطلاعاتی که با خود به آن جا برد مشخص نیست، اما واضح است که در جستجوی پناهگاهی بود. این امر سرآغاز سقوط بو گردید. شخصی جاه طلب که به دلیل وفاداری‌‌‌‌‌‏اش به رهبر سابق- جیانگ زِمین- و با آزار و شکنجه تمرین‌‌‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‌‌‏گونگ، در میان مقامات حزب ترفیع مقام گرفت. وی در ۱۵ مارس از کار بر کنار گردید.

به نقل ازگفته‌های یک تحلیل‌گر درنشریه آسیا‌ویک‌لی، وانگ لی‌‌‌‌‌‏جون فقط آدم‌‌‌‌‌‏کشی تحت فرمان بو‌‌‌‌‌‏ شیلای بوده و به احتمال زیاد قادر نبوده است با اداره نگهبانی مرکزی ارتباط برقرار کند. ممکن است دسترسی‌‌‌‌‌‏های داخلی توسط ژو یونگ‌‌‌‌‌‏کانگ، رییس امنیت حزب و یکی از نه نفر اعضای دائمی کمیته اجرایی تنظیم شده باشد. کسی که گمان می رود درگیر کشمکشی خشم آلود با هوجین‌‌‌‌‌‏تائو و ون جیابائو باشد.