Search
Asset 2

محافظه‌کاران بریتانیا می‌گویند قانون را تغییر می‌دهند تا جنسیت را به‌طور بیولوژیک تعریف کنند

محافظه‌کاران بریتانیا متعهد شده‌اند که برای پایان دادن به ابهام و سردرگمی‌ها، جنسیت را در قانون برابری جنسی، براساس بیولوژی تعریف کنند.
ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا. (Henry Nicholls/PA Wire)

محافظه‌کاران بریتانیا متعهد شده‌اند که برای پایان دادن به ابهام و سردرگمی‌ها، جنسیت را در قانون برابری جنسی، براساس بیولوژی تعریف کنند.

خبرگزاری رویترز نوشت که ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که اگر محافظه‌کاران بریتانیا در انتخابات چهارم ژوئیه پیروز شوند، در قانون برابری جنسی، جنسیت افراد را تحت عنوان بیولوژیک تعریف می‌کنند تا به ابهامی که امنیت زنان و دختران را به خطر می‌اندازد پایان دهد.

حزب محافظه‌کاران بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که «ایمنی زنان و دختران آنقدر مهم است که اجازه نمی‌دهد سردرگمی کنونی در مورد تعاریف جنسیت ادامه پیدا کند».

به نوشته خبرگزاری فرانسه، «کیمی بادنوک» از وزرای دولت بریتانیا، دوشنبه گفته است که حزب محافظه‌کار او در صورت پیروزی در انتخابات عمومی ماه آینده، قانون برابری جنسیت را اصلاح خواهد کرد تا جنسیت بیولوژیکی به تنهایی تعیین کند که چه کسی می‌تواند از فضاهای تک‌جنسیتی استفاده کند.

بادنوک در گفتگو با رادیو ال‌بی‌سی با بیان اینکه «ما می‌خواهیم که مردم حریم خصوصی و کرامت داشته باشند»، افزود که «این تغییر برای محافظت از افرادی است که آسیب‌پذیر هستند و در مورد جلوگیری از داشتن حریم خصوصی و کرامت ترنس‌ها نیست.»

حزب مخالف این تصمیم را دامن زدن به جنگ فرهنگی خوانده است

به نوشته رویترز، محافظه‌کاران که در نظرسنجی‌ها حدود ۲۰ درصد از حزب کارگرعقب هستند، گفتند که سردرگمی باعث شده است که ارائه‌دهندگان خدمات تک جنسیتی در برابر این چالش و اقدامات قانونی آسیب‌پذیر باشند.

جان هیلی، رئیس سیاست دفاعی حزب کارگر روز دوشنبه گفت که این قانون نیازی به تغییر ندارد و آنچه نیاز است راهنمایی روشن‌تر برای ارائه‌دهندگان خدمات است.

حزب مخالف کارگر، که نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند در چهارم ژوئیه به پیروزی چشمگیری دست خواهد یافت، محافظه‌کاران را به دامن زدن به یک جنگ فرهنگی متهم کرده‌اند.

مخالفان محافظه‌کاران معتقدند که تصمیم تغییر قانون برابری جنسیتی، نوعی انحراف و حواس‌پرتی از موضوعاتی است که به نظر می‌رسد رای‌دهندگان قرار است با آنها مواجهه شوند.

قانون برابری جنسیتی ۲۰۱۰ در حال حاضر به ارائه‌دهندگان خدمات اجازه می‌دهد تا خدمات تک‌جنسیتی و جداگانه مانند سرویس بهداشتی، پناهگاه‌های خشونت خانگی و اتاق‌های رختکن را در صورتی که دلیل خوبی برای این کار داشته باشند و این کار متناسب باشد، ارائه دهند. برای مثال زنان و مردان از سرویس بهداشتی مشترک استفاده کنند یا اتاق های رختکن جداگانه نباشند و مردان و زنان از اتاق های رختکن مشترک استفاده کنند.

دولت بریتانیا قبلاً گفته بود که در صورتی که موجه باشد، ممکن است بتوانند افراد تراجنسیتی دارای گواهینامه‌های تشخیص جنسیت (GRC) را مستثنی کنند.

محافظه‌کاران می‌گویند که تغییر در قانون، حمایت‌های موجود در برابر تبعیض بر اساس تغییر جنسیت را حذف نمی‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی