Search
Asset 2

هشدار بریتانیا درمورد حملات سایبری هکرهای ایرانی و روس

(Carl Court/Getty Images)
(Carl Court/Getty Images)

مرکز امنیت سایبری انگلیس هشدار داده است که هکرهای ایرانی و روسی به شکلی هدفمند در تلاش برای سرقت اطلاعات حساس روزنامه‌نگاران و سیاستمداران انگلیسی بوده‌اند.

مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا (NCSC) در اطلاعیه‌ای که پنجشنبه ۶ بهمن منتشر شد، اعلام کرد: «گروه‌های هکری مستقر در ایران و روسیه طیفی از سازمان‌ها و افراد را در بریتانیا و جاهای دیگر دنیا هدف حملات هکری قرار داده‌اند. اهدافی که عمدتاً در حال انجام تحقیقات بر روی کشورهایی چون ایران و روسیه بوده‌اند.»

این مرکز در اطلاعیه خود افزود: «کارزارهای جداگانه‌ای توسط گروه هکری «SEABORGIUM» مستقر در روسیه و گروه هکری «TA453» مستقر در ایران، با موفقیت در حال حملات «اسپیر فیشینگ» (Spear-phishing) هدفمند به سازمان‌ها و افراد در انگلستان و برخی نقاط دیگر دنیا، به‌منظور گردآوری اطلاعات هستند.»

این سازمان خاطرنشان کرد که این گروه‌های هکری عموم مردم را هدف نمی‌گیرد. بلکه به‌صورت هدفمند بخش‌ها و افراد خاصی ازجمله دانشگاهیان، فعالین حوزه‌های دفاعی، برخی سازمان‌های دولتی و غیردولتی، اتاق‌های فکر و همچنین سیاستمداران و روزنامه‌نگاران را مورد حمله‌های هکری قرار می‌دهند.

طبق اعلام این مرکز، هکرها با استفاده از تکنیک‌های «اسپیر فیشینگ» (Spear-phishing) اقدام به ایجاد پروفایل‌های جعلی کارشناسان معتبر در شبکه‌های اجتماعی و فرستادن دعوت‌نامه‌های ساختگی با کدهای مخرب، به کنفرانس‌ها و برنامه‌ها می‌کردند. دعوت‌نامه‌هایی که اهداف در صورت کلیک بر روی آن‌ها نادانسته به هکرها اجازه دسترسی به اطلاعات خود را می‌دادند.

این مرکز به افراد و سازمان‌هایی که در زمینه‌های موردعلاقه این هکرها فعال هستند توصیه کرد امنیت حساب‌های آنلاین خود را افزایش داده و با هوشیاری رویدادهای مشکوک را به این سازمان گزارش دهند.

«پل چیچستر» مدیر عملیات مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا، در رابطه با این گزارش گفت: «این گروه‌های هکری که توسط افرادی مستقر در روسیه و ایران اداره می‌شوند، بی‌رحمانه به دنبال اهداف خود و در تلاش برای سرقت اطلاعاتی مانند رمزهای عبور و آلوده کردن سیستم‌های بالقوه حساس هستند.»

مرکز ملی امنیت سایبری (NCSC) بخشی از آژانس اطلاعاتی ستاد ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) است که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شده و مسئول محافظت از کشور در برابر حملات سایبری است. این سازمان به همراه نیروی سایبری ملی (NCF) که در سال ۲۰۲۰ تشکیل شد، وظیفه دارند تا عملیات سایبری را برای مختل کردن فعالیت‌های دولت متخاصم، توطئه‌های ضد تروریستی و پشتیبانی از عملیات نظامی انجام دهند.

درحالی‌که آخرین هشدار مرکز ملی امنیت سایبری (NCSC) در رابطه با گروه‌های هکری مستقر در روسیه و ایران است اما این سازمان پیشتر هشدارهای جدی در رابطه با تهدیدهای روزافزون گروه‌های هکری موردحمایت حکومت کمونیستی چین مطرح کرده بود. همچنین این سازمان در ششمین گزارش سالانه خود که نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شد، رژیم‌های روسیه، چین، ایران و کره شمالی را به‌عنوان «حادترین تهدیدهای سایبری برای بریتانیا و منافع آن» معرفی کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی