Search
Asset 2

کانادا نقض حریم خصوصی در تیک‌تاک را بررسی می‌کند

لوگوی تیک‌تاک (TikTok)
لوگوی TikTok در خارج از دفتر TikTok در کالور سیتی، کالیفرنیا، در 27 اوت 2020 نمایش داده می شود. (Mario Tama/Getty Images)

ناظر حریم خصوصی فدرال کانادا و سه نفر از کمیسیونرهای حریم خصوصی استانی این کشور، شبکه اجتماعی تیک‌تاک (TikTok) را به دلیل نگرانی از افشای اطلاعات شخصی کاربران، مورد بررسی قرار خواهند داد.

این تحقیقات توسط دفتر فیلیپ دوفرسنف کمیسر حریم خصوصی فدرال کانادا، همراه با مقامات استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، و کبک در حوزه حریم خصوصی انجام خواهد شد.

شروع این تحقیقات مدت کوتاهی پس از طرح دعوای حقوقی هماهنگ در ایالات متحده و کانادا علیه مدیریت تیک‌تاک در ارتباط با اطلاعات شخصی و حفظ حریم خصوصی کاربران انجام شد.

دفتر کمیسر حریم خصوصی فدرال کانادا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «چهار تنظیم‌کننده حریم خصوصی بررسی خواهند کرد که آیا اقدامات تیک‌تاک مطابق با قوانین حفظ حریم خصوصی کانادا هست و آیا رضایت معتبر و معنادار برای جمع‌آوری، استفاده و افشای اطلاعات شخصی کاربران کسب شده است.»

همچنین در این تحقیقات مشخص خواهد شد که آیا شرکت تیک‌تاک به تعهدات خود در خصوص شفافیت، به‌ویژه هنگام جمع‌آوری اطلاعات شخصی از کاربران عمل می‌کند.

دفتر فیلیپ دوفرسنف کمیسر حریم خصوصی فدرال کانادا در بیانیه خود با اشاره به اینکه بخش زیادی از کاربران تیک‌تاک کودکان هستند عنوان کرد که تحقیقات این دفتر «تمرکز خاصی بر روی شیوه‌های حفظ حریم خصوصی این برنامه در خصوص کودکان خواهد داشت.»

نگرانی از حفاظت از حریم خصوصی در تیک‌تاک

هرچند مسئولان تیک‌تاک مدعی هستند که حفظ حریم خصوصی کاربران این اپلیکیشن پرطرف‌دار را همواره در صدر اولویت‌های خود قرار داده‌اند، اما نگرانی‌های فزاینده‌ای در این زمینه وجود دارد.

در همین رابطه تیک‌تاک می‌گوید «حریم خصوصی و ایمنی» کاربرانش، به‌ویژه کاربران جوان‌تر، «همیشه یک اولویت است.»

سخنگوی تیک‌تاک به اپک تایمز انگلیسی گفت: «ما متعهد هستیم که با شفافیت کار کنیم و اعتماد بسیاری از کانادایی‌هایی که در پلتفرم ما فعالیت می‌کنند و لذت می‌برند را حفظ کنیم.»

این سخنگوی تیک‌تاک همچنین اضافه کرد: «ما از این فرصت برای همکاری با مقامات فدرال و استانی حفاظت از حریم خصوصی برای ایجاد سابقه در مورد نحوه محافظت از حریم خصوصی کانادایی‌ها استقبال می‌کنیم.»

تیک‌تاک متعلق به شرکت فناوری ByteDance مستقر در پکن است و قبلاً انتقادات و نگرانی‌هایی را در مورداستفاده از این برنامه برای دسترسی به داده‌های کاربران توسط دولت چین مطرح شده بود.

بیش از ۲۸ ایالت آمریکا و دولت فدرال ایالات متحده دانلود تیک‌تاک را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند و نیروهای مسلح ایالات متحده نیز این برنامه را در دستگاه‌های نظامی ممنوع کرده‌اند.

همچنین نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده اخیراً قوانین دوحزبی را ارائه کرده‌اند که بر اساس آن فعالیت  تیک‌تاک را در داخل ایالات متحده منع می‌کند.

در اروپا نیز کمیسیون اروپا و شورای اتحادیه اروپا به کارکنان خود دستور داده‌اند تا به دلایل امنیت سایبری، تیک‌تاک را از دستگاه‌ها و تلفن‌های اداری خود حذف کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی