Search
Asset 2

پارلمان کانادا طرح «توماج» را تصویب کرد؛ ۳۱ قاضی و دادستان جمهوری اسلامی تحریم می‌شوند

پارلمان کانادا روز گذشته طرح «توماج» را بدون هیچ رای مخالفی تصویب کرد که بر اساس آن ۳۱ نفر از مقامات قضایی جمهوری اسلامی توسط دولت کانادا تحریم خواهند شد.
پارلمان کانادا، ۷ مارس ۲۰۲۳. (Photo by SPENCER COLBY/POOL/AFP via Getty Images)

پارلمان کانادا روز گذشته طرح «توماج» را بدون هیچ رای مخالفی تصویب کرد. بر اساس این طرح، ۳۱ نفر از مقامات قضایی جمهوری اسلامی توسط دولت کانادا تحریم خواهند شد.

«گروه کالکتیو عدالت برای ایرانیان» در شبکه اجتماعی ایکس ضمن اعلام این خبر ویدئویی از لحظه‌ای که پارلمان کانادا به اتفاق آرا طرح محکومیت حکم اعدام توماج صالحی و حمایت از اعمال تحریم‌ها را تصویب کرد، منتشر نموده است.

این طرح که به ویژه از سوی هدر مک‌فرسون، نماینده پارلمان کانادا و احزاب دیگر حمایت شده است، ۳۱ مقام جمهوری اسلامی در دستگاه قضایی را مسئول نقض حقوق بشر در ایران معرفی می‌کند و‌ در فهرست تحریم‌های دولت کانادا قرار خواهد داد.

وبسایت رسمی حزب نئودموکرت کانادا نیز روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت که پیشنهاد هدر مک‌فرسون، نماینده پارلمان کانادا برای محکوم کردن حکم اعدام توماج صالحی، رپر ایرانی و ترغیب کانادا به اعمال تحریم‌های هدفمند علیه مقامات دادگاه‌های انقلاب ایران، به اتفاق آرا توسط همه نمایندگان مجلس تصویب شد.

حزب نئودموکرات کانادا نوشت که این حرکت پس از آن صورت می‌گیرد که توماج صالحی در ایران به دلیل آهنگ‌هایی که در همبستگی با جنبش «زن، آزادی زندگی» نوشته و اجرا کرده بود به اعدام محکوم شد.

مک فرسون گفت که «امروز یک پیروزی برای توماج صالحی و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است که او را دوست دارند و قدردانی از شجاعت بسیاری از ایرانیانی است که از حقوق بشر و دموکراسی از طریق جنبش زن، زندگی، آزادی دفاع می‌کنند.»

وبسایت حزب نئودموکرات کانادا افزوده است که فهرست ۳۱ قاضی و دادستان دادگاه‌های انقلاب و مسئول نقض حقوق بشر در ایران، توسط «کالکتیو عدالت برای ایران» – گروهی در دیاسپورای ایرانی که پس از ظهور جنبش «زن، زندگی، آزادی» گرد هم آمدند – با همکاری وکلای بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر تهیه شد.

این طرح همچنین آپارتاید جنسیتی، نقض آزادی‌های مدنی، کشتار، ارعاب و اعمال خشونت توسط جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را محکوم می‌کند و بر حمایت بی‌قید و شرط کانادا از ایرانیانی که از حقوق بشر و دموکراسی به عنوان بخشی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» حمایت می‌کنند، تاکید دارد.

مک فرسون تاکید کرد که «من از دولت می‌خواهم که این فهرست را جدی بگیرد و سی و یک نفر را که در آن نام برده شده‌اند تحریم کند. ما اکنون به اقدام و عدالت نیاز داریم تا هم به توماج احترام بگذاریم و از او محافظت کنیم و هم یک سیگنال روشن ارسال کنیم مبنی بر اینکه کانادا به مبارزه برای دموکراسی و حقوق بشر در سراسر جهان از جمله در ایران ادامه خواهد داد.»

توماج صالحی، خواننده معترض زندانی که چندین بار در جریان اعتراضات سراسری ایرانیان بازداشت شد، از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی