Search
Asset 2

چین رزمایش‌ «مجازات» در اطراف تایوان برگزار کرد

چین در واکنشی به آنجه «اقدامات جدایی طلبانه» تایوان می‌داند با ارسال هواپیماهای جنگی رزمایش‌ «مجازات» را در اطراف این جزیره در روز پنجشنبه، ۲۳ مه آغاز کرد.
جت جنگنده چینی J-15 بر روی عرشه ناو هواپیمابر لیائونینگ در حین تمرینات نظامی در دریای بوهای، در سواحل شمال شرقی چین در سال ۲۰۱۶. (STR/AFP via Getty Images)

چین در واکنش به آنچه «اقدامات جدایی طلبانه» تایوان می‌داند با ارسال هواپیماهای جنگی مسلح و اجرای حملات ساختگی، رزمایشی به نام‌ «مجازات» را در اطراف این جزیره  در روز پنجشنبه، ۲۳ مه آغاز کرد.

رویترز نوشته است که رزمایش‌ چین در تنگه تایوان و اطراف گروه‌هایی از جزایر تحت کنترل تایوان که در کنار سواحل چین قرار دارند، تنها سه روز پس از روی کار آمدن لای چینگ‌ته، رئیس‌جمهور منتخب تایوان برگزار می‌شود؛ مردی که پکن از او به‌عنوان فردی به اصطلاح «جدایی طلب» متنفر است.

حزب کمونیست چین، کشور تایوان را که به طور دموکراتیک اداره می‌شود به عنوان قلمرو خود می‌داند. چین در سخنرانی روز دوشنبه، لای را محکوم کرد که در مراسم تحلیف از چین خواست تا تهدیدات خود را متوقف کند و گفت که دو طرف تنگه «تحت تبعیت از یکدیگر نیستند.»

روز سه شنبه، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، رئیس‌جمهور جدید تایوان را «شرم آور» خواند.

لای چینگ‌ته بارها پیشنهاد مذاکره با مقامات چین را ارائه داده اما رد شده است. او می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند و ادعاهای حاکمیت پکن را رد می‌کند.

ارتش آزادی‌بخش خلق چین اعلام کرد که رزمایش‌های نظامی مشترک را با مشارکت نیروی دریایی، نیروی هوایی و نیروی موشکی در مناطق اطراف تایوان در ساعت ۷:۴۵ صبح آغاز کرده است و این رزمایش‌‌‏ها‌‌‏ در تنگه تایوان، شمال، جنوب و شرق تایوان و همچنین مناطقی در اطراف جزایر کینمن، ماتسو، ووکیو و دونگین تحت کنترل تایوان انجام می‌‌‏شوند.

رسانه‌های حکومتی چین گفتند که چین ده‌ها جت جنگنده را به اطراف تنگه تایوان فرستاده و همراه با کشتی‌های جنگی به اهداف نظامی با ارزش بالا حملات ساختگی انجام داده است.

این رزمایش که «شمشیر مشترک – ۲۰۲۴A» نام دارد، قرار است به مدت دو روز ادامه داشته باشد.

رویترز نوشته است که وزارت دفاع تایوان این رزمایش را محکوم کرد و گفت که نیروهایش را به مناطق اطراف جزیره اعزام کرده است، پدافند هوایی و نیروهای موشکی زمینی آن اهداف را ردیابی می‌کنند و مطمئن است که می‌تواند از قلمرو خود محافظت کند.

دفتر ریاست‌جمهوری تایوان از اینکه چین با «تحریک‌های نظامی یک‌جانبه» آزادی‌های دموکراتیک جزیره و صلح و ثبات منطقه‌ای را تهدید می‌کند، ابراز تأسف کرد، اما گفت مردم می‌توانند مطمئن باشند تایوان می‌‌‏توانند امنیت خود را تضمین کنند.

تلویزیون حکومتی چین گفت سخنرانی لای در مراسم تحلیف «بسیار مضر» بود و اقدامات متقابل چین «مشروع، قانونی و ضروری» است.

این رسانه گفت که سخنرانی لای اعتراف به تمایل به استقلال تایوان و تضعیف صلح و ثبات در سراسر تنگه بود.

تلویزیون حکومتی چین در ادامه گفت، آینده تایوان را فقط ۱.۴ میلیارد جمعیت چین می‌‌‏توانند تعیین کنند، نه فقط ۲۳ میلیون نفر تایوان.

ارتش چین در طول چهار سال گذشته تقریباً روزانه فعالیت‌هایی را در نزدیکی تایوان انجام داده است. چین آخرین بار در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۲ رزمایش‌های بزرگی را در نزدیکی تایوان برگزار کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی