Asset 2

نیکی هیلی: ایالات متحده «پشت فرمان خوابیده است» در حالی که چین در حال حرکت برای سرنگونی آمریکا است 

نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد، معتقد است چین کمونیست به تدریج به «خطرناک‌ترین تهدید خارجی» تبدیل شده است و در حال تلاش برای سرنگونی نظام جهانی مستقر در آمریکا است.
نیکی هیلی، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری، سفیر سابق سازمان ملل، در 27 ژوئن 2023 در موسسه امریکن اینترپرایز در واشنگتن سخنرانی می کند.(Drew Angerer/Getty Images)

نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد، معتقد است که ایالات متحده «پشت فرمان خوابیده» است در حالی که چین کمونیست به تدریج به «خطرناک‌ترین تهدید خارجی» تبدیل شده است و در حال تلاش برای سرنگونی نظام جهانی مستقر در آمریکا است. 

این نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا، در یک سخنرانی در مؤسسه آمریکن اینترپرایز، حزب کمونیست چین را «بزرگترین تهدید برای امنیت و رفاه آمریکا» توصیف کرد. 

او با اشاره به مجموعه‌ای از اقدامات تنش‌آفرین چین مانند ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای آمریکایی توسط جنگنده‌های چینی، مانور خطرناک کشتی‌های نظامی چینی در نزدیکی ناوشکن‌های آمریکا در تنگه تایوان، پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز پایگاه‌های موشکی حساس ایالات متحده و ایجاد پایگاه شنود مخفی پکن که اخیراً فاش شده است «در حیاط خلوت خودمان در جزیره کمونیستی کوبا» گفت: «آمریکا هدف شماره یک چین است.» 

هیلی در ادامه افزود: «این تحریکات اتفاقات تصادفی نیستند. این‌ها اقدامات هدف‌دار یک دیکتاتوری کمونیستی هستند که مصمم است قدرت خود را گسترش داده و آمریکا را به لحاظ نظامی و اقتصادی شکست دهد 

او همچنین با اشاره به سفر هفته گذشته آنتونی بلینکن به پکن و آماده‌شدن وزیر خزانه‌داری برای انجام سفرهای مشابه در آینده نزدیک، مخالفت خود را با تعامل دولت بایدن با حزب کمونیست چین به‌منظور جلوگیری از درگیری اعلام کرد 

این کاندیدای جمهوری‌خواه انتخابات ۲۰۲۴ گفت: «من با سفر وزیر امور خارجه به چین مشکلی ندارم، همواره باید با دشمنانمان در ارتباط باشیم. مشکل در روشی است که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند و نشان می‌دهد که آمریکا از چین وحشت دارد 

او به‌تندی از اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی بر «همکاری با چین تا جایی که امکانش وجود دارد»، انتقاد کرد و گفت: «ایده وزیر خزانه‌داری در مورد اینکه باید به دنبال راه‌های بیشتری برای پیوند اقتصادی خود با چین باشیم مضحک است.» 

نیکی هیلی با اشاره به تصاویر منتشر شده از دیدار بلینکن و شی جین پینگ و جایگاه رئیس جمهور چین در میز کنفرانس که به وضوح برتری او را نشان می‌داد، گفت: «این نشان نمی‌دهد که آمریکا قدرتمند است. قدرت آمریکا زمانی نشان داده می‌شود که به کشورها بگوییم چه انتظاراتی از آن‌ها داریم. شما نسبت به نحوه عمل آنها واکنش نشان نمی‌دهید، چین ما را سرزنش می‌کند زیرا قادر است این کار را بکند 

در نشانه‌ای آشکار که پکن «به هیچ وجه به ما اهمیتی نمی‌دهد»، رهبری ارشد چین درخواست‌های مکرر ایالات متحده برای ازسرگیری ارتباطات در سطح نظامی را رد کرده است. 

هیلی گفت: «این یک مسئله بزرگی است. وقتی وزارت دفاع یک کشور به وزارت دفاع کشور دیگر پاسخ نمی‌دهد، این به شما همه چیزی را که نیاز دارید بدانید می‌گوید، و به همین دلیل بایدن باید از اقداماتی که به هدف جلب رضایت چین انجام می‌دهد دست برداشته و به جای آن، رویکردی قاطعانه و قوی‌تر در برابر چین اتخاذ کند.» 

او ادامه داد دولت بایدن «پشت فرمان خوابیده است آنها بیشتر به دنبال مماشات هستند تا قدرت، و این یک اشتباه است زیرا برای آمریکا و متحدان ما فوق‌العاده خطرناک است. 

انتقاد از رویکرد ترامپ درباره چین

هیلی همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را بهخاطر نحوه تعاملش با چین مورد هدف قرار داد. 

هیلی که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد بود، ضمن تقدیر از ترامپ بابت «باز کردن چشمان هر دو حزب» درباره چین، تأکید کرد که این اقدامات کافی نبود. 

او گفت: «ترامپ تقریباً به طور منحصر به فردی بر روابط تجاری آمریکا با چین متمرکز بود. او در مورد سوءاستفاده‌های تجاری چین علیه ایالات متحده درست می‌گفت، این یک موضوع مهم بود و هنوز هم هست، اما ترامپ در مورد بقیه تهدیدات چین خیلی کم‌کاری کرد.» 

به گفته هیلی «ترامپ پایگاه‌های نظامی ما را در آسیا تقویت نکرد، او جریان فناوری و سرمایه‌گذاری آمریکایی به سوی نیروهای مسلح چین را متوقف نکرد. او نتوانست به طور مؤثری متحدانمان را در مقابل تهدید چین متحد کند. حتی توافق تجاری که امضا کرد و زمانی که چین به طور پیش‌بینی‌شده نتوانست تعهدات خود را عملی کند، او اقدامات مؤثری انجام نداد.» 

هیلی اضافه کرد که ترامپ «ضعف اخلاقی» نشان داد و به‌خاطر «شوروشوق خود برای دوستی» با رهبر حزب کمونیست چین، شی ‌جین‌پینگ، ۷۰ سال حکومت رژیم کمونیستی بر کشور چین را تبریک گفت 

هیلی در این رابطه گفت: «این پیام اشتباهی به جهان فرستاد. کمونیسم چین را باید محکوم کرد و هرگز نباید به این رژیم تبریک گفت.» 

او در ادامه افزود که هر چند توانایی نظامی چین در پایان دوران ریاست‌جمهوری ترامپ نسبت به آغاز کار او افزایش یافته است اما کارنامه جو بایدن بسیار بدتر است. 

به گفته هیلی، بایدن در پرداختن به نقش چین در بحران فنتانیل و محدود کردن دستیابی چین به دارایی‌های ایالات متحده شکست خورده است و همچنین «از تحقیق جدی در مورد سرپوش گذاشتن چین بر منشأ کووید۱۹» خودداری کرده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی