Search
Asset 2

وزیر خارجه آلمان خطاب به همتای چینی: بی‌طرفی در جنگ اوکراین جانبداری از متجاوز است

خطاب وزیر امور خارجه آلمان به وزیر خارجه چین بی طرفی در جنگ اوکراین به منزله جانبداری از روسیه است
وزیر امور خارجه آلمان، آنالنا بائربوک و وزیر خارجه چین، چین گانگ، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در 9 مه 2023 در برلین، آلمان به رسانه ها سخنرانی کردند. (Michele Tantussi/Getty Images)

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای چینی خود در برلین، خطاب به این مقام رژیم کمونیستی چین هشدار داد که «بی طرفی» در جنگ اوکراین به منزله جانبداری از روسیه است. 

بربوک با رد هرگونه جانبداری خنثی در مناقشه جاری که متجاوز در آن به‌روشنی قابل شناسایی است، افزود: «به همین دلیل راهبرد اصلی ما این است که روشن کنیم در کنار قربانی هستیم 

او تصریح کرد که «اگر روسیه شلیک موشک به اوکراین را متوقف و سربازان خود را از این کشور خارج کند، این جنگ بلافاصله پایان خواهد یافت، از سوی دیگر، اگر اوکراین از دفاع از مردم خود دست بکشد چیزی از این کشور باقی نخواهد ماند و من فکر نمی‌کنم که این به نفع هیچ یک از اعضای شورای امنیت باشد 

وزیر خارجه آلمان یادآور شد که کشورش و اتحادیه اروپا به دنبال اقدامات هدفمندی هستند تا اطمینان حاصل کنند که روسیه به کالاهای تحریم شده در ارتباط با جنگ، دست پیدا نمی‌کند. 

آنالنا بربوک سپس تأکید کرد که اتحادیه اروپا از همه کشورها، از جمله چین، انتظار دارد تا به شرکت‌ها و تجار خود در این زمینه مشاوره دهند. 

از سوی دیگر کین گانگ، وزیر امور خارجه حزب کمونیست چین که برای بازدید از چند کشور غربی به اروپا سفر کرده در این کنفرانس خبری تامین قطعات مورد نیاز بخش‌های نظامی و تسلیحاتی روسیه توسط شرکت‌های چینی را رد کرد و عنوان کرد که از منظر چین، جنگ در اوکراین یک مناقشه پیچیده است که باید به جای «احساسات» با «شکیبایی و درایت» با آن روبرو شد و آن را تحلیل کرد. 

گانگ سپس هشدار داد که هرگونه تحریم شرکت‌های چینی به بهانه تجارت با روسیه هدف اقدامات متقابل پکن قرار خواهد گرفت. 

به گفته وزیر امور خارجه رژیم چین «مبادله و همکاری‌های عادی میان شرکت‌های چینی و روسی که اکنون جریان دارد نباید تحت تأثیر تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا قرار گیرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی