Search
Asset 2

کوکا کولا مطلب خود در حمایت از جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» را از وب‌سایش حذف کرد 

کوکا کولا به نظر می‌رسد بعد از اینکه جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» بحث‌هایی را برای حمایت از حماس به راه انداخت، پک پاراگراف در وب‌سایت خود را که از این جنبش حمایت می‌کرد، حذف کرده است.
(Elijah Nouvelage/Getty Images)

کوکا کولا به نظر می‌رسد بعد از اینکه جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» بحث‌هایی را برای حمایت از حماس به راه انداخت، پک پاراگراف در وب‌سایت خود را که از این جنبش حمایت می‌کرد، حذف کرده است. 

جنبش «زندگی سیاهان مهم است» (BLM Grassroots) دو روز پس از حمله حماس به اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در حالی که سیاه‌پوستان به مبارزه برای پایان دادن به نظامی‌گری و حبس توده‌ای در جوامع خود ادامه می‌دهند، اجازه دهید مقاومت در فلسطین را به عنوان تلاشی برای خراب‌کردن دروازه‌های بزرگترین زندان روباز جهان درک کنیم 

در ادامه این پست آمده بود که «به‌عنوان یک سازمان رادیکال سیاه‌پوست مبتنی بر آرمان‌های اصلاح نظام، ما شباهت‌های آشکاری بین سیاه‌پوستان و مردم فلسطین می‌بینیم. برای رسیدن به صلح پایدار، کل سیستم آپارتاید باید برچیده شود.» 

تقریباً در همان زمان، بخش دیگری از جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» در شیکاگو حمایت بیشتری از حماس منتشر کرد و تصویری از یک فرد چترباز با پرچم فلسطین منتشر کرد و در پست نوشته بود «من در کنار فلسطین ایستاده‌ام». آن پست بعداً حذف شد. 

این در حالی است که تصاویر متعددی از حمله گروه تروریستی حماس منتشر شده بود که نشان می‌داد نیروهای این گروه تروریستی توسط گلایدر و چتر از آسمان به اسرائیل حمله کرده بودند. 

اوایل ماه میلادی جاری شرکت «اسپرایت» که یکی از شرکت‌های تولید نوشیدنی زیرمجموعه کوکاکولا است با انتشار پستی از شبکههای اجتماعی اعلام کرد که ۵۰۰ هزار دلار به جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» در راستای مبارزه برای عدالت نژادی پرداخت خواهد کرد. 

این شرکت همچنین در تبلیغات تلویزیونی جدید خود به موضوع سیاهان نیز اشاره کرد و نسخه کامل این تبلیغ را با عنوان «رؤیاها تحقق یافت» در وب‌سایت خود منتشر کرد که بر «تعهد اسپرایت به تحقق رؤیاهای خالقان جوان سیاه‌پوست و الهام بخشیدن به نسل بعدی برای انجام کارهای بیشتر و رؤیاهای بزرگ‌تر تأکید می‌کند 

اما اکنون در صفحه به روز شده وب‌سایت این غول نوشیدنی این پاراگراف حذف شده و به نظر می‌رسد تغییراتی در ۲۰ اکتبر و ۲۱ اکتبر در صفحه وب ایجاد شده است. 

اما پس از حمایت کارزار «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» از حماس اسپرایت این تبلیغ را از وب‌سایت خود حذف کرد. 

این در حالی است که چند روز پیش تدکروز سناتور جمهوری‌خواه به وب‌سایت کوکاکولا اشاره کرد و حمایت این شرکت از «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» را به حمایت از حماس که در لیست گروه‌های تروریستی ایالات متحده است، گره زد و از کوکاکولا و سایر شرکت‌ها به دلیل حمایت آنها از کارزار «زندگی سیاه‌پوستان» انتقاد کرد. 

او همچنین هفته گذشته با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایسک نوشت: «آیا شرکت‌هایی که میلیون‌ها دلار به «زندگی سیاهان مهم است» کمک کرده‌اند مانند آمازون، اپل، بلک راک و بانک آمریکا، از حمایت چنین سازمان به شدت یهودستیزی پشیمان هستید؟» 

او در ادامه پرسید: «آیا از برنامه مارکسیستی «جان سیاهان مهم است» حمایت می‌کنید که از حماس حمایت می‌کند؟ آیا شما یهودستیز هستید؟ آیا از این حمایت می‌کنید که ما باید به اسرائیل پایان دهیم؟» 

در خارج از دنیای کسب‌وکار و شرکت‌ها، برخی از دانشگاه‌های آمریکایی نیز با حمایت دانشجویان از مردم فلسطین و حماس دست‌وپنجه نرم می‌کنند 

برای مثال، پس از اینکه تعدادی از دانشجویان دانشگاه هاروارد با امضای بیانیه‌ای اسرائیل را مسئول اقدامات حماس دانستند، بنیاد وکسنر، که توسط میلیاردر لزلی وکسنر بنیان‌گذاری شده است، ارتباط خود را با هاروارد قطع کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی