Asset 2

ادامه حملات هوایی اسرائیل به غزه؛ پیشنهاد حماس برای آزادی برخی از گروگان‌ها در ازای آتش‌بس 

حملات اسرائیل به غزه
بمباران شمال نوار غزه در پی حمله اسرائیل در 20 اکتبر 2023 (Jack Guez/AFP via Getty Images)

گروه تروریستی حماس پیش از آغاز حمله زمینی وعده داده شده توسط اسرائیل و با ادامه‌یافتن حملات هوایی این کشور، پیشنهاد داد که در ازای آتش‌بس فوری برخی گروگان‌ها را آزاد کند. 

این پیشنهاد در حالی مطرح شده که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در نشست کمیته امور خارجه و دفاع کنست این کشور اعلام کرد که راهبرد تل‌آویو در این نبرد مبتنی بر سه مرحله است. 

او حملات هوایی به زیرساخت‌های حماس را مرحله اول ذکر کرد و حمله زمینی برای از بین بردن عوامل حماس و آسیب رساندن به زیرساخت‌ها به منظور شکست و نابودی حماس را به‌عنوان مرحله دوم ذکر کرد. 

وزیر دفاع اسرائیل گفت: گام سوم ایجاد یک رژیم امنیتی جدید در نوار غزه، سلب مسئولیت اسرائیل از زندگی روزمره در نوار غزه و ایجاد یک واقعیت امنیتی جدید برای شهروندان اسرائیل و مردم ساکنان منطقه اطراف غزه است. 

از سوی دیگر و در حالی که تقریباً تردیدها نسبت به انجام عملیات زمینی ارتش اسرائیل در غزه از بین رفته است، آنالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان که به اسرائیل سفر کرده به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان درباره پیوستن به جنگ غزه هشدار داد. 

او که برای دومین بار در یک هفته گذشته به اسرائیل سفر کرده است گفت: «به ایران، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مستقر در عراق، و حوثی‌های یمن هشدار می‌دهم که در آتش جنگ و خونریزی ندمند.» 

او پس از اسرائیل به لبنان خواهد رفت که رهبری سیاسی لبنان را متقاعد کند تا بر حزب‌الله لبنان تأثیر بگذارد. او از مقامات عالی‌رتبه لبنانی خواهد خواست فشار بر حزب‌الله را افزایش دهند که از مداخله در جنگ غزه خودداری کند. 

در همین حال خبرگزاری الجزیره قطر که طی روزهای گذشته به شدت از گروه حماس حمایت کرده است امروز اعلام کرد که تعداد تلفات حملات ارتش اسرائیل به غزه به ۴ هزار و ۱۳۷ نفر رسیده است.  

به گفته این خبرگزاری تاکنون ۱۳ هزار نفر از ساکنان غزه نیز زخمی شدند‌اند که ۲هزار کودک و ۱۴۰۰ زن نیز در میان زخمی شدگان قرار دارند. 

همچنین اسرائیل امروز جمعه اعلام کرد که سه تروریست حزب‌الله در یک حمله هوایی در مرز با لبنان شناسایی و کشته شدند. 

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که به سوی «مردان مسلح» دیگری که در منطقه دیگر به حصار مرزی نزدیک شده‌اند تیراندازی کرده است. اسرائیل در دو هفته گذشته و از زمان آغاز جنگ با حماس، چندین بار دیگر با تروریست‌های حزب‌الله درگیر شده است. 

در بخش جنوبی اسرائیل نیز ارتش این کشور گفت که شب گذشته بیش از ۱۰۰ هدف در سراسر غزه مرتبط با حماس از جمله یک تونل و انبارهای تسلیحات را هدف قرار داده است. 

ارتش اسرائیل همچنین از اجرای طرح تخلیه ساکنان شهر کریات شمونا در دو کیلومتری مرز این کشور با لبنان خبر داد. کریات شمونا حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد و طبق اطلاعات ارتش اسرائیل، ساکنان این شهر به اقامتگاه‌های امن و تحت نظارت دولت این کشور انتقال خواهند یافت. 

این اقدام گمانه‌زنی‌ها در مورد نزدیک بودن زمان آغاز حمله زمینی اسرائیل به غزه را تقویت می‌کند، چرا که وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته نیز به نیروهای زمینی دستور داد تا برای دیدن غزه «از درون» آماده شوند. 

در بحبوحه این تحولات آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۸ مهر که به مصر سفر کرده است با حضور در مرز غزه و مصر و در کنار گذرگاه رفح خواهان ارسال سریع‌تر کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی