Search
Asset 2

فساد مالی در چین بیداد می‌‌‌‌‏کند

فساد مالی در چین بیداد می‌‌‌‌‏کند. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
فساد مالی در چین بیداد می‌‌‌‌‏کند. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
فساد مالی در چین بیداد می‌‌‌‌‏کند. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

کشف یک میلیون بسته اسکناس ۱۰۰ یوانی در انبار خانه‌‌‌‌‏ی یک مقام چینی توجه همگان را برانگیخت.

این مقام چینی که مسئول کنترل کیفیت ساختمان ایستگاه‌‌‌‌‏های انرژی بود، با دریافت رشوه و نگهداری آن در انبار خانه‌‌‌‌‏ی خود، سعی در پنهان کردن فساد مالی خود داشت.

به گزارش نشریه‌ی شایک سین چین، برای شمارش پول‌‌‌‌‏های پنهان شده توسط این مقام چینی، از ۱۶ دستگاه پول‌شمار استفاده شد که ۴ دستگاه هنگام شمارش پول‌‌‌‌‏ها خراب شده‌‌‌‌‏اند.

در ۱ سال گذشته تنها در استان گوانگ‌‌‌‌‏جو که در جنوب شرقی چین قرار دارد، بیش از ۱۰ هزار مورد فساد مالی گزارش شده است.

از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۳ نیز ۲۷ نفر از ثروتمندترین اشخاص چین به‌دلیل فساد مالی در زندان به‌‌‌‌‏سر می‌‌‌‌‏برند.

بزرگترین پرونده‌‌‌‌‏ی فساد مالی در چین در فروردین ماه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت که مربوط به «جو یونگ کانگ» مأمور سابق امنیتی چین بود. مبلغ اختلاس در این پرونده بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است.

در شهریور ماه امسال، ۵ نفر از مقامات اجرایی «شرکت ملی نفت چین» و شرکت «پتروچاینا» که یکی از شرکت‌‌‌‌‏های زیر گروه شرکت ملی نفت چین است، بابت اختلاس مالی مورد بازجویی قرار گرفتند که ۴ تن از آنان بازداشت و یک نفر نیز از سمت خود برکنار شد.

رسانه‌‌‌‌‏های چین نیز اعلام کرده‌‌‌‌‏اند درصورتی‌‌‌‌‏که مقام‌‌‌‌‏های دولتی این کشور از فساد مالی و اختلاس دست برندارند، سقوط حزب حاکم و دولت چین حتمی خواهد بود.

تحلیل‌گران مسائل چین بر این باورند که عملیات مبارزه با فساد حزب کمونیست، پوششی از سوی رژیم چین برای برکناری موانع و دگردیسی در ساختار سیاسی حزب است. در سال‌های اخیر، حزب کمونیست چین به‌دلیل عدم پایبندی به مبانی حقوق بشر و آزار و اذیت تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ، وکلا و فعالان حقوق بشر، بیش‌از پیش از سوی جامعه‌ی جهانی مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان بر این باورند که رژیم حاکم بر چین، با عنوان مبارزه با فساد اقتصادی، سعی در حذف بخشی از بدنه‌ی حاکمیت دارد که در آزار و شکنجه و نقض حقوق بشر در چین نقش عمده داشته‌اند؛ تا بدین‌ترتیب امکان بقا برای خود را افزایش دهد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی