Search
Asset 2

روزنامه جمهوری اسلامی: سقوط بالگرد رئیسی می‌تواند در اثر توطئه خارجی باشد

یک روزنامه داخل ایران با مطرح کردن فرضیه‌هایی درباره سقوط مرگبار بالگرد حامل حامل ابراهیم رئیسی از احتمال وقوع توطئه‌های خارجی در این رویداد خبر داد.
اعضای تیم نجات در محل سقوط هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در ورزقان، در شمال غربی ایران، در ۲۰ مه ۲۰۲۴. (AZIN HAGHIGHI/MOJ News Agency/AFP via Getty Images)

یک روزنامه داخل ایران با مطرح کردن فرضیه‌هایی درباره سقوط مرگبار بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش از احتمال وقوع توطئه‌ای خارجی در این رویداد خبر داد.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت که اگرچه اخبار اولیه درباره سقوط بالگرد رئیسی حاکی از نقش عوامل جوی بوده است، اما به‌تدریج گمانه‌زنی‌ها به‌ سوی یک توطئه پیش می‌رود، به‌طوری که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گروهی را مأمور بررسی عوامل بروز این حادثه کرده استاین رسانه در گزارش خود اشاره کرده است که یکی از نکاتی که احتمال وجود توطئه در ماجرای سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان را پررنگ می‌کند، محل وقوع حادثه است.

این روزنامه با اشاره به اینکه این حادثه در نزدیکی مرز ایران با جمهوری آذربایجان رخ داده که اسرائیل امکانات اطلاعاتی، مخابراتی و نظامی زیادی در آن مستقر کرده است، افزود که استقرار این امکانات در جدار مرزی جمهوری آذربایجان، امکان انجام هر توطئه‌ای در منطقه مرزی داخل ایران را به اسرائیل می‌دهد.

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه فرضیات خود نوشته است که یکی دیگر از نکاتی که در تقویت احتمال وقوع توطئه در حادثه سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان مؤثر است این مورد است که بعضی از صاحبنظران فنی گفته‌اند که ابتدا بالگرد در هوا منفجر شده و سپس سقوط کرده است. در این فرض، ماجرا می‌تواند ناشی از مداخلات بیرونی و یا درون بالگرد باشد که در هر دو صورت، موضوع با پیچیدگی مواجه است و قابل پیگیری است.

به نوشته این روزنامه، فرض دیگر این است که بالگرد به خاطر از کار افتادن تجهیزات راداری و ناوبری دچار اختلال شده و در اثر خارج شدن از کنترل، سقوط کرده است. در این فرض هم احتمال توطئه وجود دارد و تمام این موارد را می‌توان ناشی از عوامل بیرونی دانست.

روزنامه جمهوری اسلامی در پایان گزارش خود همچنین از ضعف شدید ناوبری جمهوری اسلامی، تأمین‌کنندگان امنیت سفر در برابر توطئه خارجی و عملکرد ضعیف تدبیرکنندگان امور سفر رئیسی انتقاد کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی