logo_eet

دیلی‌میل: جمهوری اسلامی کنترل دانشگاه‌ها را از دست داده است

univesity-min

روزنامه دیلی‌میل مدعی شد که به اسناد ردوبدل شده میان نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دست یافته که در این اسناد عنوان شده حکومت ایران کنترل دانشگاه‌ها را از دست داده است.

این روزنامه بریتانیایی با انتشار گزارشی از اعتراض‌های سراسری پس از جان باختن مهسا امینی در ایران عنوان کرد که نهاد‌های امنیتی رهبران جنبش دانشجویی را الهام‌بخش اعتراضات می‌دانند.

به گزارش دیلی‌میل اسناد افشا شده نشان می‌دهد که مقاومت دانشجویی بیش از آنچه به نظر می‌رسد سازماندهی‌شده است و هر چند ابتدا در مقیاس کوچک فعالیت می‌کردند، اما اکنون به یگان‌های مقاومت تبدیل شده و فعالیت آنها گسترش یافته است.

به نوشته این روزنامه در ابتدای اعتراض‌های ایران، فعالیت گروه‌های دانشجویی به پاره کردن پوسترهای رهبران رژیم و فرماندهان سپاه پاسداران و شعارنویسی علیه حکومت در کوچه و خیابان‌ها ختم می‌شد، اما اکنون فعالیت‌های این گروه‌های دانشجویی گسترده‌تر شده و اهداف بزرگ‌تری را مورد هدف قرار می‌دهند، و از سلاح‌های دست‌ساز مانند کوکتل‌مولوتف برای مقابله با نیروهای امنیتی استفاده می‌کنند.

در بخشی از این گزارش به کشته شدن معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز اشاره شده و آمده است: حکومت ایران در اوایل دسامبر، درست قبل از شروع رسمی اعدام افرادی که ادعا می‌شود در تظاهرات دست داشته‌اند، تأیید کرد که بسیج و سپاه بیش از ۳۰۰ معترض را کشته‌اند، اما فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرده‌اند که از زمان کشته شدن مهسا امینی که باعث اعتراضات در ده‌ها شهر در سراسر کشور شد، بیش از ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دیلی‌میل به سخنان امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اشاره کرد که روز هفتم آذرماه طی سخنانی گفت: بیش از ۳۰۰ نفر در این دو ماه کشته و شهید شدند، چون دشمن را از خودی تشخیص ندادیم.

اخبار مرتبط