Search
Asset 2

تکذیب ادعای سخنگوی دولت در مورد سرقت تاج‌های دوران پهلوی

(WIKIPEDIA)
تاج پهلوی
(WIKIPEDIA) تاج پهلوی

عزتالله ضرغامی وزیر میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی با انتشار تصاویری از بازدید خود از تاجهای دوران پهلوی، ادعای سخنگوی دولت رئیسی مبنی بر ربوده شدن این تاجها را تکذیب کرد.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت رئیسی، ۲۶ دیماه با انتشار یک توییت مدعی شد که محمدرضا پهلوی پادشاه پیشین ایران هنگام خروج از کشور ۳۵ میلیارد دلار پول نقد، ۳۸۴ چمدان جواهر و الماس، دو تاج با ۵ هزار قطعه الماس، ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید با خود از ایران خارج کرده است.

این ادعا با واکنشهای فراوانی روبرو شد و بسیاری از کاربران شبکههای اجتماعی متذکر شدند که جواهرات خاندان پهلوی در موزه جواهرات بانک مرکزی نگهداری میشوند.

حسین دهباشی، تاریخپژوه مقیم ایران و دبیر سایت «تاریخ آنلاین»، نیز در پاسخ به ادعای جهرمی نوشت: برخلاف ادعای مهمل شما، کلیه جواهرات خاندان سلطنتی، از جمله دو تاج مذکور هماینک در موزه جواهرات بانک مرکزی موجود است و ساعت ۱۴ تا ۱۷ روزهای شنبه تا سهشنبه هر هفته جهت بازدید عموم در دسترس است. زشت است به خدا! شما به سلامتی سخنگوی دولتید پسرم!

فرح پهلوی آخرین ملکه ایران نیز در اظهارنظری، نسبت به سرقت جواهرات سلطنتی توسط عوامل جمهوری اسلامی از بانک مرکزی ابراز نگرانی کرد.

وی با اشاره به اینکه جواهرات سلطنتی در دوران پهلوی نیز در بانک مرکزی نگهداری میشد گفت: چطور این آقایان بعد از ۴۳ سال دارند چنین حرفی را میزنند. فکر میکنم که چون میدانند که گرفتاری دارند و ممکن است که رژیم عوض شود میخواهند یک مقدار این جواهرات را بردارند.

به دنبال افزایش واکنشها به ادعای سخنگوی دولت رئیسی، عزتالله ضرغامی وزیر میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی با انتشار تصاویری از این دو تاج در صفحه توییتر خود به نوعی سخنان جهرمی را رد کرد.

البته او تلاش کرد که در این توییت هم سخنان جهرمی در مورد سرقت تاجها را رد کند و هم تأکید کند که از نظر او در دوران پهلوی سرمایههای ایرانیان به غارت رفته است.

وی در این توییت نوشت: امروز از گنجینهجواهرات سلطنتی بانک مرکزی بازدید کردم. باید امکان بازدید عمومی از دیدنیهای آن فراهم شود. آن دو تاج معروف را که میبینیم، جای خالی داراییهای عظیم به غارت رفتهملت توسط پهلوی را بیشتر حس میکنیم.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی