Asset 2

تایید خبر بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضائیه در پرونده فساد ۲۰ هزار میلیارد تومانی 

بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضائیه
غلامحسین محسنی اژه ای و محمد مصدق کهنمویی (Irna)

رسانه‌های نزدیک به نهاد‌های امنیتی در ایران، خبر بازداشت دو تن از فرزندان معاون اول قوه قضاییه در پی سوءاستفاده و فساد اقتصادی را تایید کردند. 

پس از انتشار اخبار غیررسمی در مورد بازداشت فرزندان معاون اول رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی به اتهام دست داشتن در فساد اقتصادی، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران خبر داد که دو فرزند محمد مصدق کهنمویی، معاون اول قوه قضائیه از ۸ ماه پیش به عنوان متهم در یک پرونده فساد ۲۰ هزار میلیارد تومانی در بازداشت هستند. 

این خبرگزاری عنوان کرد که اتهام دو فرزند معاون قوه قضاییه در رابطه با پرونده فردی به نام محمد رستمی صفا بوده که تسنیم او را «ابر بدهکاران بزرگ بانکی ای که هیچ بانکی هم از او شکایت نکرده بود» معرفی کرد. 

روزنامه فرهیختگان که زیر نظر علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود نیز با انتشار گزارشی در این مورد نوشت که علاوه بر دو فرزند معاون اول قوه قضاییه شش نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند. 

به ادعای این روزنامه تحقیقات در این مورد با دستور محسنی اژه‌ای آغاز شده و حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و اطلاعات سپاه مسئول این تحقیقات شدند. 

اولین بار کانال تلگرامی «عیون» خبر داد که فرزندان محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی به دلیل فساد اقتصادی بازداشت شده‌اند، پس از انتشار خبر بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضاییه، این کانال تلگرامی از دسترس خارج شد.  

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی چهارم شهریور ۱۴۰۲ در یک نشست خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اخیراً برخی مدعی بازداشت یا احضار فرزندان یکی از مقامات ارشد دستگاه قضایی شده‌اند، گفت: «پرونده‌ای تشکیل شده و با جدیت و بدون هیچ‌گونه تبعیضی به پرونده رسیدگی خواهد شد و هر زمانی که به لحاظ قانونی اجازه اطلاع‌رسانی داشتیم، اطلاع‌رسانی خواهد شد.» 

او جزئیات بیشتری از این پرونده اعلام نکرد اما در برخی گزارش‌ها نام این دو نفر محمدصادق و امیرحسین ذکر شد و گفته شد این دو نفر فرزندان محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی هستند. 

محمدرضا یزدی، رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در همان مقطع در یک برنامه تلویزیونی به صورت تلویحی به وجود پرونده قضایی برای «دو فرزند یک مقام ارشد قوه قضاییه» اشاره کرد 

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در این برنامه تلویزیونی گفت: «یکی دو تا از فرزندان یکی از مسئولین رده‌بالای ما دچار مشکل شده بودند. خودم خدمت ایشان رسیدم گفتم این مدارک را ببینید، اگر خطاست بفرمایید، اگر احیاناً شما در جریان نیستید بدانید این اتفاق افتاده. اگر در جریان هستید مراقب باشید از اسم شما سوءاستفاده نشود.» 

گروه رستمی صفا با مدیریت محمد رستمی صفا در سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲ با تشکیل شرکت‌های متعدد، تسهیلات ارزی و ریالی کلانی را برای تولید و واردات از بانک‌های پارسیان، ملی، سپه، توسعه صادرات و تجارت دریافت، اما بخش عمده این تسهیلات را به خارج از کشور منتقل کرد. 

در حکم نهایی این پرونده که در ۲۹ مرداد سال جاری اعلام شد، متهم اصلی و سایر متهمان پرونده گروه رستمی صفا، در مجموع به ۷۷ سال حبس و بازگشت بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان به شبکه بانکی کشور محکوم شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی