Search
Asset 2

آسوشیتدپرس: راه‌های دیپلماتیک برای محدودکردن برنامه هسته‌ای ایران دور از دسترس هستند

(JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)
(JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار مطلبی ضمن اشاره به هشدار مدیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی در مورد میزان اورانیوم غنی شدهای که در اختیار حکومت ایران قرار دارد و اینکه میتوان از این اورانیوم چندین بمب هستهای تولید کرد نوشت: تلاشهای دیپلماتیک باهدف محدودکردن مجدد برنامه هستهایاش، بیش از هر زمان دیگری بعید به نظر میرسد.

این خبرگزاری آمریکایی همکاری نظامی جمهوری اسلامی با روسیه در جنگ اوکراین و ارسال پهپاد به مسکو و اعتراضهای داخلی ایران که پایههای جمهوری اسلامی را به لرزه درآورده را دو عاملی نامید که باعث شده تلاشهای دیپلماتیک برای محدودکردن برنامه هستهای جمهوری اسلامی دور از دسترس باشند.

هشدار رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی، در پاسخ به سؤالات نمایندگان پارلمان اروپا نشان میدهد که مخاطرات در مورد برنامه هستهای ایران چقدر بالا رفته است.

حتی قبل از توافق هستهای سال ۲۰۱۵ و در اوج تنشهای قبلی بین غرب و ایران در زمان محمود احمدینژاد، رئیسجمهور تندرو اسبق در ایران، این کشور هرگز بهاندازه کنونی اورانیوم غنیسازی نکرده بود.

گرچه مقامهای جمهوری اسلامی اصرار دارند که برنامههای هسته ای ایران در جهت اهداف صلحآمیز است؛ اما ماههاست که کارشناسان منع گسترش سلاحهای هستهای خبر دادند که ایران بهاندازه کافی اورانیوم غنیشده ۶۰ درصد برای ساخت حداقل یک بمب هستهای دارد.

آسوشیتدپرس در ادامه این مطلب ضمن مرور خروج آمریکا از برجام و افزایش سرعت برنامه هستهای جمهوری اسلامی نوشت: کره شمالی در سال ۱۹۹۴ با ایالات متحده به توافقی مبنی بر کنارگذاشتن برنامه تسلیحات هستهای خود دستیافته بود.

 این قرارداد در سال ۲۰۰۲ از هم پاشید و در سال ۲۰۰۵ پیونگیانگ در حالی که نگران نیات ایالات متحده پس از حمله به عراق بود اعلام کرد که سلاح هستهای ساخته است و امروز، کره شمالی موشکهای بالستیک دارد که برای حمل کلاهکهای هستهای طراحی شدهاند که قادر به رسیدن به ایالات متحده هستند.

دیپلماتهای ایرانی سالهاست که با اشاره به سخنان علی خامنهای در مورد صلحآمیز بودن برنامه هستهای جمهوری اسلامی، آن را یک فتوای الزامآور یا فرمان دینی مینامند بااینحال، مقامات ایرانی در ماههای اخیر آشکارا درباره چشمانداز ساخت تسلیحات هستهای صحبت کردهاند.

گفتگوهای هستهای ایران و غرب در ماه اوت به یک متن نهایی و نقشه راه احیای برجام رسید؛ اما ایران تا امروز این متن نهایی را نپذیرفته است.

نویسنده این گزارش در ادامه به اعتراضات سراسری در ایران اشاره کرد و نوشت: به گفته فعالان حقوق بشر در ایران، حداقل ۵۲۷ نفر در میان ناآرامیهای اخیر ایران کشته و بیش از ۱۹۵۰۰ نفر دستگیر شدهاند.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه و دیگر مقامهای آمریکا و جو بایدن اعلام کردهاند که با سرکوب اعتراضات چندماهه ایران پس از جان باختن مهسا امینی، زن جوانی که در ماه سپتامبر توسط پلیس اخلاق این کشور بازداشت شد، هرگونه گفتگو با ایران از دستور کار ایالات متحده خارج شده است.

بخش دیگری از خشم آمریکاییها و همچنین اروپاییها ناشی از ارسال پهپادهای انتحاری ایران به روسیه و استفاده مسکو از این پهپادها برای هدف قراردادن نیروگاهها و اهداف غیرنظامی را در سراسر اوکراین است.

  هنوز مشخص نیست تهران که سابقهای پرتنش با مسکو دارد، در قبال تامین تسلیحات روسیه چه انتظاری از مسکو دارد.

یک نماینده مجلس ایران پیشنهاد کرده است که جمهوری اسلامی میتواند جتهای جنگنده سوخو۳۵ را جایگزین جنگندههای فرسوده خود کند. هرچند چنین قراردادی تایید نشده است.

با توجه به اینکه اسرائیل قبلا حملاتی را برای توقف برنامههای هستهای در عراق و سوریه انجام داده و هشدار داده است که اجازه نخواهد داد ایران به بمب هستهای دست یابد، چنین جتهای جنگندهای دفاع هوایی کلیدی برای ایران فراهم میکنند.

ایالات متحده و اسرائیل همچنین بزرگترین رزمایش مشترک هوایی، زمینی و دریایی خود را در این هفته برگزار کردند.

هرچند پنتاگون اعلام کرد که این رزمایش حول یک دشمن خاص انجام نمیشود، با این حال، این تمرین نظامی در بحبوحه تنشهای شدید با ایران انجام میشود و شامل سوختگیری هوایی، هدفگیری و سرکوب پدافند هوایی دشمن است، این قابلیتها که در انجام حملات هوایی بسیار مهم است.

آسوشیتدپرس در انتهای این مطلب به سخنان اخیر رافائل گروسی اشاره کرد و نوشت: مدیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی گفته است که تقریباً هیچ فعالیت دیپلماتیکی برای احیای توافق هستهای با ایران وجود ندارد، توافقی که او اکنون آن راپوسته خالیتوصیف میکند.

اما او همچنان خواستار تلاش دیپلماتیک بیشتر برای رسیدن به توافق با جمهوری اسلامی شده؛ زیرا تهران هنوز نیاز به طراحی و آزمایش هرگونه سلاح هستهای احتمالی دارد. او گفت: ما نباید تسلیم شویم.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی