Asset 2

اختلاف نظر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بر سر شواهد برای استیضاح بایدن 

برگزاری جلسه استماع کمیته نظارت مجلس این کشور در مورد مبنای تحقیقات استیضاح جو بایدن
جاناتان تورلی، استاد حقوق جورج واشنگتن، ایلین اوکانر، دستیار دادستان کل سابق، بروس دوبینسکی، موسس مشاوره دوبینسکی، و پروفسور حقوق کارولینای شمالی، مایکل گرهارت، هنگام ادای سوگند در جلسه کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس در کنگره در واشنگتن در 28 سپتامبر 2023. (Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های مجلس نمایندگان روز گذشته و پس از برگزاری جلسه استماع کمیته نظارت مجلس این کشور در مورد مبنای تحقیقات استیضاح جو بایدن، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به وجود مدارک کافی برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا داشتند. 

جلسه استماعی که روز گذشته ۲۸ سپتامبر برگزار شد، اولین جلسه قانونگذاران مجلس نمایندگان برای بحث درباره مبنای تحقیقات استیضاح جو بایدن بود. کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ۱۲ سپتامبر رسماً اعلام کرده بود که تحقیقات در مورد استیضاح بایدن آغاز خواهد شد. 

یافته‌های نمایندگان جمهوری‌خواه نشان می‌دهد که جو بایدن در طول دوران خدمتش به عنوان کارمند دولت از نفوذ خود به نفع خود و خانواده‌اش در معاملات تجاری استفاده کرده است. 

در جلسه روز گذشته کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا ۳ شاهد توسط جمهوری‌خواهان و یک شاهد توسط دموکرات‌ها احضار شده بودند و سخن گفتند. 

یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد اختلاف در جلسه استماع روز پنج‌شنبه این بود که آیا تلاش‌های قبلی برای تحقیق درباره رئیس‌جمهور بایدن قبلاً او را از تخلف تبرئه کرده است یا خیر و آیا این یافته‌ها نیاز به بررسی دقیق‌تر دارند؟ 

بسیاری از دموکرات‌ها مدعی بودند که تحقیقاتی که تا کنون انجام شده، شواهد و مدارک کافی برای یک استیضاح ارائه نکرده است. 

در مقابل جمهوری‌خواهان ادعای دموکرات‌ها را مبنی بر اینکه مدارک کافی وجود ندارد، رد کرده و مدعی هستند که تحقیقات آنها به مواردی اشاره دارد که نشان می‌دهد جو بایدن در تماس‌های کاری و جلسات حضوری با شرکای تجاری پسرش هانتر بایدن شرکت کرده است. بازرسان همچنین دریافته‌اند که در طول دوران ریاست‌جمهوری بایدن میلیون‌ها دلار در رابطه با معاملات تجاری خارجی به اعضای خانواده بایدن و همکاران آنها پرداخت شده است. 

جاناتان تورلی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه جورج واشنگتن یکی از شاهدان جمهور خواهان در جلسه استماع گفت: «به اعتقاد من مدارک به دست آمده در حال حاضر معیار‌های لازم برای اثبات جرم و جنایتی مهم را برای آغاز یک استیضاح برآورده نمی‌کند 

او اما در ادامه اضافه کرد: «من باور دارم که سوابق و مدارک به یک نقطه رسیده‌اند که مجلس نیاز دارد تا به سؤالات نگران‌کننده اطراف ریاست‌جمهور پاسخ دهد 

در همین حال بایرون دونالدز یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه کمیته نظارت عنوان کرد که «شاهدان قطعاً معتقدند که ما باید به تحقیقات خود ادامه دهیم.»  

او اضافه کرد: «من باور دارم که ما پایه‌های لازم برای دسترسی به سوابق مالی بیشتر را فراهم کرده‌ایم تا در نهایت به این سؤالات پاسخ دهیم که آیا جو بایدن از پول‌هایی که از سوی منابع خارجی پرداخت شده بهره‌مند بوده است و آیا پسرش واسطه‌ای برای انجام این کار بوده است؟» 

آقای مک‌کارتی و دیگر جمهوری‌خواهان اصرار دارند که تحقیقات استیضاح بخشی از روند جمع‌آوری شواهد است و موضوعی جدا از تشکیل پرونده‌های استیضاح است. 

همچنین جف ون درو نماینده مجلس نمایندگان گفت: «این یک استیضاح نیست، بلکه یک تحقیق است. ما فقط باید حقایق را دنبال کنیم و سپس به نتیجه برسیم 

در مقابل دموکرات‌ها علاوه بر زیر سؤال بردن شواهد استیضاح، استدلال کردند که جلسه استماع روز پنج‌شنبه چیزی بیش از حواس‌پرتی از سایر موضوعات پیش روی کنگره، مانند تصمیم‌گیری در مورد هزینه‌های دولت برای سال مالی ۲۰۲۴ نبود. 

در همین حال روز گذشته و پس از جلسه استماع کمیته نظارت مجلس نمایندگان، جیمز کامر رئیس این کمیته اعلام کرد که دستور خواهد داد که سوابق بانکی پسر جو بایدن، هانتر بایدن، و برادر رئیس جمهور، جیمز بایدن و شرکت‌های وابسته به آنها به این کمیته داده شود. 

گفته می‌شود که جیمز بایدن برادر رئیس جمهور آمریکا با امور تجاری هانتر بایدن مرتبط است.  

رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان گفت: «شاهدان امروز همه شواهدی را که کمیته کشف کرده مستحق بررسی بیشتر تشخیص دادند و این همان کاری است که این کمیته انجام خواهد داد و مهم نیست که این شواهد به کجا منتهی شود. می‌خواهم از شاهدان به خاطر شهادتشان تشکر کنم.» 

جیمز کامر گفت: «شواهد جمع‌آوری‌شده توسط کمیته تحقیق نقش جو بایدن در طرح‌های تجاری بین‌المللی خانواده‌اش را تأیید می‌کند و ادامه تحقیق در این باره را توجیه می‌کند و گام بعدی این است که پولی که بایدن‌ها از خارجی‌ها دریافت کرده‌اند برای چه اهدافی بوده و کجا هزینه شده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی