Search
Asset 2

زخمی شدن ده‌ها تن در تیراندازی ماموران امنیتی به سوی معترضان در زاهدان 

زخمی شدن ده‌ها تن ازمعترضان در زاهدان 
(Public Domain)

روز گذشته و در سالگرد جمعه خونین زاهدان شماری از شهروندان در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند که برخی از این اعتراضات تا ساعات پاپانی دیشب نیز ادامه داشت. 

نیروهای امنیتی در شهر زاهدان به سمت معترضان شلیک کردند و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دستکم ۲۹ نفر از جمله ۸ کودک زخمی و تعدادی نیز بازداشت شده‌اند. 

به دنبال انتشار گزارش‌های اولیه از زخمی شدن تعدادی از معترضان، مهدی شمس‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مدعی شد که تیراندازی در سیستان و بلوچستان رخ نداده است. 

این در حالی است که خبرگزاری تسنیم و وابسته به سپاه به شلیک نیروهای امنیتی اعتراف کرده بود و البته این خبرگزاری مدعی شده بود این تیراندازی‌ها هوایی و برای «مدیریت صحنه» بوده است. با این حال تصاویر متعددی از تیراندازی نیروهای امنیتی به سمت شهروندان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. 

همچنین تصاویری از درمانگاه مسجد مکی زاهدان منتشر شده که نشان می‌دهد تعدادی از معترضان مجروح به آنجا منتقل شده‌اند. 

علاوه بر شهر زاهدان شهروندان در سوران، خاش، راسک و تفتان نیز به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند. 

علی‌رغم تیراندازی ماموران امنیتی به سوی معترضین و زخمی و بازداشت شدن تعدادی از آنها این اعتراضات تا شامگاه دیشب نیز ادامه یافت. از سوی دیگر شب گذشته تصاویری از بازداشت شهروندان در زاهدان توسط نیروهای امنیتی منتشر شد. 

وب‌سایت حال‌وش که به موضوعات مرتبط با سیستان و بلوچستان می‌پردازد اعلام کرد که نیروهای نظامی و امنیتی در زاهدان، خاش و میرجاوه دستکم ۵۱ نفر را بازداشت کرده‌اند. این وب‌سایت اسامی و مشخصات بازداشت‌شدگان را نیز منتشر کرده است. 

با این حال کمپین فعالین بلوچ گزارش داد که شمار بازداشت‌شدگان به‌مراتب بیشتر از تعداد معترضان بازداشت شده‌ای است که تاکنون احراز هویت شده‌اند و تعداد افرادی که فقط در شهر زاهدان تا ساعت‌های پایانی شامگاه جمعه بازداشت شده‌اند به «بیش از ۴۰ تن» رسیده است. 

اعتراض در زاهدان و شهرهای دیگر استان سیستان و بلوچستان در حالی رخ داد که نهاد‌های امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی در سه روز گذشته اقدام به اعزام گسترده نیروهای یگان ویژه و سپاه پاسداران از استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان به سیستان و بلوچستان کرده بودند که نشان می‌داد حکومت ایران در آستانه سالگرد «جمعه خونین زاهدان» تمهیدات ویژه‌ای را برای مقابله با اعتراضات احتمالی در نظر گرفته است. 

در روز هشتم مهر ۱۴۰۱، و همزمان با اعتراضات سراسری در نقاط مختلف ایران، جمعی از مردم زاهدان پس از مراسم نمازجمعه قصد داشتند که تجمعی در اعتراض به «تجاوز ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ» برگزار کنند که نیروی انتظامی و امنیتی به سمت معترضان شلیک کرده و دست‌کم ۱۰۰ نفر از شهروندان در این روز با شلیک نیروهای امنیتی جان باختند. 

همچنین وب‌سایت حالوش اعلام کرده که از «جمعه خونین» تا پایان سال ۱۴۰۱ در زاهدان و خاش دست‌کم ۱۲۳ به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی