Search
Asset 2

ماسک: خبر لغو پروژه خودروهای برقی ارزان‌قیمت تسلا از سوی رویترز دروغ است

ایلان ماسک، مدیرعامل و سرمایه‌گذار میلیاردر تسلا، گزارش رویترز مبنی بر لغو توسعه مدل‌های ارزان‌قیمت جدید توسط این شرکت خودروسازی الکتریکی را تکذیب کرد.
ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا (Christian Marquardt - Pool/Getty Images)

ایلان ماسک، مدیرعامل و سرمایه‌گذار میلیاردر تسلا، گزارش رویترز مبنی بر لغو توسعه مدل‌های ارزان‌قیمت جدید توسط این شرکت خودروسازی الکتریکی را تکذیب کرد.

رویترز ابتدا روز جمعه با استناد به سه مقام ناشناس «آگاه» و اطلاعیه‌های ادعایی شرکت گزارش داد که تسلا از هدف چندین ساله خود برای عرضه نسخه اولیه خودروهای تسلا مدل ۲ به بازار صرف‌نظر کرده است.

طبق گزارش‌ها، هزینه خط تولید جدید خودروهای تسلا از حدود ۲۵هزار دلار شروع می‌شود. ارزان‌ترین گزینه فعلی تسلا، سدان مدل ۳، حدود ۳۹هزار دلار قیمت دارد. رویترز گزارش داد که تسلا طرح‌های مربوط به مدل ۲ را کنار گذاشته و درعوض روی توسعه رباتاکسی خودران تمرکز کرده است.

رویترز گزارش داد که تصمیم ادعایی برای لغو خط تولید خودروهای برقی ارزان‌قیمت در یکی از جلسات شرکت با حضور جمعی از کارکنان در اواخر فوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اخبار مربوط به آن در ماه مارس در شرکت پخش شد.

یکی از منابع رویترز گفته که «رویکرد ایلان ماسک این است که همه پول خود را روی رباتاکسی‌ها سرمایه‌گذاری کند.»

طبق گزارش‌ها، پروژه مدل ۲ در داخل شرکت با نام ان‌وی۹۱ و دربیرون با نام اچ۴۲۲ شناخته می‌شد.

در یکی از پیام‌های ارسالی برای رویترز آمده است: «تأمین‌کنندگان باید تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه ان‌وی۹۱/اچ۴۲۲ را متوقف کنند.»

رویترز گزارش داد که برای دریافت پاسخ رسمی تسلا با این شرکت تماس گرفته اما خودروساز الکتریکی تا لحظه انتشار این مقاله پاسخی نداده است.

ماسک صبح جمعه در شبکه اجتماعی ایکس به گزارش رویترز واکنش نشان داد و نوشت: «رویترز دروغ می‌گوید.» او توضیح بیشتری نداد اما در پست دیگری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت «رویترز در آستانه مرگ است.»

در مطلب دیگری در ایکس این گمانه‌زنی مطرح شد که پروژه‌های تسلا مدل ۲ و «رباتاکسی» پلتفرم مشابهی دارند و تسلا هم‌اکنون تمرکز خود را به پروژه تاکسی‌ها و توسعه فناوری رانندگی کاملاً خودران معطوف کرده است.  ماسک با شکلک چشم‌های از حدقه درآمده به این مطلب واکنش نشان داد اما هنوز پاسخ مشخصی به گزارش رویترز نداده و چیزی در رابطه با برنامه‌های آتی تسلا نگفته است.

ان‌تی‌دی نیوز برای بررسی ادعاهای متناقض رویترز و مدیرعامل تسلا با شرکت تسلا تماس گرفت اما تا زمان انتشار این مقاله پاسخی دریافت نکرد.

سقوط سهام تسلا

مقاله رویترز درباره لغو ادعایی پروژه تسلا مدل ۲ همان هفته‌ای منتشر شد که تسلا از کاهش سفارشات تحویلی در سه‌ماهه اول سال گزارش داد. تسلا اعلام کرد که تعطیلی کارخانه‌ها بر اثر مشکلات کشتیرانی در دکریای سرخ و آتش‌سوزی گیگافکتوری تسلا در برلین به این مسئله دامن زده است.

سهام تسلا روز جمعه و هم‌زمان با انتشار مقاله رویترز درخصوص تصمیم ادعایی شرکت برای لغو تولید خودروهای برقی ارزان‌قیمت، با سقوط مواجه شد. ارزش سهام تسلا عصر جمعه و متعاقب سخنان  ماسک که گفته بود «رویترز دروغ می‌گوید»، تا حدودی بهبود پیدا کرد.

خودروسازان آمریکایی آماده رقابت با چینی‌ها هستند

رقابت در بازار خودروهای برقی در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است.

برخی از خودروسازان برقی آمریکا درخصوص افزایش ورود خودروهای چینی به بازار ابراز نگرانی کرده‌اند.

کارلوس تاوارز، مدیرعامل استلانتیس- از زیرمجموعه‌های خودروسازی کرایسلر- در مصاحبه با بلومبرگ در ماه فوریه گفت که ورود بالقوه خودروهای برقی ارزان‌قیمت چینی به بازار بین‌المللی و تلاش برای حذف تدریجی خودروهای سنتی با موتور احتراق داخلی باعث می‌شود خودروسازانی که هنوز نتوانسته‌اند خودروهای برقی رقابتی تولید کنند، به مشکل بخورند.

حتی ماسک نیز درخصوص غلبه خودروسازان برقی چینی بر رقبای جهانی خود ابراز نگرانی کرده است.

مدیرعامل تسلا در کنفرانس ازراه‌دور شرکت با محوریت امور مالی در ماه ژانویه گفت: «ارزیابی ما به‌طور کلی این است که خودروسازان چینی رقابتی‌ترین خودروسازان جهان هستند. از این‌رو، شخصاً فکر می‌کنم آن‌ها در خارج از چین موفقیت چشم‌گیری داشته باشند که البته به نوع تعرفه‌ها و موانع تجاری موجود نیز بستگی دارد. راستش را بخواهید، فکر می‌کنم اگر مانعی جلوی آن‌ها را نگیرد، اکثر شرکت‌های خودروسازی جهان را از سر راه خود برمی‌دارند. از این‌رو، می‌توان گفت عالی هستند.»

خودروساز چینی، بی‌وای‌دی، قصد دارد خودروی برقی سیگال را با قیمتی در حدود ۱۱هزار دلار به بازار عرضه کند.

تسلا در هفته جاری از کاهش سفارشات تحویلی خود خبر داد اما بی‌وای‌دی گزارش داد که فروش خودروهای برقی این شرکت در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی