Search
Asset 2

سفر اردوغان به عراق پس از ۱۳ سال

اردوغان امروز برای آنچه که رسانه‌ها «بهبود و گسترش روابط با عراق و همچنین همکاری دوجانبه علیه حزب کارگران کردستان (پ.‌ک‌.ک)» عنوان کرده‌اند، وارد بغداد شد.
محمد شیعه سودانی نخست‌وزیر عراق و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ در بغداد مصاحبه مطبوعاتی انجام دادند. (AHMAD AL-RUBAYE/POOL/AFP via Getty Images)

رجب طیب اردوغان، امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه برای آنچه که رسانه‌ها «بهبود و گسترش روابط با عراق و همچنین همکاری دوجانبه علیه حزب کارگران کردستان (پ‌.ک.‌ک)» عنوان کرده‌اند، وارد بغداد پایتخت عراق شد.

نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه درباره دیدار رجب طیب اردوغان با عبداللطیف رشید، همتای عراقی او نوشت که اردوغان در این دیدار علاوه بر گفتگو درباره روابط دوجانبه، حملات اسرائیل به غزه، مسائل منطقه‌ای و جهانی، بر مبارزه با تروریسم نیز تاکید کرده است.

اردوغان گفته است که «ترکیه در مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک از عراق انتظاراتی دارد و عراق باید از هر شکل تروریسم پاکسازی شود.»

عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهور عراق که ارشدترین مقام کرد در این کشور است، به اردوغان گفته است که کشورش از همکاری برای مبارزه با تروریسم استقبال می‌کند و اجازه نمی‌دهد از خاک آن کشور برای حمله به همسایگان استفاده شود و متقابلا مخالف هرگونه حمله به خاک عراق است.

اردوغان افزوده که برای ثبات عراق مهم است که روابط بغداد و اقلیم کردستان عراق در مسیر درست قرار داشته باشد.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق نیز در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان تاکید کرده است که «ما همچنان اجازه نخواهیم داد که هیچ طرفی از خاک عراق به همسایگان ما حمله کند».

حزب کارگران کردستان (پ.‌ک.ک) در سال ۱۹۷۹ توسط شماری از دانشجویان کرد تاسیس شد و پنج سال بعد فعالیت‌های مسلحانه خود را برای کسب حقوق کردها در ترکیه آغاز کرد.

حزب کارگران کردستان سالهاست توسط ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمانی «تروریستی» شناخته شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، این کشور قصد دارد در هفته‌ها و ماه‌های آینده عملیات گسترده‌ای علیه پ.‌ک‌.ک انجام دهد.

برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند که ترکیه به دنبال همکاری نظامی با عراق در قالب یک اتاق عملیات مشترک است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی