Search
Asset 2

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره تحریم‌ جمهوری اسلامی برگزار می‌شود

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه طی نشستی در لوکزامبورگ دیدار می‌کنند تا درباره گسترش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و تقویت دفاع هوایی اوکراین گفتگو کنند.
اورسولا فون رئیس کمیسیون اروپا (چپ) و چارلز میشل رئیس شورای اروپا برای یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، در ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند. (KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه طی نشستی در لوکزامبورگ دیدار می‌کنند تا درباره گسترش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و تقویت دفاع هوایی اوکراین گفتگو کنند.

به گزارش رویترز، پس از حمله موشکی و پهپادی حکومت ایران به اسرائیل، وزرای خارجه اتحادیه اروپا به دنبال توافق بر سر برنامه تحریم‌های جمهوری اسلامی هستند.

در حال حاضر، اتحادیه اروپا برنامه‌های تحریمی متعددی علیه جمهوری اسلامی دارد، از جمله در زمینه تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی، نقض حقوق بشر و ارسال پهپاد به روسیه.

همچنین دولت‌های اتحادیه اروپا با تشدید حملات هوایی روسیه علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین، تحت فشار هستند تا سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری مانند پاتریوت‌ها را به کی‌یف عرضه کنند.

تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی

رهبران اتحادیه اروپا هفته گذشته توافق کردند که تحریم‌های بیشتری علیه جمهوری اسلامی اعمال کنند.

طبق گزارش رویترز، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا خواستار گسترش تحریم‌های مرتبط با صنایع پهپادی و موشکی و موارد انتقال این تجهیزات به گروه‌های نیابتی تحت حمایت حکومت ایران در خاورمیانه هستند.

دیپلمات‌های اروپایی نیز تاکید کرده‌اند که کشورهای اتحادیه اروپا در حال بحث هستند که آیا تحریم‌های جدید مربوط به تولید موشک را اعمال کنند یا خیر.

به نوشته رویترز، برخی کشورها همچنین به اتحادیه اروپا فشار آورده‌اند تا راهی برای معرفی سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی بیابد.

این در حالی است که مقامات اروپایی می‌گویند که هنوز مبنای قانونی برای چنین اقدامی پیدا نکرده‌اند و مطمئن نیستند که همه اعضای اتحادیه اروپا از آن حمایت کنند.

ارائه تسلیحات به اوکراین، محور دیگر نشست وزاری اتحادیه اروپا

رویترز نوشته که در حالی که وزرای اتحادیه اروپا در مورد جنگ در سودان نیز بحث خواهند کرد، بیشتر تمرکز آنها بر درگیری‌هایی است که در اوکراین و خاورمیانه در جریان است.

مجلس نمایندگان ایالات متحده در اواخر هفته بسته‌ای به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار را برای رسیدگی به جنگ در اوکراین تصویب کرد.

از سویی دیگر، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو، از کشورهای اروپایی خواسته‌اند تا تلاش‌های خود را برای ارائه تسلیحات به اوکراین، به ویژه در بخش دفاع هوایی، افزایش دهند.

استولتنبرگ پس از کنفرانس ویدئویی وزیران دفاع ناتو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در روز جمعه گفت که انتظار دارد به زودی اطلاعیه‌هایی در این زمینه ارائه شود.

رئیس ناتو گفت که «ناتو توانایی‌های موجود را در سراسر اتحادیه اروپا ترسیم کرده است و سیستم‌هایی وجود دارد که می‌توان در اختیار اوکراین قرار داد».

او افزود که «علاوه بر پاتریوت‌ها، تسلیحات دیگری نیز وجود دارد که متحدان می توانند تهیه کنند، از جمله سیستم فرانسوی SAMP/T».

تاکنون، آلمان تنها عضو اتحادیه اروپا است که اعلام کرده است در پاسخ به آخرین درخواست‌های اوکراین، سیستم پاتریوت اضافی را ارسال خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی