Search
Asset 2

تدوین پیش‌نویس طرح اتحادیه اروپا برای حمایت بلندمدت از اوکراین

اتحادیه اروپا با تدوین پیش‌نویس یک سند، تعهداتی را برای حمایت از اوکراین تنظیم کرد که بر اساس آن درباره کمک‌های بیشتر در سال‌های آینده به کی‌یف اطمینان می‌دهد.
پرچم اتحادیه اروپا و پرچم اوکراین در جلسه اتحادیه اروپا و اوکراین در بروکسل در ۲۰ مارس ۲۰۲۴. (JOHN THYS/AFP via Getty Images)

اتحادیه اروپا با تدوین پیش‌نویس یک سند، تعهداتی را برای حمایت امنیتی بلندمدت از اوکراین تنظیم کرده است که بر اساس آن درباره تسلیحات، آموزش نظامی و سایر کمک‌های بیشتر برای سال‌های آینده به کی‌یف اطمینان می‌دهد.

به نوشته رویترز، این پیش‌نویس که اولین بار توسط روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» گزارش شد، تعهدات امنیتی اتحادیه اروپا در قبال اوکراین را مشخص می‌کند و مقامات امیدوار هستند که در ماه‌های ژوئن یا ژوئیه در این مورد به نتیجه برسند.

در این پیش‌نویس ۱۰ صفحه‌ای که تاریخ آن به ماه آوریل بازمی‌گردد و رویترز آن را مشاهده کرده است، ۹ شکل از کمک‌های امنیتی و دفاعی را که اتحادیه اروپا به ارائه آنها ادامه خواهد داد، از جمله تحویل تسلیحات، آموزش سربازان، همکاری صنایع دفاعی و کمک در مین‌زدایی ارائه شده است.

این سند بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر شرکای اوکراین برای ارائه تضمین‌هایی است مبنی بر اینکه برای مدت طولانی در کنار کی‌یف خواهند ایستاد، حتی بدون اینکه چشم‌اندازی برای پایان جنگ روسیه و عضویت در اتحادیه اروپا یا ناتو وجود داشته باشد.

طرح اتحادیه اروپا یک سیگنال قوی به روسیه

پیتر استانو، سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این تعهدات به اوکراین کمک می‌کند در درازمدت از خود دفاع کند، از اقدامات تجاوزکارانه جلوگیری کند و کی‌یف در برابر تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده مقاومت کند.

استانو افزود که طرح اتحادیه اروپا هم برای اطمینان دادن به اوکراین و هم یک سیگنال قوی به روسیه است که ما به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد به هر طریقی که لازم باشد.

رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است که سفرای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه گذشته در بروکسل درباره این متن بحث کردند.

هشت تن از متحدان کی‌یف، از جمله بریتانیا و اعضای اتحادیه اروپا مانند آلمان و فرانسه، در ماه‌های اخیر تضمین‌های امنیتی خود را با اوکراین امضا کرده‌اند.

تعهدات اتحادیه اروپا در قبال اوکراین چه خواهد بود؟

رویترز نوشت که مقامات تاکید می‌کنند که چنین توافقاتی با پیمان دفاعی متقابل بین کشورهای ناتو یکسان نیست.

در عوض، آنها متعهد به ارائه تسلیحات و کمک‌های دیگر به اوکراین برای تقویت امنیت خود و جلوگیری از هرگونه تهاجم آینده هستند.

در پیش‌نویس سند اتحادیه اروپا آمده است که تعهدات این اتحادیه در حالی که اوکراین مسیر خود را دنبال می‌کند، به قوت خود باقی خواهد ماند و حداکثر ظرف ۱۰ سال آینده بازنگری خواهد شد.

هنوز ارزش یا مقدار کمک‌های آینده به اوکراین مشخص نیست.

جزئیات اقدامات پیشنهادی باید به طور جداگانه بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا مورد توافق قرار گیرد، آنها نیز کمک‌های خود را به اوکراین ارائه می‌کنند.

طبق این سند، اتحادیه اروپاموافقت کرده است که امسال پنج میلیارد یورو (۵/۴۰ میلیارد دلار) به صندوق کمک نظامی اوکراین اختصاص دهد. اما این تعهد را برای سال‌های آینده نمی‌دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی