Search
Asset 2

دبیرکل ناتو: اروپا باید برای جنگی با روسیه آماده شود که شاید دهه‌ها طول بکشد

دبیرکل ناتو، گفته است که این سازمان باید برای رویارویی با روسیه برنامه‌ریزی کند، زیرا تضمینی وجود ندارد که مسکو جنگ با اوکراین را به دیگر نقاط نکشاند.
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو (KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)

دبیرکل ناتو، گفته است که این سازمان باید برای رویارویی با روسیه برنامه‌ریزی کند، زیرا تضمینی وجود ندارد که مسکو جنگ با اوکراین را به دیگر نقاط نکشاند.

ینس استولتنبرگ در مصاحبه با روزنامه آلمانی «جهان در روز یکشنبه» در دهم فوریه گفت: «ناتو به دنبال جنگ با روسیه نیست؛ اما ما باید خود را برای رویارویی با این کشور آماده کنیم که شاید چندین دهه به طول بیانجامد. در صورت پیروزی پوتین در اوکراین، هیچ تضمینی وجود ندارد که تجاوز روسیه گریبانِ سایر کشورها را نگیرد. بازدارندگی تنها زمانی کارآمد خواهد بود که باورپذیر باشد. تا زمانی که به امنیت‌مان اهمیت می‌دهیم و متحد هستیم، به پیشگیری از هرگونه تجاوز ادامه خواهیم داد.»

آقای استولتنبرگ معتقد است که تولید سلاح و مهماتِ بیشتر، یکی از چالش‌های مهم پیش روی اروپا در سال‌های آتی خواهد بود.

«پوتین سعی دارد اقتصاد روسیه را برای یک جنگ طولانی‌مدت آماده کند. او دستور افزایش ۷۰ درصدی بودجه نظامی کشور را صادر کرده و همچنان از ایران و کره شمالی موشک می‌گیرد. از آن‌جا که روسیه کل اقتصاد خود را به جنگ معطوف کرده، ما نیز می‌بایست برای امنیت خود دست به اقدامات بیشتری بزنیم.»

آقای استولتنبرگ خواستار بازسازی و گسترش سریع پایگاه صنعتی اروپا شد تا کشورهای اتحادیه اروپا بتوانند میزان عرضه تسلیحات به اوکراین را افزایش داده و انبارهای تسلیحاتی این کشور را از نو پر کنند.

استولتنبرگ افزود: «این رویکرد به معنی تغییر رویه از تولید تدریجی تسلیحات در زمان صلح، به تولید سریع در شرایط جنگی است. از آن‌جا که غرب قدرت صنعتی و اقتصادی روسیه را تضعیف کرده، اروپا می‌تواند در امر سرمایه‌گذاری نظامی و تولید تسلیحات از مسکو پیشی بگیرد.»

آقای استولتنبرگ تصریح کرد: «اگر از این فرصت استفاده نکنیم، روسیه از وضعیت موجود سود برده و امنیت منطقه به خطر خواهد افتاد.»

آلمان متعهد شده تا سال ۲۰۲۴ دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در بخش دفاعی سرمایه‌گذاری کند که به گفته آقای استولتنبرگ برای امنیت اروپا ضروری است. این سطح از بوجه دفاعی برای حفظ امنیت کشورهای اتحادیه اروپا بسیار حائز اهمیت است.

درحالی‌که رهبران اروپا در خصوص جنگ احتمالی با مسکو هشدار می‌دهند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در مصاحبه اخیر خود با تاکر کارلسون تأکید کرد که به هیچ عنوان علاقه‌ای به گسترش جنگ اوکراین به سایر کشورها ندارد.

پوتین گفت: «آن‌ها سعی دارند مردم‌شان را از تهدید خیالی روسیه بترسانند… این یک واقعیت آشکار است. آن‌ها سعی دارند تهدیدِ روسیه را پررنگ‌تر جلوه دهند.» او افزود: «تنها در صورتی به لهستان نیرو می‌فرستد که این کشور به روسیه حمله کند.»

او گفت: «چرا باید چنین کاری بکنیم؟ هیچ علاقه‌ای به این کار نداریم. این صرفاً یک تهدید کلامی است و گسترش جنگ اوکراین دور از ذهن است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی