Search
Asset 2

ریاست پارلمان اروپا اظهار داشت که اروپا خواستار دمکراسی در چین است

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، در تاریخ هفتم فوریه ۲۰۱۳، طی یک کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می‌کند. وی اخیراً درباره موضوعات مربوط به حقوق بشر و مسائل دیگری در خصوص چین امروز با اپک تایمز صحبت کرد. (تیری چارلی‌یر/ای اف پی/ گتی ایمیجز)
مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، در تاریخ هفتم فوریه ۲۰۱۳، طی یک کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می‌کند. وی اخیراً درباره موضوعات مربوط به حقوق بشر و مسائل دیگری در خصوص چین امروز با اپک تایمز صحبت کرد. (تیری چارلی‌یر/ای اف پی/ گتی ایمیجز)
مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، در تاریخ هفتم فوریه ۲۰۱۳، طی یک کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می‌کند. وی اخیراً درباره موضوعات مربوط به حقوق بشر و مسائل دیگری در خصوص چین امروز با اپک تایمز صحبت کرد. (تیری چارلی‌یر/ای اف پی/ گتی ایمیجز)

در اواخر ماه مارس، مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، به یک‌سری از پرسش‌های اپک تایمز در ارتباط با امور اخیر در چین پاسخ داد، و در خصوص موضوعات مهم منطقه، از رهبری آن گرفته تا آزار و شکنجه هو جیا، دیدگاه‌هایش را درمیان گذاشت.

وی از آغاز سال ۲۰۱۲، رئیس پارلمان اروپا بوده که در واقع از افراد هیئت قانونگزاری در اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شود.

شولتز با علاقه بسیار، تجدید سازمان در حزب کمونیست چین را مورد پی‌‏گیری قرار داده‌است، به‌ویژه سخنرانی شی جینگ‌پینگ، رهبر جدید چین که درباره دمکراسی در درون حزب و جدیت در مبارزه با فساد در سیستم اداری، در مراسم افتتاحیه ایراد شد.

شولتز طی مصاحبه‌‏ای مکتوب اظهار داشت که، “ایجاد دگرگونی و تحول، از قبیل تقویت و تحکیم قانون، هرگز کار آسانی نیست، و منافعی که تثبیت‌شده‌‏اند، همچون نیروی قدرتمندی برای مقابله علیه تغییر و دگرگونی عمل می‌‏کنند. اما همین تغییر و تحولات هستند که مسیر کامیابی‌های بزرگ‌تر و توازن اجتماعی را هموار می‌کنند. انحطاط و رکود، در نهایت به شکست منتهی می‌شود.”

همچنین، به خاطر اینکه ماه گذشته، لی کچیانگ، نخست‌وزیر جدید اعلان کرد که برنامه‌ای را دردست تهیه دارد تا در خصوص شبکه‌های بحث بر‌انگیز اردوگاه‌های کار، تحولاتی را ایجاد کنند، موضوع بازآموزی از طریق اردوگاه‌های کار سخت یا همان سیستم “لائوگای” نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

شولتز امید‌وار است که شاهد “پیشرفت‌های ملموس و قابل‌توجهی” دراین بخش باشد. وی گفت که پارلمان اروپا سیستم اردوگاه کار سخت را محکوم کرده، که طی مذاکره با جمهوری خلق چین، یکی از موضوعات معمول در خصوص حقوق بشر محسوب می‌شود.

“سیستم لائوگای چندین ماده از پیمان مربوط به حقوق مدنی و سیاسی را نقض کرده‌است، به‌ویژه قوانین مربوط به ممنوعیت اردوگاه‌های کار سخت یا اجباری، و قوانینی که بر اساس آن هیچ‌کسی نباید بدون انجام یک محاکمه قانونی محکوم به زندان شود.”

درسال ۲۰۰۸، پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را به‌خاطر آزادی بیان به هوجیا اهدا کرد که در آن زمان برای گذراندن دوره محکومیت ۳.۵ ساله خود در زندان به‌سر می‌برد. دلیل محکومیت وی نگارش مقالات و درگیرشدن در فعالیت‌های خاصی بود که به مذاق حزب کمونیست چین خوشایند نبود. شولتز برای “تحسین” هو مختصری از فعالیت‌ها و هشدارهای وی در زمینه موضوعات محیط زیست، حقوق بشر، شیوع اچ آی وی و ایدز را توضیح داد.

ماه گذشته در پکن، در طول جلسه کنگره ملی خلق و کنگره شورای سیاسی خلق، که ارگان‌های حامی حزب هستند، هو به خاطر “تحریک به اغتشاش و ایجاد آشفتگی”، دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. اتهام مبهم وی شاید  مربوط  به بخشی از دیدگاه وی درباره رهبری جدید حزب بود که به صورت آنلاین منتشر شد.

شولتز درمورد این “بازداشت خودسرانه ” بسیار نگران بود و اشاره کرد که پارلمان اروپا بارها و بارها نسبت به بازداشت خانگی هو و عدم دسترسی کافی وی به استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی اعتراض کرده بود، زیرا او به علت تحمل آزار و اذیت‌هایی در گذشته، و در مرکز بازداشت ، مبتلا به سیروز کبدی شد. شولتز درادامه افزود که، “این رویداد متأسفانه افسردگی کنونی وی را تشدید کرده است که ناشی از بدرفتاری و اعمال ارعاب نسبت به وی می‌باشد.”

در مورد مسئله امنیت سایبری و موج اخیر حمله به سایت‌های غیرنظامی و دولتی در ایالت متحده با طرح‌‏کردن مساله ارتش آزادی‌‏بخش، شولتز اظهار داشت که کمیته اروپا در تدارک استراتژی جدیدی برای مقابله با این موضوع است که یک “نگرانی جهانی” محسوب می‌شود و اتحادیه اروپا آن را “بسیار جدی” درنظر می‌گیرد.

“اتحادیه اروپا قصد دارد با تعامل با سازمانها و شرکای بین‌المللی، همچنین بخش‌ خصوصی و جامعه مدنی، در مسائل مربوط به فضای مجازی، همکاری‌های بین‌المللی را توسعه دهد. هدف ما این است که تعادل درست میان آزادی و بازبودن فضای مجازی از یک طرف و از طرف دیگر مراقبت از تهدیدات سایبری را مدنظر قرار دهیم.”

شولتز امید‌وار است که رهبری جدید، مردم چین را در اولویت قرار دهد، و دست به تحولات حقیقی بزند به‌‏جای اینکه فقط درباره آنها سخن‌پردازی کند.

وی درادامه نوشت که، ” معتقدم که حزب کمونیست چین در اینجا یک گزینه دراختیار دارد. یا تغییرات سیاسی به‌راه‌اندازد و یا با فشار فزاینده تقاضا‌ها مواجه شود و خود را با نیازها و خواسته های متفاوت مردم چین وفق دهد.”

وی همچنین نوشت: “ما در اروپا مشتاق دمکراسی در چین هستیم و امیدواریم که دمکراسی نه تنها در درون حزب، بلکه همچنین در بیرون از آن توسعه یابد.”

این مقاله توسط کاسی ریان به زبان انگلیسی نگاشته شده‌‏است.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی