Asset 2

گسترش عملیات زمینی ارتش اسرائیل در غزه؛ ادعای ابراهیم رئیسی مبنی بر شکست اسرائیل 

عملیات زمینی ارتش اسرائیل در غزه
ابراهیم رئیسی, رییس جمهور جمهوری اسلامی (Public Domain) و نیروی زمینی ارتش اسرائیل (JACK GUEZAFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل با ادامه عملیات زمینی خود در غزه اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در این حمله را افزایش خواهد داد و این عملیات را گسترده‌تر خواهد کرد. 

همزمان ابراهیم رئیسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره مدعی شد که نظامیان اسرائیلی روز جمعه در ورود به نوار غزه شکست‌خورده‌اند و این دومین پیروزی برای حماس به حساب می‌آید. 

او پیش‌تر عملیات تروریستی این گروه در اسرائیل که به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر که بیشتر آنها افراد غیرنظامی و زنان و کودکان بودند را یک پیروزی بزرگ برای حماس خوانده بود. 

ابراهیم رئیسی همچنین با اعلام اینکه اسرائیل از خطوط قرمز فراتر رفته گفت: «این امر چه‌بسا همه را به تحرک وادارد. واشنگتن از ما می‌خواهد اقدامی نکنیم، اما خودش حمایتی گسترده از اسرائیل دارد. ایالات متحده پیام‌هایی را به محور مقاومت ارسال کرد، اما با پاسخ عملی و علنی در میدان مواجه شد.» 

این در حالی است که از پنج‌شنبه‌شب ارتش اسرائیل حمله زمینی خود به غزه را آغاز کرد و هرچند در ابتدا آن را «عملیاتی محدود» خواند اما این عملیات همچنان ادامه داشته و گسترده‌تر نیز شده است. 

ارتش اسرائیل همچنین امروز اعلام کرد که نیروهای زمینی به سلول‌های حماس و جوخه‌های آماده‌کننده حملات موشکی حمله کردند و هواپیماها را هدایت کردند تا دیگر سایت‌های متعلق به این گروه تروریستی را هدف قرار دهند. 

به گفته ارتش اسرائیل طی یک روز گذشته، جنگنده‌ها به ۴۵۰ هدف مرتبط با حماس در نوار غزه حمله کردند که این اهداف شامل مراکز فرماندهی، پست‌های دیده‌بانی و مواضع پرتاب موشک‌های هدایت شونده ضدتانک بوده است. 

همچنین اسرائیل اعلام کرد که یک افسر ارتش این کشور در جریان حمله زمینی به غزه به شدت زخمی و یک سرباز نیز دچار «جراحات متوسطی» شده است. 

از سوی دیگر آژانس سازمان ملل متحد در امر امداد برای فلسطین امروز خبر داد که هزاران نفر از ساکنان غزه به انبارهای این نهاد هجوم برده و کالاهای اساسی، شامل آرد را با خود بردند. 

توماس وایت، مدیر این آژانس بین‌المللی در غزه، می‌گوید این حمله‌ها «نشانه نگران‌کننده‌ای بود که نشان می‌دهد نظم مدنی پس از سه هفته جنگ و محاصره شدید غزه شروع به فروپاشی کرده است.» 

در همین حال دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل با انتشار پیام ویدئویی هشدار داد که «غیرنظامیان در شمال غزه باید فوراً و به صورت موقت به جنوب غزه، به منطقه امن‌تری نقل‌مکان کنند، جایی که بتوانند آب، غذا و دارو دریافت کنند» زیرا ارتش در حال «حرکت به مرحله بعدی» جنگ با گروه تروریستی فلسطینی حماس در غزه و گسترش عملیات خود است. 

او می‌افزاید که فردا (دوشنبه) «تلاش‌های بشردوستانه برای غزه به رهبری مصر و ایالات متحده، گسترش خواهد یافت 

با این حال حملات راکتی گاه‌وبی‌گاه گروه تروریستی حماس نیز همچنان ادامه دارد و امروز تعدادی راکت از غزه به سوی نواحی مرکزی اسرائیل و همچنین مناطق نزدیک به نوار غزه شلیک شد. گزارشی از خسارت و یا تلفات این حملات راکتی منتشر نشده است. 

همچنین ارتباط تلفنی و اینترنتی که از روز گذشته در غزه قطع شده بود برقرار شد. شرکت مخابرات فلسطین پال‌تل در اکانت خود در شبکه اجتماعی X نوشت که «خدمات تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت به تدریج در نوار غزه در حال بازیابی است 

این شرکت مخابراتی که اصلی‌ترین ارائه‌دهنده مخابرات در غزه است ادامه داد که: «تیم‌های فنی ما با جدیت در حال رسیدگی به آسیب‌های وارده به زیرساخت شبکه داخلی تحت شرایط چالش‌برانگیز هستند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی