Search
Asset 2

جان بولتون: تلاش‌های آمریکا برای تمدید آتش‌بس غزه «به‌طور عینی طرفداری از حماس» است

تمدید آتش‌بس غزه «به‌طور عینی طرفداری از حماس» است
جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده (Samira Bouaou/The Epoch Times)

جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی روز شنبه از دولت بایدن به دلیل تلاش‌هایش برای تمدید آتش‌بس در غزه انتقاد کرد و آن‌ را «به‌طور عینی طرفداری از حماس» خواند.

بولتون به نیوز نیشن گفت: «فکر می‌کنم پس از توقف اولیه [جنگ] که اکنون پشت سر گذاشته‌ایم، بهترین تصمیم اسرائیل در اینجا صرفاً این است که از طریق نظامی برای رسیدن به هدفی که می‌گوید، یعنی از بین بردن حماس، پیش برود.»

بولتون در ادامه گفت، فکر می‌کنم قصد بعدی دولت بایدن، تلاش برای طولانی‌تر کردن توقف به‌منظور تبدیل آن به آتش‌بس کامل، به طور عینی طرفداری از حماس است، زیرا حق دفاع اسرائیل از خود را که برای از بین بردن تهدید تروریستی دارد، سلب می‌کند.

جنگ اسرائیل با گروه تروریستی حماس روز جمعه پس از یک آتش‌بس یک هفته‌ای از سر گرفته شد که طی آن حماس ۱۱۰ گروگان را در ازای ۲۴۰ اسیر فلسطینی آزاد کرد.

یک روز قبل از پایان آتش‌بس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه خواستار آتش‌بس طولانی‌تر شد. وی گفت: «تمرکز فوری ما بر همکاری با شرکایمان برای تمدید این توقف است تا بتوانیم به خروج گروگان‌های بیشتر از غزه و ارائه کمک‌های بیشتر ادامه دهیم.»

همچنین روز جمعه، کاخ سفید حماس را مسئول پایان دادن به آتش‌بس دانست. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، در یو اس ای تودی گفت: «به خاطر حماس است که این توقف به پایان رسید.»

کربی افزود: «آنها به سادگی قادر نبودند، نتوانستند لیستی از گروگان‌ها تهیه کنند که بتواند به تمدید این توقف کمک کنند.»

بولتون از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به‌خاطر تلاش برای محدود کردن کارهایی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌تواند انجام دهد، انتقاد کرد. مشاور امنیت ملی پیشتر از آتش‌بس انتقاد کرده بود و آن را «توافق بسیار بدی برای اسرائیل» خواند.

«فکر می‌کنم دولت ]بایدن[ ضعیف است. فکر می‌کنم در مورد اوکراین ضعیف است، در مقابل چین ضعیف است. در مقابل ایران ضعیف است، در مقابل کره شمالی ضعیف است، و در مقابل تهدید تروریستی که اسرائیل با آن مواجه است ضعیف است.»

بولتون افزود: «شاید به دلایل سیاسی باشد. فکر می‌کنم این دولت از جناح چپ حزب دمکرات تا حد مرگ می‌ترسد.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در دوران دولت ترامپ مقاله‌ای را در ۲ دسامبر منتشر کرد و از بایدن خواست که از «تکرار فراخوان‌های آتش‌بس چپ افراطی دست بردارد.»

پمپئو نوشت: «اشتباه نکنید: آتش بس طولانی مدت دقیقا همان چیزی است که حماس می‌خواهد. تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای امضای آتش‌بس طولانی‌مدت، تنها انگیزه‌ای برای حملات آینده ایجاد می‌کند، مانند حملاتی که در ۷ اکتبر دیدیم. برای اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها به طور یکسان.»

پمپئو افزود: «ما می‌دانیم که چرا دولت بایدن اکنون برای یک آتش‌بس طولانی مدت فشار می‌آورد. این تلاشی برای تسکین پایگاه سیاسی آن )دولت بایدن(است که به طور فزاینده‌ای تحت تسلط فعالان یهودی‌ستیز و ضد اسرائیلی است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی