Asset 2

به‌آسانی سفارش پیتزا: چگونه قرص‌های حاوی «فنتانیل» جان جوانان آمریکایی را می‌گیرد

قرص‌های تقلبی فنتانیل که باعث مسمومیت و نهایتا مرگ افراد می شود.
گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده تقریباً 47000 قرص فنتانیل رنگین کمانی، 186000 قرص فنتانیل آبی و 6.5 پوند مت را که در قسمت کف یک وسیله نقلیه در بندر ورودی نوگالس در مرز جنوبی با مکزیک در 20 سپتامبر 2022 پنهان شده بود، کشف و ضبط کرد.(U.S. Customs and Border Protection)

در صبح روز ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۰، متیو توماس چیزی را مصرف کرد که معتقد بود دارویی برای تسکین درد است. او لحظاتی بعد قربانی مسمومیت با «فنتانیل» شد و درگذشت. در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۹ نیز آستن بابکوک چیزی را مصرف کرد که معتقد بود کوکائین بود. اما نمی‌دانست که این کوکائین با «فنتانیل»، یک ماده مخدر مصنوعی قوی، آغشته شده بود. او پس از مدت کوتاهی درگذشت و در کنار دیگر قربانیان مسمومیت با «فنتانیل» قرار گرفت.

آوریل بابکوک، مادر آستن، و وندی توماس، مادر متیو، هر دو آگاهی‌بخشی در مورد فنتانیل که غیرقانونی را آغاز کردند و در آمریکا خانم بابکوک سازمان غیرانتفاعی با نام صداهای خاموش فنتالینLost Voices of Fentanyl  را تأسیس کرد که به افزایش آگاهی در مورد فنتانیل غیرقانونی می‌پردازد و خانم توماس سازمان صدای متیو را تأسیس کرد.

هر دو به اپک تایمز انگلیسی گفتند که تهیه فنتانیل غیرقانونی به آسانی سفارش یک پیتزا است.

بابکوک گفت: من با مادران در بنیاد صحبت میکنم و بچه‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی دقیقاً مانند پیتزا مواد مخدر سفارش می‌دهند و با پیک این مواد را دریافت می‌کنند. برخی از والدین این فروشنده‌ها را نیز دیده‌اند.

او ادامه داد: ما فروش قرصهای تقلبی Adderall، زاناکس و Percocet را شبکه‌های اجتماعی دیده‌ایم، این بچه‌ها متوجه نمی‌شوند که به معنای واقعی کلمه مرگ را می‌خرند.

خانم توماس با تایید این سخنان گفت: دانشآموزان به او گفته‌اند که درباره قرص‌های زاناکس و Percocet در موزیک ویدئوها می‌شنوند، و وقتی قرص‌هایی را از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌خرند، فکر می‌کنند که این همان چیزی است که سفارش داده‌اند، اما این‌طور نیست.

او با استناد به داده‌های آژانس مبارزه با مواد مخدر امریکا گفت: «آنها باید بدانند که از هر ۱۰ قرص، ۶ قرص به‌صورت بالقوه کشنده است.»

انجمن غیرانتفاعی «خانواده ها علیه فنتالین» گزارش می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، مسمومیت با فنتانیل عامل اصلی مرگ آمریکایی‌های ۱۸ تا ۴۵ساله بوده است.

همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که ۴ هزار و ۷۶۵ کودک و بزرگسال جوان ۱۴ تا ۲۳ساله بر اثر مصرف فنتانیل جان خود را از دست دادند که نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش دو برابری داشته است.

بر اساس این گزارش هر دو سال، تقریباً ۸۲ درصد از مرگ‌ومیرها شامل حداقل یک ماده مخدر بود که فنتانیل شایع‌ترین آنها بوده است.

آمار مصرف بیش از حد دارو هنوز برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در دسترس نیست. اما اداره بهداشت رفتاری کلرادو به اپک تایمز انگلیسی گفت: «با خروج از مراحل حاد همه‌گیری، اتفاق‌نظر وجود دارد که مصرف مواد در جوانان دوباره در حال افزایش است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی