Search
Asset 2

پنج دانشگاه در آمریکا به همکاری با نهادهای تحریم شده جمهوری اسلامی متهم شدند

محوطه دانشگاه استنفورد درکالیفرنیا، آمریکا (Justin Sullivan/Getty Images)
محوطه دانشگاه استنفورد درکالیفرنیا، آمریکا (Justin Sullivan/Getty Images)

گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» پنج دانشگاه آمریکایی را به همکاری با نهادهای ایرانی تحریم شده توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا متهم کرده است.

سازمان غیرانتفاعی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که به پایش تهدیداتی که توسط جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده‌اند می‌پردازد، در ماه دسامبر به دانشگاه‌های ویرجینیا تک، دانشگاه واشنگتن، مؤسسه پلی‌تکنیک وورستر، دانشگاه کلارکسون و دانشگاه لوییزیانا در لافایت نامه‌هایی ارسال کرد که در آن ادعا شده بود افراد مرتبط با این مؤسسات با افراد مرتبط با سه مؤسسه جمهوری اسلامی که توسط دولت‌های غربی تحریم شده‌اند، در تحقیقات فنی همکاری کرده‌اند.

این سازمان اعلام کرد مجموعه‌ای از مقالات تحقیقاتی که توسط دانشجویان، پژوهشگران یا اعضای هیئت‌علمی در هر پنج دانشگاه مذکور آمریکایی منتشر شده است به‌صورت مشترک و با همکاری افرادی از مؤسسه پژوهشی هوافضا، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه شریف انجام شده است.

مؤسسه پژوهشی هوافضا به طور مستقیم تحت تحریم دولت آمریکا قرار دارد و بر اساس گزارش سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، دانشگاه کلارکسون و دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا در دو مقاله با پژوهشگاه هوافضای ایران همکاری کرده‌اند.

به گفته این سازمان غیرانتفاعی، دانشگاه علم و صنعت کنسرسیومی از چند نهاد و دانشگاه از جمله دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر است که تحت تحریم ایالات متحده است. دانشگاه صنعتی شریف نیز تحت تحریم اتحادیه اروپا و بریتانیا قرار دارد.

دانیل راث، مدیر تحقیقاتی سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، به پایگاه خبری «واشنگتن اگزمینر» گفت همکاری این دانشگاه‌های آمریکایی با نهادهای ایرانی یک «پرچم قرمز بزرگ» و مایه نگرانی است.

به گفته او، همکاری با نهادهای تحت تحریم جمهوری اسلامی به طور بالقوه غیرقانونی است اما این پنج دانشگاه ممکن است دلیلی منطقی برای این کار خود داشته باشند.

دانشگاه‌های ویرجینیا تک، پلی‌تکنیک وورستر و لوییزیانا به واشنگتن اگزمینر گفتند که اقدامات آنها کاملاً قانونی بوده و هیچ تحریم فدرال را نادیده نگرفته‌اند. دانشگاه کلارکسون و دانشگاه واشنگتن نیز اعلام کردند که در حال بررسی این موضوع هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی