Search
Asset 2

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است

به‌رغم این‌که حزب کمونیست چین سیاست‌های تشویقی جدیدی را در دستور کار خود قرار داده، نرخ سرمایه‌گذاری خارجی در بحبوحه رکود اقتصادی چین همچنان نزولی است.
بازار سهام در شهر فویانگ در استان آن هوئی شرقی چین در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳ نشان داده می‌شود. (STR/AFP via Getty Images)

کارشناسان می‌گویند ابتکار جدید حزب کمونیست چین برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی کارساز نخواهد بود، زیرا علت اصلی مشکل در رژیم و سیاست‌های آن نهفته است.

به‌رغم این‌که حزب حاکم کمونیست چین سیاست‌های تشویقی جدیدی را در دستور کار خود قرار داده، نرخ سرمایه‌گذاری خارجی در بحبوحه رکود اقتصادی چین همچنان نزولی است.

وزارت بازرگانی حزب کمونیست چین آمار جدیدی را در ۲۲ مارس منتشر کرد که نشان می‌دهد نرخ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین، از ژانویه تا فوریه، ۲۱۵.۱ میلیارد یوان (۳۰ میلیارد دلار) بوده که ۱۹.۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یافته است. شاخص شرایط مالی چین نیز برای هشتمین ماه متوالی سقوط کرد. این کاهش به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بیش‌تر از آمار ژانویه بود که ۱۱.۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش داشت.

وزارت بازرگانی سعی کرد این سقوط سنگین را کم‌اهمیت جلوه دهد و روز جمعه اعلام کرد که آمار اخیر نسبت به سقوط بی‌سابقه سال قبل ناچیز بوده و افزود: «سرمایه‌گذاری خارجی بخشی از رفتار بازار است و نوسانات آماری مقوله‌ای طبیعی و هم‌سو با قوانین بازار هستند.»

حزب کمونیست چین اخیراً ابتکارات جدیدی را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی مطرح کرده است. با این‌حال، کارشناسان معتقدند که رژیم کمونیستی به رهبری شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست، قدرت سیاسی را به توسعه اقتصادی ترجیح داده و با سیاسی‌سازی فضای کسب‌و‌کار به ترس فراگیر تجار خارجی دامن زده است.

اداره کل شورای دولتی حزب کمونیست چین در ۱۹ مارس از «برنامه عملیاتی تلاش بیش‌تر برای جذب و استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی» پرده برداشت و ضمن تصویب سیاست‌های تشویقی در پنج حوزه مختلف بر لزوم تقویت شاخص اطمینان سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه کشور تأکید کرد.

این ابتکار شامل کاهش موانع سرمایه‌گذاری خارجی، برداشتن کامل محدودیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت تولید و ایجاد گشایش بیش‌تر در حوزه مخابرات، مراقبت‌های پزشکی و نوآوری‌های فناورانه است. در حوزه های بانکی، بیمه و اوراق قرضه نیز دسترسی به مؤسسات مالی خارجی افزایش خواهد یافت.

این ابتکار همچنین شامل اقداماتی برای تسهیل اخذ ویزا به چین و تمدید مدت اعتبار ویزای کارکنان شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی و خانواده‌های آن‌ها به دو سال می‌شود.

بانک مرکزی چین (Andrea Verdelli/Bloomberg via Getty Images)

ادامه خروج سرمایه خارجی در بحبوحه رکود اقتصادی چین

وانگ گوشن، محقق مؤسسه پژوهش‌های اقتصادی چونگ‌هوآ در تایوان، به اپک تایمز گفت: «دلیل این‌که حزب کمونیست چین این ابتکار جدید را در دستور کار خود قرار داده این است که نرخ سرمایه‌گذاری خارجی از زمان رونمایی از این طرح در سال گذشته کاهش یافته که صنایع مالی را نیز شامل می‌شود.»

او گفت: «دوم آن‌که اقتصاد چین رو به زوال است و به حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد. به همین‌خاطر بود که لی چیانگ، نخست‌وزیر حزب کمونیست چین، در نشست‌های سیاسی عالی «دوجلسه‌ای» حزب کمونیست در اوایل ماه جاری روی این موضوع تأکید داشت.

اخیراً نرخ بیکاری جوانان شهری چین و نرخ بیکاری شهری روند افزایشی داشته و با سرمایه‌گذاری خارجی بیش‌تر می‌توان مشکل بیکاری را اندکی کاهش داد.

اداره ملی آمار حزب کمونیست چین در ۲۰ مارس نرخ بیکاری جوانان شهری چین را بدون احتساب دانش‌آموزان ۱۵.۳ درصد اعلام کرد که نشان می‌دهد نرخ بیکاری ماه فوریه نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش یافته است.

برنامه عملیاتی جدید درحالی ارائه شده که روند خروج سرمایه خارجی از چین همچنان ادامه دارد.

آقای وانگ گفت: «راه‌اندازی برنامه عملیاتی جدید از نگرانی مقامات پکن درخصوص خروج سرمایه‌گذاری خارجی حکایت دارد که در نشست آمریکا و چین در پایان سال گذشته نیز مشهود بوده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی