Search
Asset 2

آغاز آتش‌بس چهار روزه میان اسرائیل و حماس

آغاز آتش‌بس میان اسرائیل و حماس
(MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images)

آتش‌بس میان اسرائیل و حماس در غزه از صبح روز جمعه آغاز شد. انتظار می‌رود ۹ ساعت پس از آغاز آتش‌بس موقت، یعنی حدود ساعت ۴ بعدازظهر جمعه به وقت محلی، اولین گروه از گروگان‌ها که توسط تروریست‌های حماس نگهداری می‌شوند آزاد شوند.

انتظار می‌رود این آتش‌بس چهار روز طول بکشد و در این مدت برای ۲.۳ میلیون فلسطینی در غزه که در میانه جنگ بین ارتش اسرائیل و گروه تروریستی حماس گرفتار شده‌اند، تدارکات ارسال خواهد شد. در این دوره، حماس متعهد شد که حداقل ۵۰ نفر از حدود ۲۴۰ گروگانی را که خود و سایر تروریست‌ها در ۷ اکتبر گرفته بودند، آزاد کند. حماس اعلام کرد که اسرائیل ۱۵۰ اسیر فلسطینی را آزاد خواهد کرد.

اعضای خانواده کسانی که در حمله ۷ اکتبر حماس گروگان گرفته شدند نیز از سرنوشت عزیزان خود مطلع خواهند شد.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر روز پنجشنبه تایید کرد که آتش‌بس از ساعت ۷ صبح جمعه (۵ صبح به وقت گرینویچ) به وقت محلی آغاز خواهد شد.

وی گفت که دو طرف لیست افرادی را که قرار است آزاد شوند رد و بدل کرده‌اند و اولین گروه متشکل از ۱۳ زن و کودک که توسط حماس نگهداری می‌شوند بعد از ظهر جمعه آزاد خواهند شد. مقامات گفته‌اند به ازای هر گروگان اسرائیلی سه فلسطینی آزاد خواهند شد.

الانصاری گفت که کمک‌های بشردوستانه برای فلسطینی‌ها نیز «در اسرع وقت» وارد غزه خواهد شد. او همچنین گفت که امیدوار است «تحرک» حاصل از آتش‌بس منجر به «پایان دادن به این خشونت» شود.

ارتش اسرائیل به فلسطینی های آواره که اکنون به دنبال پناهندگی در جنوب غزه هستند، هشدار داده است که در طول آتش‌بس موقت به خانه‌های خود در نیمه شمالی این منطقه باز نگردند.

نیروهای دفاعی اسرائیل روز جمعه اعلامیه‌هایی به زبان عربی را بر فراز جنوب غزه پرتاب کردند که در آن نوشته شده بود «جنگ هنوز به پایان نرسیده است» و مردم باید سر جای خود بمانند.

این اعلامیه ها افزودند: «بازگشت به شمال ممنوع و بسیار خطرناک است.» «سرنوشت شما و خانواده‌هایتان در دستان خودتان است. ما به شما هشدار داده‌ایم.»

علیرغم هشدارها، برخی از فلسطینی‌ها در حال پیاده‌روی به سمت شمال در امتداد بزرگراه اصلی غزه دیده شدند.

آویچای آدرایی، سخنگوی ارتش اسرائیل به زبان عربی در ایکس به شدت فلسطینی‌ها را از حرکت به سمت شمال منصرف کرد و گفت که حرکت فقط در یک جهت مجاز است: از شمال به جنوب.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی