logo_eet

وزیر خارجه فرانسه خواستار آزادی هفت شهروند فرانسوی از زندانهای ایران شد

(PUNIT PARANJPE/AFP via Getty Images)
کاترین کولونا (وزیر خارجه فرانسه)
(PUNIT PARANJPE/AFP via Getty Images) کاترین کولونا (وزیر خارجه فرانسه)

کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی، خواستار آزادی «هفت شهروند فرانسوی» زندانی در ایران شد.

کاترین کولونا در این گفتگوی تلفنی که روز چهارشنبه پنجم بهمن انجام شد، بازداشت شهروندان فرانسه در ایران را «خودسرانه» توصیف کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه فرانسه، کولونا از جمهوری اسلامی خواسته است که به قوانین بینالمللی احترام بگذارد و موضع فرانسه در محکومیت سرکوب اعتراضات ایران را تکرار کرده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان نیز در این تماس تلفنی، بار دیگر اعتراضات سراسری ایران را «اغتشاش» خواند و مدعی «تشویق به اغتشاش در ایران» از سوی فرانسه شد.

در این تماس امیرعبداللهیان با اشاره به قطعنامه پارلمان اروپا و تروریستی نامیدن سپاه، مواضع پارلمان اروپا در قبال سپاه پاسداران را غیرسازنده خواند و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گامهای بعدی خود را تنظیم خواهد کرد.

وی همچنین در این تماس، انتشار کاریکاتورهای رهبر جمهوری اسلامی در نشریه شارلی ابدو را «تعرض به مقدسات دینی» خواند.

بر اساس گزارشهای منتشر شده، ۷ شهروند فرانسوی به اتهامهای مختلف توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و در زندانهای ایران نگهداری میشوند و پیشتر وزیر خارجه فرانسه در واکنش به بازداشت این افراد جمهوری اسلامی را به باجخواهی متهم کرده بود.

اخبار مرتبط