Search
Asset 2

جردن پیترسون پس از حکم دادگاه: آزادی بیان در کانادا یک توهم است 

جردن پیترسون روانشناس مشهور کانادایی در واکنش به حکم دادگاه درباره الزام او به پیروی از دستورات «کالج روان‌شناسان آنتاریو» در مورد انتشار مطالبی مرتبط با حرفه‌اش در شبکه‌های اجتماعی، این اقدام را ناقض آزادی بیان در کانادا ارزیابی کرد.
جردن پیترسون روانشناس مشهور کانادایی (Wikimedia)

جردن پیترسون روانشناس مشهور کانادایی در واکنش به حکم دادگاه درباره الزام او به پیروی از دستورات «کالج روان‌شناسان آنتاریو» در مورد انتشار مطالبی مرتبط با حرفه‌اش در شبکه‌های اجتماعی، این اقدام را ناقض آزادی بیان در کانادا ارزیابی کرد. 

دادگاهی در کانادا روز گذشته حکمی را صادر کرد که در آن آمده است: «دستور صادر شده توسط کالج روان‌شناسان آنتاریو که آقای پیترسون را ملزم به رعایت دستورالعمل‌های مربیگری می‌کند، در حیطه وظایف این نهاد برای تنظیم این حرفه در جهت منافع عمومی است.» 

قاضی این دادگاه حکم داد که آقای پیترسون به‌عنوان عضوی از یک «حرفه است» و مسئول «خطر آسیبی که از صحبت کردن او ناشی می‌شود» است. 

کالج روان‌شناسان انتاریو (CPO) از آقای پیترسون درخواست کرده بود که به دلیل برخی از پست‌های آنلاین او تحت آموزش حرفه‌ای قرار گیرد. 

کالج روان‌شناسان انتاریو گفته بود که برخی از اظهارات آقای پیترسون به یک مدل سایز بزرگ، به الیوت پیج بازیگر تراجنسیتی و به چندین سیاستمدار، ممکن است برای این حرفه «تحقیرآمیز» باشد و می‌تواند به عنوان سوءرفتار حرفه‌ای باشد. 

جردن پیترسون در واکنش به این حکم در شبکه اجتماعی X نوشت: «دادگاه استیناف انتاریو حکم داد که کالج روان‌شناسان انتاریو می‌تواند پیگرد قانونی خود را آغاز کند. اگر فکر می‌کنید که در کانادا حق آزادی بیان دارید. توهم زده‌اید 

وکلای این روانشناس شناخته شده با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که درخواست تجدیدنظر در رابطه با این حکم را به دادگاه استیناف آنتاریو ارائه خواهند کرد. 

وکلای آقای پیترسون افزودند که جامعه کانادا از داشتن اعضایی در همه مشاغل که آزادانه نظر خود را بدون بررسی نظارتی ناروا بیان کنند، سود می‌برد. 

کمیته‌ای در کالج روان‌شناسان انتاریو در نوامبر ۲۰۲۲ و پس از شکایت از پست‌های شبکه اجتماعی جردن پیترسون، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه تورنتو تحقیق از این روانشناس را آغاز کرد و به این نتیجه رسید که ممکن است که مطالب برای این حرفه «تحقیرآمیز» باشد و ممکن است تخلف حرفه‌ای باشد. 

در اوایل سال جاری، آقای پیترسون از کالج روان‌شناسان انتاریو انتقاد کرد که به دلایل سیاسی از فرایند نظارتی سو استفاده می‌کند و اظهار داشت که کالج روان‌شناسان انتاریو از او می‌خواهد در یک «اردوگاه بازآموزی» شرکت کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی