Search
Asset 2

شهروند فرانسوی از زندان در ایران آزاد شد

یک شهروند فرانسوی که همزمان با خیزش سراسری ایرانیان در سال ۱۴۰۱ بازداشت و با اتهامات امنیتی به پنج سال حبس محکوم شده بود، از زندان آزاد و وارد پاریس شد.
لوئیس آرنو (وسط) شهروند فرانسوی در کنار مادر و پدرش هنگام ورود به فرودگاه لو بورژه، پاریس، ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴. (POOL/AFP via Getty Images)

یک شهروند فرانسوی که همزمان با خیزش سراسری ایرانیان در سال ۱۴۰۱ توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و با اتهامات امنیتی به پنج سال حبس محکوم شده بود، از زندان آزاد و وارد پاریس شد.

«لوئیس آرنو»، شهروند فرانسوی ۳۶ ساله که به حرفه مشاور بانک مشغول بود، امروز در فرودگاه مورد استقبال استفان سژورنی، وزیر خارجه فرانسه قرار گرفت.

در حالی که این شهروند فرانسوی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس محکوم شده بود، خانواده او این اتهام را رد کرده و گفته بودند که او «هرگز درگیر جنبش‌های اعتراضی ایران نبوده» و «هیچ نیت سیاسی از سفر به ایران» نداشته است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته با اعلام خبر آزادی لوئیس آرنو در روز پنجشنبه، همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود تا سه شهروند فرانسوی دیگر را هم «بدون تاخیر» از زندان آزاد کنند.

به نوشته رسانه‌ها، هویت سه زندانی فرانسوی دیگر «سیسیل کوهلر» و شریک زندگی او «ژاک پاری» و مردی با نام کوچک «اولیویه» اعلام شده است.

اردیبهشت سال جاری، وزارت امور خارجه فرانسه بازداشت این شهروندان فرانسوی توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

دولت فرانسه این اقدام جمهوری اسلامی را «گروگان‌گیری دولتی» و «باج‌گیری مداوم» از سوی حکومت ایران عنوان کرده بود.

بسیاری از کنشگران سیاسی و مدنی ایرانی معتقدند که جمهوری اسلامی از بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی به عنوان اهرم فشار بر کشورهای غربی و ابزاری برای چانه‌زنی و اخذ امتیازات سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی