Search
Asset 2

وزیر خارجه فرانسه: قبل از انتقاد از ما به آنچه داخل ایران می‌گذرد نگاه کنید

(LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)
(LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)

کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه، در واکنش به احضار سفیر این کشور توسط جمهوری اسلامی گفت: که دولت ایران باید قبل از انتقاد از فرانسه به آنچه که در کشورش می‌گذرد نگاه کند.

کاترین کولونا در گفت‌وگو با شبکه ال‌سی‌آی تی‌وی فرانسه گفت: به یاد داشته باشیم که در فرانسه برخلاف ایران آزادی مطبوعات وجود دارد و این آزادی توسط یک قاضی که در چارچوب یک سیستم قضایی مستقل است نظارت می‌شود. چیزی که بدون شک ایران از آن چیزی نمی‌داند.

وی افزود: در فرانسه هیچ قانونی برای مقابله با کفرگویی وجود ندارد.

این اظهارات به دنبال احضار سفیر فرانسه به وزارت خارجه از سوی جمهوری اسلامی در روز گذشته و اعتراض به انتشار کاریکاتورهای رهبر جمهوری اسلامی در مجله شارلی ابدو بیان شد.

همچنین امروز وزارت امور جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دفتر بنیاد تحقیقات فرانسه در ایران را تعطیل کرده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این بیانیه، تعطیلی این مرکز فرهنگی که به “انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران” معروف است را نخستین پاسخ به انتشار کاریکاتور‌های شارلی ابدو خواند.

بنیاد تحقیقات فرانسه که دربرگیرندۀ کتابخانۀ غنی است که از سوی دانشجویان و دانشگاهی‌های فارسی‌زبان ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد سال‌ها از سوی جمهوری اسلامی تعطیل شده بود، اما در دوره حسن روحانی به‌عنوان نشانه گرم‌شدن مناسبات دو کشور مجددا بازگشایی شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی