Asset 2

حماس مانع از خروج غیرنظامیان فلسطینی از شمال غزه شد 

ممانعات حماس از خروج غیرنظامیان از غزه
(MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل حماس را متهم کرد که مانع از خروج غیرنظامیان فلسطینی از شمال نوار غزه پیش از آغاز حمله زمینی قریب‌الوقوع اسرائیل به زیرساخت‌ها و عوامل این سازمان شده است. 

اسرائیل از غیرنظامیان غزه خواسته است تا مکان‌ها و مخفیگاه‌های شناخته شده حماس را پیش از اقدام نظامی برنامه‌ریزی‌شده اسرائیل تخلیه کنند. 

گزارش شده است که حدود ۱.۲ میلیون فلسطینی برای فرار از مناطق شمالی نوار غزه با استفاده از هر وسیله‌ای در حال حرکت هستند. 

با این حال، ارتش اسرائیل حماس را که در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دارد، متهم کرده است که از انواع تاکتیک‌ها، از جمله مسدودکردن جاده‌ها، برای جلوگیری از رسیدن بسیاری از غیرنظامیان به امنیت استفاده می‌کند. 

ارتش اسرائیل روز گذشته تماس تلفنی بین یک افسر اطلاعاتی اسرائیل از واحد ۵۰۴ و یکی از ساکنان شهر فلسطینی جبالیا، واقع در شمال نوار غزه را به اشتراک گذاشت. 

در این صدای ضبط شده ۳۵ ثانیه‌ای، ساکن فلسطینی جبالیا به افسر اسرائیلی می‌گوید که حماس وسایل شخصی افراد از جمله کلید ماشین و شناسنامه آنها را مصادره کرده است تا از رفتن آنها به جنوب جلوگیری کند. 

ارتش اسرائیل می‌گوید: «این شواهد دیگری است که نشان می‌دهد سازمان تروریستی حماس فعالانه مانع تخلیه فلسطینیان به سمت جنوب می‌شود تا از خود محافظت کند.» 

حماس از غیرنظامیان خواست که شمال غزه را ترک نکنند

سرهنگ جاناتان کانریکوس، یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل، روز یکشنبه مدعی شد که حماس به غیرنظامیان غزه هشدار می‌دهد که مناطق شمالی را تخلیه نکنند. 

آقای کانریکوس همچنین ادامه داد که پس از اینکه بسیاری از غیرنظامیان شمال غزه از آنها پیروی نکردند و سعی کردند که از درگیری فزاینده فرار کنند، سازمان تروریستی حماس روش‌های دیگری را برای جلوگیری از رسیدن غیرنظامیان به جنوب غزه در پیش گرفته است. 

پیش از این، ارتش اسرائیل تصاویری را در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده بود که ظاهراً نشان می‌دهد حماس مسیر خودروها به سمت جنوب را با کامیون‌های خود مسدود کرده است. 

ارتش اسرائیل در ۱۴ اکتبر در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود که از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعدازظهر هیچ عملیات نظامی در مسیر خاصی – خیابان صلاح‌الدین – انجام نخواهند داد و این به فلسطینی‌های شهر غزه و شمال غزه اجازه می‌دهد تا با خیال راحت به سمت جنوب تخلیه شوند. 

در این پست آمده است: «در زمان تعین شده، لطفاً از فرصت استفاده کنید و از شمال غزه به سمت جنوب حرکت کنید. امنیت شما و خانواده شما مهم است.» 

ارتش اسرائیل اضافه کرده بود: «لطفاً دستورالعمل‌های ما را دنبال کنید و به سمت جنوب بروید. مطمئن باشید رهبران حماس از قبل امنیت خود و خانواده‌هایشان را تضمین کرده‌اند.» 

آقای کانریکوس یک روز بعد از آن، گفت: «حماس فعالانه از خروج غیرنظامیان به سمت جنوب جلوگیری می‌کنداو این اقدام را «پلیدترین و بدترین استفاده از غیرنظامیان در طول جنگ» خواند که تابه‌حال دیده است. 

کانریکوس همچنین نسبت به گوش‌دادن به اطلاعاتی که از نوار غزه منتشر می‌شود هشدار داد و اظهار داشت که از آنجایی که این منطقه تنها توسط حماس کنترل می‌شود و هیچ نظارت دیگری وجود ندارد، او فکر می‌کند که نمی‌توان به آن اعتماد کرد. 

اشاره او به ویدئویی بود که کاروان خودرو‌های غیرنظامی در تلاش برای فرار از شمال غزه را نشان می‌داد که توسط نیروهای ناشناس منتشر شده است. در این ویدئو خودروهای غیرنظامیان ناگهان منهدم می‌شوند. منابع طرف‌دار حماس ادعا می‌کنند که این فیلم دلیلی بر این است که اسرائیل به طور بی‌رویه به فلسطینی‌ها حمله می‌کند. آقای کانریکوس این موضوع را رد کرد و گفت که اسرائیل مسئول این حملات نیست. 

آقای کانریکوس گفت: «من کارشناس پزشکی قانونی نیستم؛ نمی‌توانم بگویم که این یک بمب دست‌ساز کنار جاده‌ای است یا حمله از بالا صورت گرفته است.» 

او اضافه کرد: «آنچه که من می‌توانم با اطمینان بگویم، این است که ارتش اسرائیل عمداً به آن منطقه حمله نکرده است. هیچ‌گونه حمله‌ای به وسایل نقلیه وجود نداشته است. هدف قرار دادن غیرنظامیان وجود نداشته است 

وی افزود: «ما می‌خواهیم غیرنظامیان به جنوب بروند؛ انجام حمله به کاروان غیرنظامیان برای ارتش اسرائیل بی‌معنی است».

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی