Search
Asset 2

حماس اولین گروه از گروگان‌‌‌‌‌‏ها، شامل ۱۲ تایلندی را در معامله با اسرائیل آزاد کرد

حماس روز جمعه گروهی از گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏ها را به عنوان بخشی از توافق این سازمان تروریستی با اسرائیل در حین آتش‌‌‌‌‌‌‌‏بس آزاد کرد.
خودروی صلیب سرخ بین‌المللی حامل گروگان‌های آزاد شده توسط حماس از نقطه مرزی رفح در نوار غزه به سمت مصر عبور می‌کند و از آنجا به اسرائیل منتقل می‌شود تا در ۲۴نوامبر ۲۰۲۳ به خانواده‌هایشان ملحق شوند. (Mohammed Abed/AFP via Getty Images)

حماس روز جمعه گروهی از گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏ها را به عنوان بخشی از توافق این سازمان تروریستی با اسرائیل در حین آتش‌‌‌‌‌‌‌‏بس آزاد کرد.

نیروهای دفاعی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کردند که ارتش اسرائیل هم اکنون همراه «گروگان‌های آزاد شده» هستند و «بررسی اولیه پزشکی در داخل خاک اسرائیل انجام شده است.»

در این بیانیه آمده است: «سربازان ارتش اسرائیل همچنان آن‌‌‌‌‌‌‌‏ها را همراهی خواهند کرد و به بیمارستان‌های اسرائیل می‌روند و در آنجا به خانواده‌هایشان ملحق خواهند شد و به خانه بازگردانده می‌‌‌‌‌‌‌‏شوند.»

مقامات تایلند تایید کردند که ۱۲ تبعه این کشور در میان افرادی بودند که توسط حماس آزاد شدند و رسانه‌‌‌‌‌‌‌‏های اسرائیلی گزارش دادند که گروهی از این زنان و کودکان به مقامات مصری تحویل داده شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند.

سرتا تاویسین، نخست‌‌‌‌‌‌‏وزیر تایلند، در یک پست در شبکه‌‌‌‌‌‌‌‏های اجتماعی گفت که این ۱۲ تایلندی از اسارت در غزه آزاد شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند. پیش‌‌‌‌‌‌‌‏تر آزادی گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏های تایلندی به عنوان یکی از شروط مبادله زندانیان توافق شده همراه با اولین آتش‌‌‌‌‌‌‌‏بس از جنگ هفت هفته‌‌‌‌‌‌‌‏ای اعلام نشده بود و هم‌‌‌‌‌‌‌‏اکنون اطلاعات بیشتری در مورد آنها در دسترس نیست.

آقای تاویسین در پستی در X (توییتر سابق) گفت: «من تاییدیه‌‌‌‌‌‌‌‏ای از تیم امنیت ملی و وزارت امور خارجه دریافت کردم که ۱۲ گروگان تایلندی آزاد شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند. ما باید در مورد نام و مشخصات آنها بیشتر بدانیم، لطفا با ما همراه باشید.»

صلیب سرخ نیز اعلام کرد که در مجموع ۲۴ گروگان از جمله زنان و کودکان اسرائیلی و همچنین کارگران تایلندی آزاد شدند.

فابریزیو کاربونی، مدیر منطقه‌‌‌‌‌‌‌‏ای کمیته بین‌‌‌‌‌‌‌‏المللی صلیب سرخ خاورمیانه گفت: «درد عمیق جدایی اعضای خانواده از عزیزانشان غیرقابل توصیف است. از اینکه این افراد پس از مدت‌‌‌‌‌‌‌‏ها عذاب دوباره به هم می‌‌‌‌‌‌‏پیوندند، احساس آرامش می‌‌‌‌‌‌‌‏کنیم.»ش

رسانه‌‌‌‌‌‌‌‏های اسرائیلی به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند که گروه گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏هایی که قرار بود بر اساس توافق آتش‌‌‌‌‌‌‌‏بس آزاد شوند، به صلیب سرخ و یک تیم امنیتی مصری تحویل داده شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند. اپک تایمز مستقلا نتوانست جزئیات را تأیید کند.

شبکه تلویزیونی الاصقا، یک رسانه مرتبط با حماس نیز گزارش داد که این سازمان تروریستی روز جمعه گروهی از گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏های اسرائیلی را تحویل گرفت. تاکنون هیچ مقام یا حساب رسمی اسرائیلی در مورد آزادی گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏های حماس اظهار نظر نکرده است.

در مقابل، اسرائیل قرار بود روز جمعه، ۳۹ فلسطینی شامل ۲۴ زن و ۱۵ نوجوان را از زندان‌های خود آزاد کند.

قرار است در مجموع ۵۰ گروگان و ۱۵۰ اسیر فلسطینی در جریان آتش بس چهار روزه آزاد شوند، هرچند اسرائیل گفته است که اگر حماس به آزادسازی گروگان‌‌‌‌‌‌‌‏ها با نرخ حداقل ۱۰ نفر در روز ادامه دهد، آتش‌‌‌‌‌‌‌‏بس می‌‌‌‌‌‌‌‏تواند تمدید شود. یک مقام فلسطینی به رویترز گفت که تا ۱۰۰ گروگان می‌‌‌‌‌‌‌‏توانند آزاد شوند.

گفته شده است که حماس از زمان حمله تروریستی به اسرائیل در ۷ اکتبر، بیش از ۲۰۰ اسیر را به اسارت گرفته است.

سفارت فلسطین در قاهره روز پنجشنبه اعلام کرد که فلسطینی‌‌‌‌‌‌‌‏هایی که در شبه جزیره سینا گیر افتاده بودند، اجازه عبور به غزه را پیدا کردند. سفارت مصر اعلام کرد که فلسطینیان مصر در صورت تمایل می‌‌‌‌‌‌‌‏توانند روز شنبه وارد مصر شوند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی