Search
Asset 2

بیست و یکمین روز نبرد غزه؛ درخواست کمک حماس از حزب‌الله  

حمله هوایی اسرائيل به دمشق
حمله هوایی اسرائیل به شهر غزه در 8 اکتبر 20 (Mahmud Hams/AFP via Getty Images)

تبادل آتش میان ارتش اسرائیل و گروه تروریستی حماس در بیست و یکمین روز نبرد میان دو طرف همچنان ادامه دارد و همزمان امروز کاروانی حامل کالاهای امدادی و یک تیم پزشکی وارد غزه شد. 

در ادامه حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به مواضع گروه حماس در نوار غزه، غازی حمد، عضو دفتر سیاسی حماس به صورت تلویحی از متحدان این گروه مانند جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان به دلیل مداخله‌نکردن در جنگ گلایه کرد. 

او در بیروت با اشاره به اینکه «ما به (حمایت) بیشتر» از سوی متحدانمان نیاز داریم گفت: «حزب‌الله اکنون علیه اشغالگری اقدام می‌کند. ما بسیار قدردان هستیم. اما توقف تجاوز در غزه، به کارهای بیشتری نیاز دارد… انتظار ما بیشتر بود.» 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دو روز پیش حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان با زیاد نخاله، رهبر گروه تروریستی جهاد اسلامی فلسطین و صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی حماس دیدار داشت. 

همچنین امروز حملات راکتی حماس به مناطق مختلف اسرائیل ادامه داشت و یکی از این راکت‌ها با گذر از سیستم پدافندی گنبد آهنی به ساختمانی مسکونی در شهر تل‌آویو در مرکز اسرائیل برخورد کرد که بر اساس گزارش‌های اولیه دو مجروح به جای گذاشت. 

شب گذشته نیز برخورد یک راکت به یک پست برق در منطقه «کریات اونو» در شرق تل‌آویو باعث قطع برق بخش بزرگی از این ناحیه شد. 

در همین حال وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می‌شود امروز اعلام کرد که از زمان شروع جنگ با اسرائیل در ۷ اکتبر تا کنون  ۷۳۲۶ نفر در خاک فلسطین کشته شدهاند. در بیانیه این سازمان آمده است که ۳۰۳۸ نفر از کشته شدگان کودک هستند. 

طی روزهای گذشته شک و شبهه‌های فراوانی نسبت به آمار ارائه شده توسط حماس در مورد تعداد کشته‌شدگان این جنگ در غزه مطرح شده است و مخصوصاً اینکه در غیاب نهاد‌های مستقل بین‌المللی در غزه، این آمار قابل راستی‌آزمایی نیست. 

امروز همچنین ۱۰ کامیون حامل آب، غذا و دارو به همراه یک تیم پزشکی متشکل از ۱۰ پزشک خارجی از طریق گذرگاه رفح وارد غزه شدند. اززمان شروع ارسال کمک‌ها به غزه در هفته گذشته تاکنون، ۸۴ کامیون حامل کالاهای امدادی به غزه ارسال شده است. 

از سوی دیگر صبح امروز اسرائیل اعلام کرد که نیروهای پیاده‌نظام، زرهی و مهندسی ارتش این کشور شب گذشته وارد غزه شده و مواضع حماس و سایر گروه‌های تروریستی را هدف قرار داده‌اند. 

بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، نیروهای زمینی ارتش اسرائیل با پشتیبانی جنگنده‌ها و پهپادها یک عملیات هدفمند و محدود دیگر را در نواحی مرکزی نوار غزه اجرا کرده‌اند و نیروهای این کشور بدون اینکه آسیبی ببینند، پس از انجام عملیات در داخل غزه، به مواضع قبلی خود در مرز بازگشتند. 

در حالی که در سراسر مرز اسرائیل و نوار غزه بیش از ۳۰۰ هزار نیروی اسرائیلی به همراه تجهیزات آماده حمله زمینی به غزه هستند، طی روزهای گذشته ارتش اسرائیل چندین حمله زمینی محدود به غزه انجام داده است. 

ارتش اسرائیل بامداد امروز حمله‌ای زمینی با پشتیبانی هواپیماهای تجسسی در شهر جنین در کرانه باختری ترتیب داد و پس از آن اعلام کرد که عیسر محمد العامر فرمانده میدانی شاخه جنین جهاد اسلامی کشته شده است. 

همچنین امروز دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، با اشاره به اصابت یک موشک به شهر «طابا» در مصر گفت که محل پرتاب این موشک از «منطقه‌ای در دریای سرخ» بوده است. 

پیش‌تر مصر اعلام کرده بود که در نتیجه برخورد یک موشک به یک ساختمان درمانی در شهر طابا در نزدیکی مرز این کشور با اسرائیل و وقوع انفجار در این ساختمان  ۶ نفر زخمی شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی