Search
Asset 2

سخنگوی قوه قضاییه مدعی شد که حمید نوری به زودی آزاد خواهد شد 

مسعود ستایشی، سخنگوی قوهٔ قضائیه جمهوری اسلامی در نشست خبری بیان کرد حمید نوری به زودی آزاد خواهد شد 
مسعود ستایشی، سخنگوی قوهٔ قضائیه جمهوری اسلامی (Mehrnews)

مسعود ستایشی، سخنگوی قوهٔ قضائیه جمهوری اسلامی در نشست خبری امروز خود ابراز اطمینان کرد که حمید نوری به زودی آزاد خواهد شد و به ایران باز خواهد گشت. 

ستایشی با اشاره به پرونده اسدالله اسدی که به تازگی با چند زندانی اروپایی معاوضه شد گفت: پیگیری‌های مجدانه در راستای پرونده آقای اسدی چنان صورت گرفت که منجر به آزادی او شد. ان‌شاءالله موجبات استرداد و آزادی آقای نوری نیز فراهم شود. معتقدم ایشان هم به زودی به کانون گرم خانواده خود باز می‌گردد. 

حمید نوری (عباسی) دادیار سابق زندان گوهردشت است که به دو اتهام اصلی «ارتکاب جنایت جنگی از نوع بین‌المللی» و «قتل عمد» در دادگاه منطقه استکهلم مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم شده است. دادگاه نوری حدود ۹ ماه طول کشید و ۳۴ شاکی و ۲۶ شاهد علیه او شهادت دادند. 

سخنگوی قوهٔ قضائیه جمهوری اسلامی همچنین عنوان کرد که «تماس آقای حمید نوری با خانواده خود مدت‌ها در حالت تعلیق بود و پس از ۴۳ ماه وی توانسته است با خانواده خود تماس برقرار کند و به اعتقاد ما این اقدام مثبت است اما کافی نیست 

جمهوری اسلامی تنها چند روز پس از آزادی اسدالله اسدی که به جرم اقدامات تروریستی در بلژیک زندانی بود، در ۸ خردادماه اعلام کرد در حال رایزنی برای آزادی حمید نوری، از متهمان اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ است.  

اسدالله اسدی در دستگاه قضایی بلژیک متهم شد که در طراحی توطئه برای بمب‌گذاری در همایش هواداران سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸ دست داشته و به جرم تروریسم به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود. 

مبادله اسدی با چند فرد دو تابعیتی و اروپایی که در ایران زندانی شده بودند امیدواری‌هایی را در میان مقام‌های جمهوری اسلامی برای بازگرداندن حمید نوری از سوئد به وجود آورده است. 

حکومت ایران چند شهروند جهانگرد سوئدی را به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی کرده است و بعید نیست بکوشد همانند مورد اسدالله اسدی، آزادی آنان را به آزادی حمید نوری در سوئد گره بزند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی