Asset 2

امسال فقط معدل یک نفر در امتحانات نهایی دبیرستان ۲۰ شد 

کسب معدل ۲۰ فقط برای یک نفر در امتحان‌های نهایی دبیرستان
(Public Domain)

مقام‌های آموزش و پرورش تایید کردند که در امتحان‌های نهایی دبیرستان در کل ایران تنها یک نفر موفق شده که معدل ۲۰ کسب کند. 

طی روزهای گذشته گزارش‌هایی منتشر شده بود که «تنها یک نفر در امتحانات نهایی امسال بین سه رشته تجربی، ریاضی و انسانی معدل ۲۰ کسب کرده» و مهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش نیز گفته است: نتایج «تقریباً» گواه همین امر است. 

او گفت: «اطلاعاتی که من به دست آوردم تقریباً خبر از همین موضوع داشت 

رسانههای داخلی ایران چندی پیش این موضوع را مطرح کردند که گزارش‌های میدانی و صحبت با دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها همچنین نمرات کسب شده بالاخص در دروس عمومی، گواه سختی بالای سؤالات طرح شده در امتحانات نهایی است. 

با این حال معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش منکر این گزارش شد و گفت اینکه گفته می‌شود سطح سؤالات امتحان به ویژه در دروس عمومی خیلی بالا و در حد کنکور بود، درست نیست. 

او ادامه داد: «بحث کنکور نبود بلکه سؤالات آزمون، مفهومی بود. با این حال در این خصوص اطلاع‌رسانی شده بود. شاید خیلی از بچه‌ها تمرکز در حوزه امتحان نهایی نداشتند و از طرفی شرایط کرونا و آموزش دو‌ساله مجازی هم بی‌تأثیر نبود که آزمون امسال کمی متفاوت‌تر برگزار شده بود. طبیعتاً در سال‌های اول پس از کرونا دانش‌آموزان به همان سبک و سیاق درس خواندند و مطالعه کردند و ممکن است این اتفاق بیفتد، لذا به نظر من بخشی از این امر طبیعی بوده است.» 

سهم سوابق تحصیلی برای کنکور امسال یعنی سال ۱۴۰۲ و کنکور سال بعد ۱۴۰۳ تنها معطوف به نمرات سال آخر متوسطه یعنی پایه دوازدهم می‌شود. 

تأثیر قطعی سابقه تحصیلی که برای کنکور امسال سهم ۴۰ درصدی داشت، در کنکور ۱۴۰۳ سهم قطعی ۵۰ درصدی و از کنکور ۱۴۰۴ به بعد سهم قطعی ۶۰ درصدی دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی