Search
Asset 2

برگزاری مجدد راهپیمایی گسترده اعتراضی در زاهدان

baloch-min

شماری از شهروندان در زاهدان و چند شهر دیگر استان سیستان و بلوچستان همانند جمعه‌های پیش، امروز ۹ دی‌ماه، با سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در زاهدان برای چندمین هفته متوالی بار دیگر بعد از نمازجمعه امروز به خیابان‌ها آمدند و شعار‌هایی از قبیل «سپاه جنایت می‌کند، خامنه‌ای حمایت می‌کند»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند

همچنین معترضان در شهرهای راسک، دزاپ و چند شهر دیگر استان سیستان و بلوچستان همانند جمعه‌های پیشین بعد از مراسم نمازجمعه تجمعات اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

از سوی دیگر مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل تسنن زاهدان، در خطبه‌های نمازجمعه این شهر با رد کردن تجزیه‌طلب بودن معترضان گفت: اقوام ایرانی خواهان تجزیه نیستند.

مولوی عبدالحمید با اشاره به اتهام‌های حکومت علیه مردم معترض در سیستان و بلوچستان گفت: ما و همه قومیت‌ها مخالف سرسخت تجزیه هستیم.

به گفته امام‌جمعه زاهدان بلوچ، کرد، عرب، فارس، ترک، ترکمن، لر، گیلکی و همه ایرانی‌ها با هم یکی و کنار هم هستند. امروز بوی محبت از ایران می‌آید.

وی همچنین با اشاره به حقوق شهروندی ایرانیان افزود: ما، هم‌درد همه ایرانی‌ها هستیم و همه ایرانی‌ها برای ما عزیزند؛ مسلمان و غیرمسلمان، باید حقوق انسان و انسانیت را رعایت کنیم. یهودی، نصرانی، بهائی و دیگران همه در این کشور حق و حقوق انسانی و شهروندی دارند و قانون، ملیت هیچ فردی را سلب نکرده است؛ حتی اگر خدا را قبول نداشته باشد.

مولوی عبدالحمید به تضییع حقوق بهائیان توسط جمهوری اسلامی اشاره کرد و درباره صدور احکام ارتداد برای بهائیان گفت: نسل جدید این‌ها مسلمان نبودند که بخواهند از اسلام برگردند؛ غیرمسلمان به دنیا آمده‌اند و نمی‌توان برای این افراد حکم ارتداد داد. نمی‌گویم آنها مسلمان هستند، اما حق و حقوق شهروندی دارند.

وی اجازه برپایی تجمع اعتراضی را قانونی دانست و خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: بگذارید مردم انتقاد کنند و حرف بزنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی