Asset 2

برگزاری رزمایش نظامی آذربایجان و ترکیه در قره‌باغ

رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان
برخاستن هواپیمای جنگنده F-16 نیروی هوایی ترکیه از پایگاه هوایی Jagel در آلمان در 9 ژوئن 2023 (Morris MacMatzen/Getty Images)

وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که مجموعه‌ای از رزمایش‌های مشترک را با متحد نزدیک خود ترکیه در مناطق مختلف آذربایجان آغاز کرده است. 

به گفته ارتش آذربایجان این مانور در سرتاسر این کشور از جمله در باکو، منطقه نخجوان که با ترکیه هم مرز است و در آنچه که این وزارتخانه مناطق آزاد شده قره‌باغ نامیده است، برگزار می‌شود. 

وزارت دفاع ترکیه نیز سه روز پیش اعلام کرد که هواپیماهای اف-۱۶ نیروی هوایی ارتش این کشور برای شرکت در رزمایش «مصطفی کمال آتاتورک-۲۰۲۳» وارد جمهوری آذربایجان شده‌اند. 

در حالی این رزمایش برگزار می‌شود که دولت باکو با حمایت آنکارا بارها خواستار ایجاد دالانی به موازات مرز ایران و ارمنستان شده که ارتباط زمینی سرزمین اصلی آذربایجان و نخجوان برقرار شده و همچنین از طریق نخجوان به مرز زمینی ترکیه دسترسی داشته باشد. 

ایجاد چنین دالانی که به «دالان زنگزور» معروف شده ارتباط زمینی ایران و ارمنستان را قطع می‌کند و با مخالفت ایران روبرو شده است. 

وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از ۳۰۰۰ پرسنل نظامی در این رزمایش‌ که به نام بنیانگذار ترکیه مدرن، مصطفی کمال آتاتورک نامگذاری شده است، شرکت می‌کنند. در این رزمایش همچنین تسلیحات توپخانه‌ای و نیروهای هوایی نیز به کار گرفته می‌شوند. 

در حالی این مانور نظامی برگزار می‌شود که قرار است تا ساعاتی دیگر دومین نشست گروه «۳+۳» با محوریت بحران قره‌باغ کوهستانی و تحولات قفقاز با حضور وزرای خارجه کشورهای آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ترکیه و ایران در تهران برگزار شود. 

نخستین نشست «۳+۳» سال گذشته در سطح معاونین وزرای خارجه و بدون حضور گرجستان در مسکو برگزار شده بود. 

یکی از اهداف این نشست، شکل‌دهی به یک گروه منطقه‌ای است که مشکلات اعضا را بدون دخالت کشورهای «فرامنطقه‌ای و غربی» حل کند. 

گفتنی است که در ماه گذشته نیروهای آذربایجان با یک حمله سریع و کوتاه مدت منطقه قره‌باغ کوهستانی، که ساکنان آن را عمدتاً ارامنه تشکیل می‌دهند و تحت کنترل ارامنه جدایی‌طلب بود، به دست گرفتند و تقریباً تمامی ۱۲۰ هزار ساکنین ارمنی این منطقه محل زندگی خود را ترک کرده و به ارمنستان گریختند. 

زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ فروپاشید، این منطقه با حمایت ضمنی ارمنستان استقلال خود را به صورت یک‌جانبه اعلام کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی