Search
Asset 2

حقوق بشر در دستور کار سفر بلینکن به چین

وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه به شانگهای رسید و قرار است روز جمعه در پکن باشد و با شی ‌جین‌پینگ و وزیر خارجه چین دیدار و گفتگو کند.
آنتونی بلینکن (چپ) وزیر خارجه آمریکا، در پکن در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۳ با چین گانگ (راست)، وزیر خارجه چین، دیدار می‌کند. (LEAH MILLIS/POOL/AFP via Getty Images)

وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه به شانگهای رسید و قرار است، روز جمعه در پکن باشد و با شی ‌جین‌پینگ و وزیر خارجه چین دیدار و گفتگو کند.

آنتونی بلینکن در سفر سه روزه خود قصد دارد رژیم چین را تحت فشار قرار دهد تا این رژیم را وادار کند که به طیف وسیعی از نگرانی‌های آمریکا درباره حقوق بشر، مساله کمک به روسیه و ظرفیت مازاد صنعتی پاسخ دهد.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی از شبکه تلویزیونی ان‌تی‌دی‌ تی‌و‌ی، رسانه خواهر اپک تایمز گفته است که از زمان آغاز به کار دولت فعلی آمریکا، در هر تعاملی با پکن، موضوعات حقوق بشری در چین در دستور کار آمریکا بوده است.

او افزود: «من شک ندارم که حقوق بشر در این هفته تا زمانی که وزیر در آنجا حضور دارد، مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

یک روز قبل از این سفر، وزارت خارجه آمریکا گزارش سالانه‌اش درباره وضعیت حقوق بشر در جهان را منتشر کرد. در بخشی از این گزارش، «نقض شدید حقوق بشر» در چین مستند شده است.

بر اساس این گزارش گروه‌های هدف رژیم کمونیستی چین، شامل گروه‌های اقلیت تحت تعقیب، مخالفان، روزنامه‌نگاران خارجی و پیروان مذاهب معنوی هستند.

«سیاه‌ترین لحظات زندگی بشر»

آنتونی بلینکن در این گزارش با اشاره به وضعیت اویغورها در سین‌کیانگ چین گفت که اویغورها از قربانیان نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت هستند و مستندات گزارش شده در سال ۲۰۲۳ نشانگر جنایت‌هایی است که «سیاه‌ترین لحظات زندگی بشر» را به تصویر می‌کشد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به مصاحبه اپک تایمز با یک پزشک سابق چینی نوشته است که او  برخلاف میلش در جریان برداشت اجباری اعضای بدن یک تمرین کننده روش معنوی فالون گونگ در داخل یک ون مشارکت داشت، در حالی‌که تعدادی از سربازان مسلح از این ون محافظت می‌کردند.

دکتر ژنگ ژی، شهادت داد که او شاهد گفتگوی یک افسر ارتش کمونیستی چین با مقام مافوقش بود که به او درباره برداشت یک کلیه با کیفیت عالی از یک تمرین کننده فالون گونگ برای جایگزینی با کلیه ازکارافتاده این مقام مسئول صحبت می‌کرد.

رابرت گیلکرست، یکی از مقامات ارشد دفتر دموکراسی، حقوق بشر و امور کار وزارت خارجه به خبرنگاران گفت که وزیر خارجه آمریکا در مدت زمانی که در چین به سر می‌برد، بر مساله حقوق بشر «در بالاترین سطوح و با واضح‌ترین شکل ممکن» تمرکز خواهد کرد.

رویترز گزارش داده است که آنتونی بلینکن، روز پنج شنبه در شانگهای تاکید کرد که آمریکا به دنبال رقابت سالم اقتصادی با رژیم کمونیستی چین است و می‌خواهد که زمینه برابر برای نیروی کار آمریکا و شرکت‌های آمریکایی در این کشور ایجاد شود.

کمک پکن به روسیه

چند ساعت قبل از ورود بلینکن به چین، کنگره آمریکا یک بسته دفاعی که شامل ۸ میلیارد دلار کمک به تایوان و سایر شرکای آمریکا در منطقه هند و اقیانوس آرام برای مقابله با تجاوز چین در این مناطق را تایید کرد.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز اخیرا به پکن درباره عواقب کمک به مسکو هشدار داده است. او گفت که هر شرکتی شامل شرکت‌هایی که در چین هستند، در صورت کمک به روسیه در حمله به اوکراین با «عواقب زیادی» روبرو خواهد شد.

همچنین یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که بلینکن در سفرش به چین، مقامات حزب را تحت فشار قرار خواهد داد تا حمایت خود را از پایگاه صنعتی دفاعی روسیه کاهش دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی